Kurban Etinin Yeşillenmesi

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
Kesilen kurban etlerinin saklanması ve kullanılması insan sağlığı açısından oldukça önemli.

Etlerin kesim sıcaklığındayken buzdolabına yerleştirilmemesi gerekiyor.Buzdolabının ısısı etin iç kısımlarını soğutmaya yetmiyor. Bu nedenle, etin hava almayan kısımlarında kısa sürede bozulma, kokuşma, hatta yeşillenme görülebiliyor. Etin yeşillenme görülen kısımlarının kesinlikle tüketmemesi gerekiyor.

Uygun koşullarda dondurucuya koyulan etin uzun süre saklanabilir.Derin dondurucuda eksi 18 derecede uzun süre saklanabilen etler, eksi 2 derecede en fazla bir hafta bekleyebilir. Donmuş etlerin çözdürülüp tekrar dondurulmalarının birtakım mikroorganizmaların üremesine neden olur.

Bu nedenle çözdürülen etin tekrar dondurulmaması gerekir. Hemen pişirilmeli. Kurban etlerinin bir yemeklik olacak kadar küçük parçalar halinde buzdolabında poşetlerde saklanması gerekiyor.

Kurban etinin direkt buzdolabına atıldığında lastik gibi sertleşme olur.Et yerine kas yememek için etleri parçalar halinde temiz kaplara koymak sağlık açısından gerekli.

Daha sonra güneş görmeyen serin bir yerde hava alması sağlanarak kesim sıcaklığının oda ısısına düşmesinin beklenmesinde yarar var. Bu süre 5-6 saati geçmemeli. Son olarak et buzdolabına kaldırılmalı.

Kurbanlık etlerin henüz kesim sıcaklığındayken buzdolabına poşet içinde veya hava alamayacak bir durumda büyük parçalar halinde üst üste konulmaması gerekiyor.


İlginizi çekebilecek benzer konular:

Etler neden vakumlanır?

Et kavurma nasıl yapılır?

Et nasıl lezzetli olur?

Et nasıl pişirilir?
 
Üst Alt