Marshmallow Nedir

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
14x0zg6.jpg

“Marshmallow”, genellikle şeker ya da mısır şurubu, su, sıcak su içinde yumuşamış jelatin, dekstroz ve tatlandırıcının çırpılarak sünger kıvamına getirilmek sureti ile hazırlanmış modern formlu bir şekerlemedir.

“Marshmallow” isimli bitkiden üretilen “marshmallow” şeker olarak mutfaklara girmeden evvel medikal özelliklerinden dolayı tıpta kullanılırmış. Boğaz ağrısına iyi geldiğine inanılan “marshmallow”, ilk olarak eski Mısır’da bitkinin sapının fındık ve bal ile karıştırılmasıyla şeker olarak tüketilmeye başlanmış. Bir diğer üretim şekli ise günümüzdekine yakın modern bir tarif. Bu tarife göre bitkinin sapları yerine bitkinin gövdesinin kullanılması tercih edilmiş. Şeker şurubu içinde haşlanan bitkinin gövde ile sapları çıkarılır ve yumuşak, sakızımsı, süngerimsi bir öz elde etmek için kurutulurmuş.

19. yüzyılın başlarında Fransa’da şeker üreticileri, eski Mısır’lıların “marshmallow” tarifini biraz daha geliştirerek günümüzde üretilen “marshmallow”lara yakın bir tat elde ettiler. “Marshmallow” o dönemde küçük şeker dükkanlarında yerel olarak üretilmekteydi ancak bu oldukça meşakkatli bir süreçti. Üretimi yoğun emek gerektiriyordu. 19. yüzyılın sonlarına gelindiğinde “marshmallow” üreticileri bu yoğun emek sürecini hafifletmek için farklı bir formül ürettiler. Yumurtanın akı ya da jelatin ile geliştirilmiş mısır nişastası ile karıştırarak sakızımsı alanı elde ettiler. Marshmallow üretiminin gelişmesindeki bir diğer önemli gelişme de 1948 yılında Amerikalı Alex Doumak tarafından kaydedildi. Doumak, “Marshmallow”un bugün görmeye alıştığımız silindirik formunu ona kazandıracak ve imalatının otomatik şekilde yapılmasını sağlayacak formülü keşfetti. Doumak 1961 yılında bu sürecin patentini alarak Doumak Firmasını kurdu ve “Marshmallow”un sanayileşmesini sağladı.

“Marshmallow” özellikle Güney Amerika’da kavurma ya da kızartma yapılarak tüketilir. Ayrıca, kamp seyahatlerinin vazgeçilmez tatlarındandır. Uzun çubuklara geçirilen “Marshmallow”lar, kamp ateşinde kavrulmak sureti ile yenir
 
Üst Alt