Lösemi

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
Lösemi tedaviniz birçok faktöre bağlıdır. Doktorunuz, yaşınıza, genel sağlığınıza, lösemi türüne ve löseminin vücutta diğer organlarına yayılıp yayılmadığına bağlı olarak tedavi seçeneklerini belirler.

Lösemi Tedavisi

Lösemiye karşı uygulanan yaygın tedaviler şunlardır:

Kemoterapi. Kemoterapi, lösemiye karşı uygulanan temel tedavidir. Bu ilaç tedavisi lösemili hücrelerin yok edilmesi için kimyasalların kullanılmasını içerir.

Biyolojik terapi. Biyolojik terapi, bağışıklık sisteminin lösemili hücrelere saldırmasına yardımcı olur.

Hedef odaklı terapi. Hedef odaklı terapi ile kanserli hücrelere saldıran ilaçlar kullanılır. Örneğin, imatinib (Gleevec) ilacı, kronik iliksel lösemi hastası olan kişilerde lösemili hücrelerdeki bir tür proteinin aktivitelerini durdurur.

Radyasyon terapisi. Radyasyon terapisi, lösemili hücrelerin büyümesini önlemek için X ışınlarını ve diğer yüksek enerjili ışınları kullanır. Radyasyon terapisi süresince, hasta bir masada yatarken büyük bir makine etrafında ilerlerler. Bu sayede radyasyon ışınları vücuttaki belirli noktalara uygulanır.

Kök hücre nakli. Kök hücre nakli prosedürü ile vücuttaki hastalıklı kemik iliği sağlıklı bir kemik iliği ile değiştirilir. Kök hücreler bir donörden alınabilir veya bazı durumlarda kişinin kendi kök hücreleri kullanılabilir.
 
Üst Alt