Namaz kaç yaşında farz olur?

sidar34

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Kaza namazı borçları kaç yaşından itibaren hesaplanır? Namaz kaç yaşında farz olur?

Selamün Aleyküm ; Hocam ben 14 yaşında iken namaz kılmaya başladım. Genel olarak elimden geldiği kadar namazlarımı aksatmadan kılmaya çalıştım. Şimdi 14 yaşından önce benim için farz olan namazlar var mı? Eğer var ise kaç yaşından itibaren hesaplayıp namaz kılmam gerekir. Saygılarımla...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Selamün Aleyküm ; Hocam ben 14 yaşında iken namaz kılmaya başladım. Genel olarak elimden geldiği kadar namazlarımı aksatmadan kılmaya çalıştım. Şimdi 14 yaşından önce benim için farz olan namazlar var mı? Eğer var ise kaç yaşından itibaren hesaplayıp namaz kılmam gerekir. Saygılarımla...

Aleykümselam, buluğa erdikten itibaren, yani akıl baliğ olduktan itibaren namaz farz oluyor.

Ergenlik, erkeklerin ihtilam olmaya yani rüyalarında boşalmaya, kızların da adet görmeye başladıkları zamandır. Bu çağın başlangıcının erkekler için 12, kızlar için de 9 yaş olduğu kabul edilir. Fakat bu, sabit bir yaş olmayıp kişiden kişiye, iklim koşullarına ve sosyal yapıya göre değişir. Bu yaşların sonu ise hem kızlar hem de erkekler için 15 yaştır. Yani 15 yaşını doldurduğu halde henüz adet görmeye başlamamış bir kız ile o yaşa kadar ihtilam olmamış bir erkek, artık ergenlik çağına girmiş ve dinen mükellef (her türlü emir ve yasaktan sorumlu) hale gelmiş sayılırlar.

NOT: Bu soru-cevap Kitap ve Hikmet Dergisi‘nin 4. sayısının 44. sayfasında yayımlanmıştır.

Üst Alt