Nafaka almak caiz mi?

ferit

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
364
Soru: Mahkeme kararıyla ayrıldığım eşim bana nafaka ödüyor, nafaka almak caiz mi? Ayrıca bir çocuğum var çalışmam caiz midir?

Cevap: Bilindiği üzere evli olan kadınların nafakası kocalarına aittir. Boşanma durumunda ise nafaka sadece iddet döneminde koca tarafından karşılanır.
Evliliği sona eren kadının yeniden evlenebilmesi için beklemesi gereken süreye iddet denilir. Boşanmanın iddet içinde olması, kadının bu sırada adetten temizlenmiş ama kocasıyla ilişkiye girmemiş olması demektir.

İddet, âdet gören için üç temizlik müddetidir. Adetli iken boşama gerçekleşemeyeceği için böyle bir kadının eşi ile ilişkiye girmeden geçirdiği toplam süre üç adet ve üç temizlik süresidir. Bu da üç ay kadar sürer.

Âdetten kesilen, adet görmeyen veya hamile olan kadınların iddeti ile ilgili olarak şöyle buyurulmuştur:

“Adetten kesilmiş olanlar hakkında şüpheye düşerseniz iddetleri üç aydır; adet görmeyenler de öyle. Hamile olanların süreleri doğumları ile biter. Kim Allah’tan sakınırsa Allah onun işinde bir kolaylık oluşturur.” (Talak 65/4)

Erkek, bu durumlarda olan eşini her an boşayabilir. Onun iddeti, boşama anından itibaren başlar.
İddet döneminden sonra kadın için boşandığı eşinden nafaka almak söz konusu değildir.

"İslam'da boşanan kadının nafakası evleninceye kadar ayrıldığı kocası tarafından karşılanır" diye bir hüküm yoktur.


Sorunuzda bir çocuğunuz olduğunu söylediniz, bu çocuk ayrıldığınız eşinizden ise onun nafakası babası, yani boşanmadan önceki kocanız tarafından karşılanacaktır. Bu onun için dini bir vazifedir. Ayrıca sizde çocuğa baktığınızdan dolayı bakım ücreti alabilirsiniz. Zor da olsa geçiminizi bununla sağlanabiliyor ise çalışmanza gerek yoktur. Kaldı ki meşru ölçüler içerisinde kadının çalışmasında bir mani de bulunmamaktadır.
 
Üst Alt