Müslüman bir erkeğin Hristiyan kadınla evlenmesi

okatay

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Iyi gunler.
Müslüman bir erkeğin Hristiyan kadınla evlenmesi.. Hristiyan bir kiz arkadasim var, cok da iyi ve temiz bir insan. Deneyip anlattim ama Musluman olmuyor. Ben de onunla ciddi dusunuyorum ve musluman olmayacak olsada tamam dedim.

Ancak ben evlenirsek ilerde olacak cocuga sadece islami ogretip onun hiristiyanlik ogreterek kafa karistirmasini istemiyorum. Ama o buna riza gostermiyor. bu yuzden belki ayrilacagiz. Sizce cok mu kati dusunuyorum. Siz olsaniz ne yapardiniz...

Kuran'dan referans verip cevaplayabilirseniz daha iyi olur, ama veremiyorsaniz yinede fikrinizi yazabilirsiniz.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
İyi günler. Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:

"Ey iman edenler! Allah 'a ortak koşan kadınlarla, onlar iman etmedikçe evlenmeyin..." (Bakara, 221)

Bir Müslüman erkeğin Yahudi veya Hristiyanlardan bîr kadınla evlenmesinde bir sakınca yoktur. Bu konuda ulema icma etmişlerdir. Ayet-i kerimede şöyle buyuruluyor:

"...Sizden önce kendilerine kitap verilenlerden yine hür ve iffetli kadınları, mehirlerini verip nikahlayınız, onlar size helaldir. "(Maide, 5)

Ehl-i kitap olan bir kadınla evliliğinin mubah olmasındaki hikmet; bu kadının Müslümanla evlenmesi sebebiyle Allah'a, peygamberlere, ahiret gününe, iman etme ihtimalidir.

MÜSLÜMAN ERKEĞİN HRİSTİYAN HANIMLA EVLENMESİ CAİZ Mİ?

İslâm hukuku evrensel bir hukukdur. Bu yüzden hükümleri bütün insanlığın ihtiyacına cevap verecek genişlikte ve müsamahada olacaktır. Nitekim İslâm hukukuna göre bir Müslüman, Müslüman olmayan Ehl-i kitaptan bir kadına eş olarak nikah yapar, yavrularının anası haline getirebilir. Bu caiz ve sahihtir. Bundan dolayı Hristiyan kadınlarla evlenenlerin nikahları sahih sayılmış, çocukları da meşru bulunmuştur.

Ancak bu evliliğin caiz ve sahih olmasının yanında, düşünülmesi gereken bazı hususlar da söz konusudur:

- Müslüman bir hanım varken Hristiyan terbiyesiyle, örf ve alışkanlıklarıyla büyümüş bir kadın, Müslüman kocadan doğan çocuklarına nasıl bir terbiye verecek, ne türlü bir alışkanlıkla kocasına ve yavrularına muhatap olacaktır? İşte düşünülmesi lazım gelen konu budur…

- Müslüman koca İslâm terbiyesini isteyecek, Hristiyan ana ise kendi inancının gereğini yapmaya yönelecektir.

- İki ayrı inanç ve kültür arasında kalan çocuk, bazen anasının, bazen de babasının inancına göre davranan çifte şahsiyetli mi olacaktır? Yoksa her ikisini de reddeden bir üçüncü şahsiyet mi doğacaktır? Yani hiçbir dini kabul etmeyen bir ateist mi?

Şahsi fikrim; Bu dünya nasıl olsa bitecek. Ebedi kalacağımız ahiretimize zarar verme ihtimali olan ve hayatın tamamını etkileyecek böyle bir işe girmezdim.

Üst Alt