Mangal Yapmanın Püf Noktaları

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
Mangal Yapmanın Püf Noktaları


Bahar yavaş yavaş güneşli yüzünü göstermeye başlıyor. Bahar deyince akla ilk gelenler arasında birinciliği piknik ve tabii ki mangal alır. Ülkemizde her evde mutlaka çok güzel mangal yapan bir baba, bir abi veya yakın bir dost bulunur. Türk erkekleri için “mangal yakmak” neredeyse doğuştan gelen bir yetenektir.


Havanın güzel olduğu günlerde ister aile içinde, ister arkadaşlar arasında “ne yapalım?” sorusunu mutlaka en az bir kişi “mangal yapalım” diye yanıtlar. Baharın da gelmesiyle birlikte yeşil alanlar, sahiller ve bahçeler mangalcılarla dolar. Mangalda ne pişirilir, mangal nasıl temizlenir, et terbiyesi nasıl yapılır gibi konularda ipuçları için yazımızı okumaya devam edin.


Mangal Nasıl Hazırlanır?


Mangal yakma teknikleri kişiden kişiye değişse de, mangala yeni başlayanlar için bazı kolay yollar şöyle:


• Öncelikle kömürü alın. Kömürün yanmasını sağlamak için ilk aşamada daha kolay tutuşan maddeler kullanmak gerekir. Bu maddeler çıra, ince ağaç dalları ve gazete kağıdı olabilir.

• Çıra veya gazete kağıdını tutuşturduktan sonra, ateşin üzerine kömürler yavaş yavaş eklenir ve kömürlerin ateşi almasını beklenir. Bu sırada fazla duman çıkabilir. Kömürlerin üzerine yerleştirilecek bir soba bacası ile dumanların dağılmadan yükselmesi sağlanabilir.
• Kömürlerin iyice yanmasını sağlamak için arada bir gazete yardımıyla yellenir.
• Kömürler iyice kor olmadan üzerine et koymak zehirlenmeye yol açabilir, sararana kadar beklemek gerekir.
• Kömürler istenen şekilde yanmaya başlayınca baca kaldırılır, ızgara teli ortadan ikiye bölünmüş soğanın sulu kısmıyla temizlenir ve mangala konur. Bu işlem etlerin ızgaraya yapışmasını önleyecektir.
• Sahilde veya boş toprak bir alanda iseniz mangala ve kömüre gerek olmadan, etraftan bulunan odun parçaları ve ince dallar tutuşturularak da ateş yakılabilir ve odun közünde sucuk, biber, domates gibi yiyecekler pişirilebilir.
• Mangal bittiğinde bir bıçak yardımıyla ızgara teli sıcakken temizlenirse üzerine yapışmış artıklar daha kolay çıkar.


Sağlıklı Bir Mangal için İpuçları


Bahar ve yaz aylarının vazgeçilmez keyfi mangalı hem kendiniz hem aileniz için daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Mangalda köfte, kanat, et, balık ve sucuğun yanı sıra domates, mantar, biber ve soğan da pişirilebilir. Tüm bu malzemelerin en lezzetli ve sağlıklı şekilde pişmesi için şu önerileri deneyebilirsiniz:

• Soğan soyulmadan alüminyum folyoya sarılarak közün içinde pişirildiğinde tadı daha güzel olur.
• Etler önceden kısa bir süre mikrodalga fırına konarak içlerinin iyice pişmesi sağlanabilir. Bu sayede hem zamandan tasarruf edilmiş, hem de etlerin uzun süre kömür ateşi üzerinde kalması önlenmiş olur.
• Balık pişirirken balığın üzerine tereyağı sürmek ve sonra ızgaraya koymak daha iyi sonuç verir.
• Sağlık sorunları nedeniyle fazla et tüketiminden kaçınmak için mangalda değişik sebzeleri pişirmek de iyi bir fikir olabilir. Domates ve soğanın yanı sıra patlıcan, kabak, mantar, mısır ve hellim peyniri mangalda pişirilebilir.
• Sebzelerin içinin iyice pişmesi için önce 3 dakika mikrodalgada tutulabilir. Daha sonra üzerlerine zeytinyağı sürülüp mangalda bir süre daha pişirilebilir.
• Etlerin ve sebzelerin kömür ile arasındaki mesafe olabildiğince fazla olmalıdır. Izgara telinin bir kaç santim yukarıda olması bile sağlık açısında fark etmektedir.
• Kırmızı et ağırlıklı bir mangal yerine tavuk ve balık pişirilmesi de önerilmektedir. Tavuk ve balık kırmızı etten daha kısa sürede piştiği için kömür ateşine daha az maruz kalacaklardır.


Etler Nasıl Terbiye Edilir?


Mangalda pişecek etin önceden terbiyede bekletilmesi, yumuşak olmasını ve kolay yenmesini sağlar. Etin terbiyesi için hazırlanan sosta zeytinyağı, bitkisel yağ, salça, yoğurt, süt, soğan ve sarmısak kullanılabilir. Baharatlar yüksek ateşte pişmeye uygun olmadıkları için terbiyede kullanılmaları önerilmemektedir. Sos malzemelerini değişik oranlarda karıştırıp kendi tarifinizi yaratabilir ve damak tadınıza uygun hale getirebilirsiniz. İşte bazı örnek terbiye tarifleri:


Soslu tavuk kanat:
Bir kasede şeker, ketçap, kımızı biber, sirke, acı sos ve tavuk suyunu karıştırın. Birkaç yerinden çizik attığınız tavukları bu sosun içinde yarım saat bekletin. Sostan çıkardığınız tavukları ızgarada pişirin. Üzerine kalan sostan dökerek servis yapın.

Terbiyeli kuzu şiş:
Bir limonun kabuğunu rendeleyin ve suyunu sıkın. İçine soyulup dövülmüş 2 diş sarmısağı ve 1 yemek kaşığı biber salçasını katarak karıştırın. Şişlik olarak hazırladığınız kuzu etlerini hazırladığınız sosun içine koyarak buzdolabında bir gece bekletin. Ertesi gün eti sudan geçirin. Şişleri tuzladıktan sonra ızgarada pişirin.

Soğanlı terbiye:
Izgara yapılacak etleri, 24 saat kadar önce, yumuşaması için süt ve zeytinyağına, güzel kokması ve tat alması için soğana yatırabilirsiniz. Bu karışım damak tadınıza göre ayarlanabilir. Sadece zeytinyağ kullanabileceğiniz gibi, süt ağırlıkta olmak üzere, süt-zeytinyağ karışımına da yatırabilirsiniz. Soğanlar tercihe göre yuvarlak halkalar halinde doğranabilir ya da rendelenerek, süt-zeytinyağ karışımına katılabilir.

Sağlıklı bir yaşamdan ödün vermeden de mangal keyfinizi sürdürebilirsiniz. Önemli olan doğru besinleri belli miktarlarda tüketmek.
 
Üst Alt