Kurbanlarimizi nereye veriyoruz?

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
706485809220277_1259428666.jpg

Selamun Aleykum..
Bu Sorum belki size biraz acaip gelebilir lutfen beni farkli sekilde dusunmeyiniz..
sadece Bildiginiz gibi Okyonuslar otesinde yasamaktayiz?
Sizi turkiyedeki bu kurban meselesi nasil yapiliyor bilmiyorum.. ama bizler buradan hangi ulkeye Kurbanlarimizi gonderecegiz diye ozel bir islami Irfan dedikleri kurulus var..
Camiye gider elimize liste verilir.. hangi ulkeye gondermek istersiniz diye..
Somali... Afrika.. Afghanistan.. Bosna.. Turkiye vs. diye bir cook ulke vardir..
Ve butun kurbanlar Avustralyadan alinis fiatina gore biz sadece parayi yatiririz,.. ve Kurbanlarimiz yerlerine ulastiginda Tebrik karti ve O yorenin halkindan resimler aliriz..
Burada Kurban kesemeyiz.. Yani Turkiyedeki gibi bahcede kesmemiz yasak.. Gizli kesebiliriz..
yanlis anlamayin kurban kesmekte ozguruz ama bahcemizde degil... bazi kardeslerimiz garajda gizli kesiyorlar her yer kan oluyor oda iyi olmuyor..
Tabii onlar her yilbasinda yuzbinlerce Cam agacini kesip yilbasindan sonra hepsi cope atilir bu baska hikaye...
ama biz kurbani anca muslimanlarin ciftligi var oraya kuyruga girer siran gelince bir kardesimiz Besmele ve tekbir ile kesebilir..
ve bunu Yapan bazi kardeslerimiz var..
Cook zahmetli.. bir is.. sonrada O kurban etini kime vereceksiniz O da Ayri bir sorun..
anca yakin arkadasina verebilirsin.. yoksa her kese veremezsiniz.. kizabilirler size..
cunku herkesin buzlugu her cesit et dolu..
camiye veya ogrenci yurtlarina cook bagis verilir onlarda pek istemezler ..
yani simdi sorum.. Kurban parasini bu sene bir cook kardesimiz Somaliye gonderdik.. Ama Kurbak=n kesmedik kan akitilmadi.. acaba bunun hukmu nedir?
ne yapmamiz gerekli veya hangisi dinen hukmen en guzeli?
gercekten kafam karisti..
bu konuda bilenler yardimci olabilirler mi tsk.. Allah RAZI olsun..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleyküm selam

Allah c.c Kabul ve Makbul eylesin...
Ben şahsen şimdiye kadar eş-dost veya akraba ile birleşerek kendimiz alıp kendimiz kestirip kendimiz dağıtıyorduk...Geçmiş seneler gerçekten hijyen koşullarına uymayan çok manzaralar yaşadık, fakat son birkaçsene, son 5-6 sene diyelim, gayet düzenli tertipli,hijyene uygun, olabildiğince temiz şekilde kurbanları kestirme imkanları oluştu...Artık Türkiye de öyle sokaklarda gelişigüzel kurban kesmek yasak, kesim için belediyeler yer ve eleman temin ediyor oradan numara alarak kestiriyorsunuz...Tabi kaçak olarak kesenler yinede var...Cehalet devam ediyor bazı kesimlerde...Fakat bu sene bende somaliye göndermeyi düşünüyorum...Burada diyanet vakfı ve kızılay başta olmak üzere birçok yardım kuruluşu öncülük yapıyor...Burada fiyatlar oldukça istikrarsız diyanet 380 tl ye somali için ücret alırken, diğer yardım kuruluşlarında 280-220 hatta bazı belediyeler 200 tl ücretle somali için vekalet alıyorlar...Somali de kurbanlık fiyatlarının ucuz olduğunu biliyorum ama bukadar istikrarsız fiyatlar olunca kime güvenebileceğimi bende bilmiyorum doğrusu...

Kurban ibadeti için kurbanlık hayvan kesilmesi şarttır...Yoksa bağış vermekle olmaz...vekalet verilip kurban başka yerlerde de kestirilebilir...Bağış olmaz...
Bağış;bağış olarak değer kazanır...Fakat kurban ibadeti için uygun kurbanlığın alınıp kesilmesi veya kestirilmesi şarttır...Kurban etinin 3/2 si dağıtılıp kalanını kendiniz tüketmeniz esas olandır...Fakat başka yerlerde vekaleten kestirip hepsini de dağıttırabilirsiniz...

Buradan da Diyanet fetfasının konuyla ilgili bölümüne gözatabilirsiniz...

>>>> https://www.islamiforumlar.net/kurban/16967-kurban-kesmek-yerine-sadaka-veya-bagis.html

Üst Alt