Kurtarıcı Beklemek

ulasu61

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Mehdi,kelimesi, hidayete eren ya da hidayete vesile olan anlamlarına gelmektedir. Kelime anlamı kendisine rehberlik edilen demek olup, yol gösterilen, hususi ve şahsi bir tarzda hidayete nail olan manasına gelir. Günümüz islam camiasinda bu kavram insanların bilinç ve anlayışarında bilgi eksikliklerinden dolayı son derece yanlış değerlendirmelere sebep olmuş konunun iç yüzünün tam olarak derinlemesine bilinememesinden dolayı insanlar kendileri için çok kıymetli olan kısa ömür sürelerini büyük beklentiler içine girdikleri bu değerli şahsiyeti bekleyerek geçirmek ve bu esnada bütün sorumluluklarından geri kalarak heba etmişlerdir.

Bu konudaki yanlış algının en önemli sebeplerinden biri insanlarin ekserisinin fıtratindan gelen, çalışmadan, emek-gayret sarfetmeden kolay yollu kurtuluş ve çıkar elde etme arzularıdır ki bu arzu sadece bu konuda değil yaşam alanı içinde ilişkide olduğu her noktada kendini gösterip onların o konuda ortaya koyabileceği fiil ve davranışlardan alakoyarak , tembelleştirip güçsüzleştirmek suretiyle kısıtlı dar bir hale sokmaktadır.
Gelecekte kendini kurtaracak olağanustu güçlere sahip bir kişinin her an çıkagelecek düşünce ve beklentisi kişiyi sorumluluğunda ve bilgisi dahilinde olan her fiilden engeller , bunun sonucu olarak kişi kendisinde potansiyel olarak mevcut güç ve kuvvelerin farkına dahi varamadan yaşamakta olduğu alemden çekip gider.
Geçmiş devirlerde kendini bu beklenen şahsiyet olarak görüp insanları boş hayallerle kandırarak arkasından sürükleyen nice kişiler tarih sahnesinden gelip geçmiş ancak en nihayetinde yaşadıkları sürede bu iddialarinin boş ve asılsız olduğu ortaya cıkmıştır.
Ne yazikki bu şahsiyetlere iyi niyetleri ve bilgisiz oluşlari nedeniyle inanan ve ömürlerini heba eden sayısız kişiler hüsrana uğramışlardır.
Kendindeki potansiyel güçlerin bilgi olarak farkındalığında olup bu potansiyeli açığa çıkarmaya çalışan birimlerin mantalitesinde, boş beklentilere, tembellliğe ve kendinden açığa çıkan filler dışında dışarıdan gelecek bir kurtarıcıya asla yer yoktur, dileyelim ki bu mantalite ve hayat tarzı hepimize kolaylaştırılmış olsun.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
"De ki Ey resulüm Bana uyun eğer ALLAH'ı seviyorsanız bana uyun ki ALLAH'da sizi sevsin. (Al-i İmran 3:31)"

Şimdi elimizi yanağımıza koyup ayetteki manayı tefekkür için deriiinn bir nefes alın.Bir de fesad-ı ümmetim zamanında kim benim sünnetime temessük etse
yüz şehidin ecrini,sevabını kazanabilir.Evet sünnet-i seniyeye ittiba mutlaka kıymettardır.Özellikle bidaların istilası zamanında daha ziyade kıymettardır.

Bu zavallı EFENDİMİZİ yakinen bilmezden evvel hırs ve öfkeyle neler etmişti kendine ,hamdolsun bildiren döndüren RABBİME .
Şimdi ise içime sindire sindire ,canıma bandıra bandıra sünnetini yaşamayı diliyorum..
onun sünneti olmadan ALLAHA giden yollar karanlık ,ışıksız o deyilmi ki RABBİMİN VARLIĞINA ŞAHİTLİK EDEN GÜZEL AYIRMA O ZAMAN
YARAB YOLUMUZU YOLUNDAN ,AYIRMAKİ EFENDİMİZİN İZİ İZİMİZE KARIŞSIN. amin...

selahattin

Kurallara Uymadı
Üyemiz
mehdi;hidayete vesile olan,veya hidayete ERDİRİLEN.demektir. bu açıdan bakarsak hidayete vesile olan kişinin tasavvuftaki öğreticisi,üstadı,mürşidi dir mehdi.veya hidayete erdirilen olarak görürsekte tasavvufta yola giren her dervişte bir mehdidir.zira hidayete erdirilmiş veya o yolda yürütülmektedir.

