Mükemmel Oruç Nasıl Olur?

eMeKLi uYuSS

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
18 Haziran 2011
Mesajlar
420
Tepkime puanı
5
Yaş
38
Mükemmel Oruç Nasıl Olur?
Mide ile birlikte göz¸ kulak¸ kalp¸ hayal ve düşünce gibi diğer duygular da bir çeşit oruç tutarlar. Her birisi kendisine göre bir ibadete başlar.

Ebu Hüreyre Radiyallâhu Anhın rivayet ettiğine göre¸ Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur:

“Oruç tutan bir kimse yalancılığı¸ yalan yere şahitliği ve cahilce davranışları bırakmaz¸ böyle günahları işlerse¸ yemesini içmesini terk etmesine Allah bir değer vermez.”
(İbni Mâce¸ Sıyam: 21)

Oruca niyet eden mü’min sadece yiyip içmeye ara vermez. Ağzına¸ midesine oruç tutturduğu gibi¸ diğer duygularını da onların yardımına gönderir.

Zaten mükemmel oruç da bu şekilde tutulan değil midir? Yani mide ile birlikte göz¸ kulak¸ kalp¸ hayal ve düşünce gibi diğer duygular da bir çeşit oruç tutarlar. Her birisi kendisine göre bir ibadete başlar.

Dilin orucu¸ yalandan¸ gıybetten ve çirkin sözlerden uzak durmasıdır. Bunların yerine Kur’ân¸ zikir¸ tesbih¸ salavat ve istiğfar gibi ibadetlerle meşgul olmasıdır.

Gözün orucu¸ harama bakmamaktır.

Kulağın orucu¸ lüzumsuz sözleri işitmemektir. Bunların yerine göz ibretle bakmaya¸ kulak hak sözleri¸ Kur’ân’ı dinlemeye çalışır. Kalp¸ hayal ve fikir gibi duygular da güzel şeyleri düşünür.

Böylece mide ile birlikte bütün duygular da oruç tuttuğu için¸ boş yere aç susuz kalmamış olur¸ neticede mükemmel bir oruca yaklaşır.

Ebu Hüreyre Radiyallâhu Anhın rivayetine göre Resul-i Ek¬rem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur:

“Öyle oruç tutanlar vardır ki¸ tuttukları oruçtan görecekleri fayda¸ aç ve susuz kalmaktır. Gece kalkıp da öyle namaz kılanlar bulunur ki¸ uykusuz kalmaktan başka bir şey elde edemezler.”
(İbni Mâce¸ Sıyam: 21)

Oruçlu nasıl davranmalı?
Ebu Hüreyre Radiyallâhu Anhın rivayetine göre Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur:

“Biriniz oruçlu bulunduğu gün çirkin söz söylemesin¸ cahilce davranışlarda bulunmasın. Şayet bir başkası kendisine sataşır veya dövüşmeye kalkarsa¸ ‘Ben oruçluyum¸ ben oruçluyum’ diyerek ondan uzak dursun.”
(İbni Mâce¸ Sıyam: 21)
 

Ashab

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
7 Nisan 2021
Mesajlar
148
Tepkime puanı
43
Konum
İstanbul
Mükemmel ve kaliteli bir ibadet olabilmesi için ilk önce kişinin Allah'ın değer yargılarına teslim olmaktır ve mutlaka Allah'ın Rızasını gözetlemeli riyaya bulaşmamalı, aksi taktirde hepsi heba olur Allah muhafaza
 
Üst Alt