• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Midye yemek haram mı?

Muvatta

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
28 Şubat 2011
Mesajlar
318
Tepkime puanı
13
Dinimizde midye yemek haram mı? istakoz, istiridye veya ahtapot gibi deniz mahsüllerini yemekte sakınca varmıdır?

Midye ve diğer bazı deniz mahsülleri konusu içtihadi bir meseledir. Yani bu konu hakkında dinimizde kesin bir delil olmayıp sonradan bazı alimlerin görüşleri doğrultusunda bazı uygulamalar meydana gelmiştir.

Hanefi mezhebine göre deniz mahsulü yani denizden çıkan ürün balık ise bu yenilebilir. Balık şeklinde olmayan veya balık olarak kabul edilemeyecek olan deniz hayvanlarının etlerini yemek (Tahrimen mekruh) haramdır.

Balığın yakalanması veya kesilmesinde besmele şartı aranmaz, böyle bir şart yoktur yani balık sağlıklı koşullarda avlanmışsa onun murdar olma durumu olmaz.

Tekrar belirtelim ki Hanefilere göre; denizden çıkan ürün balık tabir edebileceğimiz şekilde yani balık şeklinde değilse bu yenilmez. Mesela midye, istiridye, İstakoz veya ahtapotun yenmesi Hanefi mezhebine göre caiz değil, tahrimen mekruhtur (Haramdır).

midye-yemek-haram-mi.jpg


Şafii mezhebine göre ise denizde yaşayan canlılar yani kısaca deniz mahsüllerin hepsinin yenilmesi caiz olarak görülmüştür. Şafii Mezhebine uyanlar, denizden çıkan, denizde yaşayan, denizden yakalanan, avlanan herşeyi yiyebilirler.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi hanifilerde denizden yakalanan şeyin balık cinsinden olması şartı vardır.

Bu arada diğer mezheblerin de görüşlerinden bahsetmekte yarar vardır;
Maliki mezhebi de Şafii mezhebi gibi deniz mahsüllerinde kısıtlama getirmemiştir. Hanbeli mezhebi yılan balığını habis saydığı için; Şafii mezhebi de kurbağa, yengeç ve timsah gibi hem denizde, hem de karada yaşayabilen hayvanların etinin yenilmesini haram olarak vasıflandırmaktadır.

Konuyu özetlersek: Midye, istiridye, ahtapot gibi deniz hayvanları Şafii, Maliki ve Hanbeli mezheplerine göre yenebilirken, Hanefi mezhebine göre yenilmemektedir. Hanefi mezhebinin bu deniz ürünlerini haram saymasının sebebi, görünüşü ve yenen kısımlarının pis ve çirkin olarak değerlendirilmesidir.

Yani Midye yemek Hanefi mezhebine göre caiz değildir. Çok zorda ve mecbur kalınmadıysa yememek gerekir.
 

kuzan15

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
18 Şubat 2014
Mesajlar
19
Tepkime puanı
2
Bakara -173- O, size yalnız şunları haram kıldı: Ölü hayvan, kan, domuz eti, bir de ALLÂH’dan başkası adına kesilen hayvanlar. Sonra kim bunlardan yemeye mecbur kalırsa, başkasının hakkına tecâvüz etmemek ve zarûret ölçüsünü geçmemek şartıyla ona da bir günah yükletilmez. Çünkü ALLÂH çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.
 
Üst Alt