"De ki Ey resulüm Bana uyun eğer ALLAH'ı seviyorsanız bana uyun ki ALLAH'da sizi sevsin. (Al-i İmran 3:31)"
bu ayette resullaha uymakla allahın sevgisine mazhar olunacağı belirtiliyor. evet.resulullahın sünnetine hadislerine uymak heralde yapabileceğimiz en kıymetli iştir.birde resulullahın varisi olan,GERÇEK mürşidi kamillere uymak,da tıpkı resulullaha uymak gibidir.zira varistir resulullaha.bir mürşidi kamile varıp diz çökmek,yetiştirilmek nefs terbiyesi için şarttır.dini kitaplar güzeldir,lakin eczacı gibidir,içinde her ilaç bulunur,ne istersek eczacı bize verir,ama verdiği ilaç bizim derdimize derman mıdır? eğer doktor teşhis koyup reçete yazarsa ilaçtan o zaman fayda görülür,yoksa yanlış ilaç kullanımı zahirde bile insanları taruma ederken,batında neler yapmaz? bu yüzden nefs hastalıklarımıza teşhis koyacak doktor şarttır. yoksa şifa buluruz diye yanlış ilaç kullanırız,veya hergün ağrı kesicilerkullanarak hastalıklarla yaşar gideriz.ama doktor bulmak nasip işidir.çevremizde doktor yoksada mecburen eczaneden ağrı kesici alıp içeceğiz başka çare yok.en azından geçicide olsa ağrımızı bir nebze olsun dindirir.

ozkn

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajınız biraz imalı

es-Selamu Aleyküm.

Sizin yazdıklarınızı imalı buldum. Ana fikriniz nedir merak ettim...
"Mehdi gelmeyecek" midir?
Yoksa kendi gücünüz yettiğince amelinizi yapıp "bir kurtarıcı beklemeyin" midir?

ozkn

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Sorduğum soru havada kalmış... Halbuki Hz. Mehdi Aleyhisselam'ın geleceği hadisi şeriflerde geçiyor. Bu kaynaklar sahihtir. Artık mütevatirlik derecesine kavuşmuş, aksini iddia eden başka bir hadis bile yokken "kısa ömür sürelerini büyük beklentiler içine girdikleri bu değerli şahsiyeti bekleyerek geçirmek" şeklinde kendi fikirlerinizi öne çıkarmanız tamam bu yüzyılda gelmeyecekse bile bu konu hakkındaki hadisi şerifleri ortadan kaldırmaz. Ahmet Mahmut Ünlü Hoca hadisi şeriflerden anladığımız kadarıyla bu yüzyılın ilk çeyreğinde çıkmamış; Hicri 1438'deyiz ilk çeyreği geçeli 13 yıl olmuş: gökten melek nidası duymadık "Bu zat Hz. Mehdi'dir" diye... Bu nida dünyaya duyurulacak duymaman mümkün değildir diyor. Bunu demek başka, Hz. Mehdi Aleyhisselam gibi bir zat gelmeyecek demek başkadır. Bu yüzyılda gelmez beklemeyin artık demek tespittir, böyle Zata gerek yok beklemeyin demek inkardır. Hz. Mehdi Aleyhisselam geldiğinde, yüzüstü yere sürünerek bile olsa ona katılın buyrulmuş. Allah'tan Cübbeli Hoca gibi Kitap yutmuş kişiler var da millet her ben Mehdiyim diyenin peşine takılmıyor.

Mesela ben bu yüzyılda artık beklemem. Biri çıkıp aha ben geldim derse 13 yıl önce neredeydin? Hani meleğin nidası? Senin söylemenle bu iş olmaz derim! İkincisi Hani nerde Hz. İsa Aleyhisselam? Eğer Hz. İsa Aleyhisselam yeryüzüne teşrif etseydi gözünün gördüğü yerde tek bir kafir kalmaması, hepsinin ölmesi haktır! Hani böyle bir şeye tanık oldunuz mu! Projektör gibi gözünü nereye çevirse bütün kafirler patır patır düşüp ölecek...

Bazı Hz. Mehdi geldi senaryolarında zaman aralıklarını tutturamıyorlar. Biri diyor ben Mehdiyim, eee Hz. İsa Aleyhisselam nerde diyorum? Bari biriniz ortaya çıkıyorsunuz diğerine bir kılıf bulun! Zaten Mehdilik iddia edenin çevresine bakın Hz. İsa Aleyhisselam gibi Ruhullah Zat gerekir... Herkes ben mehdiyim der de ekürisi Hz. İsa'yım diyemiyor işte. Ruhullah olması gerekir ki bunu iddia etseler ispatı mümkün değil. Hz. Mehdi'yim diyene sorun! Hz. İsa Aleyhisselam nerede göremiyorum?

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Kurtarıcı da olsa bizi alıp Cennet'e postalamayacak. Arkadaşlar kurtarıcı derken böyle bir şey anlıyorlar sanki.
Peygamberimiz de kurtarıcıdır değil mi?
Eliyle falanı alıp da Cennet'e tevdi etti mi? Etmedi! Ne yaptı, Kur'an'ı insanlara tebliğ etti, açıkladı ve uygulamasını da gösterdi.
Mehdi gelecek mi bilemiyorum, gelirse göreceğiz ömrümüz yeterse, gelince o bizim kurtarıcımız olmayacak o da bizlere duyurucu olacak.
Biz amellerimizle, imanımızla kendimizi kurtarmanın yollarını arayacağız.
Selam ve Dua ile.

Üst Alt