Müze ve Kütühaneler

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
2 Eylül 2011
Mesajlar
3,869
Tepkime puanı
37
Müze ve Kütühaneler

MANİSA MÜZESİ

Yörede bulunan eserler önceleri Muradiye Külliyesi’nin medrese bölümünde depolanmaya başlanmıştır. Zamanla eserlerin çoğalması sebebiyle medrese bölümü dönemin yerel yöneticilerinin girişimleriyle 29 Ekim 1937 tarihinde müze olarak açılmıştır. Medrese bölümü de yetersiz kalınca 1972 yılındaki restorasyon çalışmalarından sonra yapılan düzenlemeyle, imarethane bölümü arkeolojik eserlere, medrese bölümü ise etnografik eserlere ayrılmıştır.
Batı Anadolu’nun çeşitli yerlerinden toplanan arkeoloji bölümündeki eserler, yöredeki eski uygarlıkların kültür ve yaşam özellikleri hakkında fikir vermeleri açısından büyük önem arz etmektedir. Müzenin diğer bir önemli özelliği, Lidya Krallığı’nın başkenti Sardes Örenyeri’nde 1958 yılından beri sürdürülen kazılarda bulunan eserlerin burada sergilenmesidir. Arkeoloji bölümünde bronz çağdan Bizans dönemi sonuna kadar lahitler, mezar taşları, mozaikler, toprak kaplar, heykeller, büstler, cam ve fildişi objeler sergilenmektedir. Ayrıca Sardes Örenyeri’nden çıkarılan eserlerin ve mozaiklerin yer aldığı Sart salonu, antik çağ altın takıları, gümüş eşyaları ve oyun takımları örnekleri ile antik çağdan Osmanlı dönemine kadar uzanan döneme ait altın, gümüş ve bronz sikkelerin yer aldığı hazine odası ayrı bir çekiciliğe sahiptir.

Beylikler döneminden Osmanlı dönemine, yöre halkının gelenek, görenek ve yaşam tarzına ilişkin çeşitli eşyaların sergilendiği, medrese binasında yer alan etnografya bölümünde ise giysiler, silahlar, saray ve tekke eşyaları, çini sanatımızdan çeşitli örnekler, 17. ve 18. yüzyıla ait yazma eserler ve yazı takımları, kur’an ve cüz muhafazaları ile, oyma ve fildişi kakmalarla süslü hakiki kündekari tekniği ile yapılmış Ulu Camii minber kapısı görülebilir.


KÜTÜPHANELER

Yöredeki bilinen en eski kütüphane, Saruhanoğulları’ndan İshak Çelebi tarafından 1378 yılında
yaptırılmış olan Fethiye Medresesi bünyesindeki kitaplıktır.
Osmanlı döneminde ise Fatih Sultan Mehmet’in şehzadeliği sırasında, 1445 yılında Saray-ı Amire bünyesinde ve sonraki yıllarda da Manisa Merkezde, Akhisar, Turgutlu, Alaşehir, Soma, Kırkağaç ve Gördes ilçelerinde çeşitli kütüphaneler oluşturulduğu bilinmektedir.

Günümüzde il genelinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 29 kütüphane ve bu kütüphanelerde 239.422 adet kitap bulunmaktadır. Bunların yanında Turgutlu, Gölmarmara ve Borlu Belediyelerine ait kütüphaneler ve Demirci ilçesinde de şahıs tarafından açılmış özel bir kütüphane bulunmaktadır.
İl genelinde biri merkez ilçe, diğeri Salihli’de olmak üzere iki kültür merkezi mevcuttur. Manisa Merkezde bulunan Manisa Belediyesi’ne, Salihli’deki ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’na aittir.

İlde bulunan toplam 7 adet sinemanın üç tanesi merkez ilçededir. Üniversite ve okullar bünyesinde hazırlanan oyunlar ve çeşitli tiyatroların turne temsilleri başlıca tiyatro etkinlikleridir. Ayrıca AFSEM adlı özel bir tiyatro topluluğu faaliyet göstermektedir.
Biri Manisa merkez ilçe, diğeri Soma’da olmak üzere, yayın hayatını sürdüren iki televizyon kanalı, il genelinde 24 radyo istasyonu, 41 gazete ve 13 dergi bulunmaktadır.
 
Üst Alt