Miraç Kandilimiz mübarek olsun

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
MİRAÇ GECESİ
Miraç Mucizesi: Sema ehline gösterilen en büyük mucize.

Tarih: Hicretten bir buçuk yıl evvel; 620... Recep ayının 27. gecesi

Hüzün yılı: Cenab-ı Hakk, Resulünü Miraç mucizesi ile teselli ediyor.
...
Mirac’a davet:Hz. Peygamber (asm) bir gece Kâbe’nin hatim kısmında yatarken Hz. Cebrail (as), yanına gelip kalbini zemzem ile yıkıyor… Hz. Peygamber (asm) işte o an, Mirac’a davet ediliyor.

İlk binek: Beyt’ül Makdis’e kadar “Burak”

Yol arkadaşı: Cibril-i Emin (as)

Mescid-i Aksa: Sirac-ı Münir (asm) tüm peygamberlere imamlık yapıyor.

İkinci binek: Miraç (merdiven)

Hz. Peygamber (asm) Miraç merdivenine biniyor ve Cibril (as) ile dünya göğüne yükseliyor.

Üçüncü binek: Meleklerin kanadı

Yine Hz. Cibril beraberinde Allah Resulü (asm), yedinci kat semaya yükseliyor. Semanın her katında bir ceddiyle görüşüyor.

Birinci kat semada; Âdem (as)

“Hoş geldin safa geldin salih peygamber, salih oğul” diyerek karşılıyor Kâinatın Efendisi’ni (asm)... Sonra;
İkinci kat semada; Hz. Yahya ve Hz. İsa

Üçüncü kat semada; Hz. Yusuf

Dördüncü kat semada; Hz. İdris

Beşinci kat semada; Hz. Harun

Altıncı kat semada; Hz. Musa

Ve yedinci kat semada; Hz. İbrahim karşılamakta Salih oğul, Son Peygamber Hz. Muhammed’i (asm)

Dördüncü binek: Cebrail’in (as) kanadı.
Sidret’ül Münteha: Cebrail (as) şöyle dedi:

"Bu makam dostun dostta kalacağı bir makamdır. Eğer kıl kadar ileri gidersem yanar kül olurum. Bundan sonrasını geçmek sadece sana bahşedilmiştir..." (Keşşafu İstilâhati'l-Fünun)

Son binek: Refref
Kab-ı Kavseyn: Bu makamda yalnızca Alemlerin Rabbi (cc) ve O’nun Habibi (asm)!

Rüyetullah: Allah Resulü imkân ve vücub ortasında... Kab-ı Kavseyn ile işaret olunan makamda... Zât-ı Zü'l-Celâlin cemali ve sohbeti ile müşerref!...

Ve emanetler ile birlikte dönüş:

Cenab-ı Hak (cc) Peygamber Efendimiz’e (asm) şu üç şeyi hediye ederek kullarının arasına gönderiyor;
Elli vakit namaza denk, beş vakit namaz,
Bakara suresinin son ayetleri,
Peygamberimiz’in (asm) ümmetinden olup da, Allah'a şirk koşmayanların affolunacağı müjdesi..

Mirac, merdiven demektir.
Resulullah efendimizin göklere çıkarıldığı, bilinmeyen yerlere götürüldüğü gecedir.
Recebin 27. gecesidir.
İsra suresinin ilk âyet-i kerimesinde, Mirac bildirilmektedir.

Günler bize dostların güzelliği ile, geceler onların duaları ile mübarek oluyor.

Umudumuz dostların hediyesi,

günleriniz geceleriniz miraç güzelligiyle geçsin

duamız sizlerin sevgisi.

Miraç Kandilimiz mübarek olsun..

islamiforumlar.net ailesi

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
mirackandili2.jpg

Bugün alemlere rahmet olarak gönderilen peygamberimiz Hz. MUHAMMED (S.A.V) in miraca yükseltildiği mübarek bir gecedir.

Bu vesileyle başta SILA da olan Din kardeslerimin istanbulda olan KIZIMIN tüm islam aleminin ve buradaki Gonul Dostlarimin kandilini kutlar ; hayırlara vesile olmasını dua ve temenide bulunurum..Bu gece Dualarda bulusalim ins.

Recep ayının 27. gecesi Mirâc Gecesi'dir.
Mirâc, merdiven demektir. Cebrâil aleyhisselâm gelip, Peygamber efendimizi, 52 yaşında iken, Recep ayının 27. gecesi, Mekke-i Mükerreme'de Mescid-i Haram'dan, Kudüs'te Mescid-i Aksa'ya ve oradan göklere götürdü.
İslâm âlimleri buyurdu ki: "Mirâc ruh ve ceset ile birlikte oldu. Âyet-i kerîme ile sabit olduğundan, Mekke'den Kudüs'e götürüldüğüne inanmayan kâfir olur."
Resûlullah "sallallahü aleyhi ve sellem", Mirâc'da Cenneti, Cehennemi, sayısız şeyleri görüp, Kürsî, Arş ve Ruh âlemlerini geçip, bilinmeyen, anlaşılamayan, anlatılamayan şekilde, mekânsız, zamansız, cihetsiz, sıfatsız olarak Allahü teâlâyı gördü.
Hiçbir mahlukun bilemeyeceği, anlayamayacağı nimetlere kavuşup bir anda, Kudüs'e ve oradan da Mekke-i Mükerreme'ye geldi.
Bu mübârek gecede, diğer mübârek geceler gibi, kazâ namazları kılmalı, Kur'ân-ı kerîm okumalı, tevbe ve duâ etmeli, din kardeşlerimizi, salih akrabaları ve âlimleri ziyaret etmeli, fakirleri sevindirmeli, dünya ve ahiret saadeti için, bütün Müslümanlara duâ etmelidir.

Peygamber efendimiz sav. , mirâcını özetle şöyle anlatıyor:
Verilen Burak'a binip Beyt-ül-Makdis'e geldim. Onu, önceki Peygamberlerin bağladığı halkaya bağladım, sonra Mescide girip orada iki rekât namaz kılıp çıktım.
Cebrâil bir kap şarap, bir kap da süt getirdi. Ben sütü seçtim. Cebrâil; "Yaratılışa uygun olanı seçtin." dedi. Sonra bizi birinci semaya çıkardı.
Gök kapısında; "Sen kimsin?" diye bir ses geldi. "Ben Cebrâil'im." dedi. "Yanındaki kim?" dendi. "Muhammed aleyhisselâm." dedi.
"O, Peygamber olarak gönderildi mi?" dendi. Cebrâil; "Evet." dedi.
Gök kapısı açıldı. Hazret-i Âdem ile karşılaştım. Bana; "Merhaba" diyerek hayır duâ etti.
2. semaya çıktık. Yine orada da aynı konuşmalar geçti. Göğün kapısı açıldı. Burada iki teyze oğlu İsa ve Yahya ile karşılaştım.
Onlar da bana; "Merhaba" diyerek duâ ettiler.
3. semaya çıktık. Bu kapıda da aynı konuşmalar geçti. Göğün kapısı açıldı. Orada Hazret-i Yusuf'u gördüm. O da duâ etti.
4. semaya çıktık. Aynı konuşmalar oldu. Kapı açıldı. Hazret-i İdris'i gördüm. O da duâ etti.
5. semaya çıktık. Yine aynı konuşmalar geçti. Kapı açıldı. Hazret-i Harun'u gördüm. O da duâ etti.
6. semaya çıktık. Yine aynı konuşmalar oldu ve kapı açıldı. Hazret-i Musa'yı gördüm. "Merhaba" diyerek duâ etti.
7. semaya çıktık. Yine aynı konuşmalar geçti ve kapı açıldı. Arkasını Beyt-ül-mamura dayamış İbrahim'i gördüm. O da duâ etti. Sonra Cebrâil beni Sidret-ül-Münteha'ya götürdü. Allah, günde 50 vakit namazı farz kıldı. Hazret-i Musa'nın yanına gelip anlattım. "Rabbinden azaltmasını iste! Ümmetin buna güç yetiremez. Tecrübem var." dedi. Birkaç defa Rabbimle görüşmeye devam ettim. Nihayet Rabbim buyurdu ki: "Beş vakit namazı farz kıldım. Her vakit için on sevap vardır. Böylece 50 vakit namaz olur." buyurdu. [Müslim]
Mirâc Gecesi'ni ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirmeli. Hadîs-i şerîf mealleri:
"Mirâc Gecesi'nde iyi amel eden için yüz yıllık mükâfat vardır." [İ.Gazali]

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Miraç Kandiliniz. mubarek olsun.

"Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz
Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.”
isra suresi 1. Ayet

"(Ey Muhammed!) Kitaptan sana vahyolunanı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayasızlıktan ve kötülükten alıkor. Allah’ı sürekli hatırda tutmak ve O’nun lütuf ve murakabesi altında olduğumuz bilincini diri tutmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı biliyor.”
Ankebut, 29/45

MİRAÇ KANDİLİ DUASI
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa'nın (S.A.V) insanlık adına Alemlerin Rabbi'yle buluştuğu kutlu gece...

Euzü billahi mineş-şeytanir-racîm
Bismillahir-rahmanir-rahîm

Ey Bizleri varlığa erdiren
Var olmadaki sonsuz zevki gönüllerimize duyuran
Güzeller Güzeli Rabbimiz!
Sana sonsuz hamd ü senalar olsun.
Kainatın İftihar Tablosu Peygamber Efendimiz'e Sonsuz salât ü selam olsun.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Ümit ederiz ki bu mübarek gece, zor günler geçirdiğimiz;
fakat gelecek adına umutla dolu olduğumuz şu dönemlerde
yeniden bir uyanışa vesile olur.
Miraç kandiliniz mübarek olsun..
güüll.,

Firariyim

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
mirackandil.jpg

Rabbim hepimizi içinde bulunduğumuz üç ayların ve gecenin feyz bereketinden istifade edenlerden eylesin. İbadetlerimizi ve dualarımızı dergahı izzetinde kabul buyursun inşallahuRahman, Geceniz mübarek olsun..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
esselamun aleyküm cümleten hayirli kandiller MİRAÇ kandilimiz mübarek olsun...
Tüm Anlarınızın Mirac Olması Dileklerimle ,Gurbet Diyarindan Hayirlı Kandiller Dilerim...
Siz Can Kadehlerini Allah icin Çok Seviyorum....
Samimi Muhabbetlerimle ya-HUU

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
İslamiforumlar.net ailesinin ve islam aleminin miraç gecesini kutlar, hayır getirmesini dilerim...
kandilinizmubarekolsun.jpg

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Islam aleminin kandili mubarek olsun el hayy

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Bütün islam dünyasının ve islamiforumlar.net ailesinin.Mirac kandili mübarek olsun Allah hayırlara vesile eylesin ..
Gönül Dostlarindan isteğimiz odur ki dualarında bizleride unutmasınlar.Allah'ın selamı rahmeti ve bereketi üzerinize olsun...
miraç kandiliniz mübarek olsun.. her namazınız miraç tadında olsun.. gönlünüz huzur dolsun.. bütün hayırlı dualarınız kabul olsun...amin.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Hayırlı, bereketli kandiller. Miraç geceniz mübarek olsun.

mirackandiliresimlimesajlari5.jpg

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Miraç Kandilimiz Mübarek Olsun.
mirac-kandili-resim4.jpg

Üst Alt