• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Kur'an ve Sünnet esasına dayanmayan Kandil'

Ashab

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Allah Resulü, Sahabe, Tabiin, Tebeut tabiin, Emevîler ve Abbâsîler dönemlerinde herhangi bir kutlama örneğine rastlanmayan Mevlid Kandili, ilk defa hicretten üç yüz elli yıl kadar sonra Mısır'da, Şii Fâtımî Devleti döneminde kutlanmaya başlamıştır.

Türkiye'de Osmanlı Devleti Padişahı II. Selim'den itibaren bu kutlama gün ve geceler, minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını almıştır. Kadir Gecesi'nden başka, Kur'an-ı Kerim'de önem verilen başka bir gece anılmaz.

İslam hukukuna göre örneksiz bir şey yapmak, yepyeni bir iş ortaya koymak, genel kanaate aykırı davranışta bulunmak ve daha önce benzeri olmayan bir şeyi icat etmek bidattir.
Aişe (ra)'dan rivayet edildiğine göre, Resulullah (sav) şöyle buyurdu: "Kim bizim bu dinimizde ondan olmayan bir şey ortaya çıkarırsa, o şey kabul edilmez."

(Buhari, Sulh 5)
(Müslim, Akdiye 17, 18)

Bu hadis, İslam'ın en önemli temellerinden birini teşkil eder.
Kuran ve sünnet esasına dayanmayan her şey merdut, yani kabul edilemez niteliktedir. Böyle bir şey dinden sayılmaz ve batıl olarak adlandırılır.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Kardeşim bu senin yazdıkların vehhabi söylemidir. Sen vehhabi misin bilmiyorum ama bunlar insanı ehli sünnetin dışına taşır, oradan da nereye götürür bilemem. Dikkat etmek lazım. Bu tarz vehhabi düşünceler, söylemler zararlıdır. Her önümüze gelenden din öğrenilmez, ehli sünnet hocaları takip edelim inş. Kaldı ki bu geceye değer vermeye farz, sünnet,vacip diyen yok. Dinin bir gereği olarak kabul eden de yok, dinden kabul edilen birşey yok, dine ilave edilen birşey de yok. İnsanlar sadece Efendimiz s.a.v in doğumuna seviniyorlar bu bidat olur mu??? Videonun sonuna doğru Efendimiz s.av in pazartesi oruclarını kendi doğum günü olduğu için tuttuğu ile ilgili hadisi de dinle...
İhsan Şenocak hocayı izle istersen.

Ashab

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Bakın abi bugün vakamızda Peygamberimizin kutasdiklari yani yüceltilmesi gibi Hıristiyanlar Yahudiler bunu da yapmadılar mı bana sana göre din tamamlanmamış hangi sahabi tabiin etbau tabiin bunu yapmıştır her hoca kendi şahsi görüşünü söylüyor nasıl olacak' ikincisi ben. Vahhabi selefi değilim.bu bir ithamdır ben Kur'an da Allah'ın bahsettiği bir müslimim kardeş ben Kur'an ve sünnete anladığım kadarıyla bunlar bidat sünnete hiçbir yeri yoktur din tamamlanmıştır camilerde kubbeler de ilahiler beyitler menkıbeler okumak: bunları nasıl kabul olunur bunlar ekleme değil de nedir "
Bakın sevgide aşırıya gitmemek lazım Allah'ın Resulü bize gösterdiği gibi bizim ona ittiba etmemiz gerekiyor' bir video bir paylaşmakta vahhabi selefi akımı olunmaz bu bir ağır ithamdır' o peygamber Nebi sav en güzel saygıyı hak ediyor benim her şeyim ona feda olsun ama bunu aşırıya götürmektir' bana şunu söyleyin' ey Allah'ın Resulü seni canımdan sonra en çok sevdiğim sensin diyen Ömer (Râ) sonra o Nebi sav vallahi ey Ömer beni her şeyden çok sevmediğin müddetçe iman etmiş olamazsın" o sizin her şeyden daha evladir böyle bir sahabi Allah'ın Resulü vefat ettikten sonra böyle bir uygulamaya girmiş mi
Yapmayın lütfen gerçekten insanları bu ithamlarda bulunmayın şucusun bucusun ?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Senin paylaştığınn görüşü, vehhabiler savunuyor. Kimseyi itham etmiyoruz ben sadece soruyorum ve vehhabi kafası bu konuda değil belki ama diğer birçok görüşleri itibarı ile tehlikeli sona görürebilir diyorym. Bu itham değil uyarmaktır. Kandil konusuna gelince, istediğini düşünüp yapabilirsin. Dediğim gibi Peygamber s.a.v e saygı ve hürmetle, doğduğu günde sevgi göstermek dini bir kural değil. Kaldı ki kimse def çalıp oynamıyor. İbadet, zikir, anmak, hatırlamak istediğini yapar insan. Yapmazsan dinden çıkmazsın veya günah kazanmazsın. Yaparsan sevabını umarsın. Sonuçta yapılan ameller islam dairesi dışında değildir. Senin yazdıklarının veya sorularının hepsinin cevabı var ama bunları yazmaya ne vakit var nede gereği var. İsteyen araştırır, anlar, dinler...Vesselam...
Buraya da bakabilirsin...

Ashab

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Konu başlığında yazdığım hadisleri okumadan bile cevap yazdınız habuki sahih hadisler vardı

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Ben okudum, zaten bilinen hadislerdir. Ama hadis dine sonradan ilave ile ilgili. Senin anlamadığın burada dine ilave edilen birşey yok. Kandil dinin bir gereği diyen yok. İyice araştır ama araştırırken ehli sünnet hocaları takip et, bir çok şeyi inkar eden vehhabi kafasını takip edersen yanılırsın. Kandiller aleyhine konuşan görüşün başka neleri inkar ettiğini biliyormusun acaba, belki bilsen sıkıntıyı anlarsın. Vesselam.

Ashab

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Ben ehli sünnet hocaları takip ediyorum sıkıntı yok abi bu konu da ben bir şeyi araştırırken Kur'an ve sünnet ışığında araştırma yapıyorum sorun yok inşallah

Intruder

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
"Sen olmasaydın, sen olmasaydın eflakı yaratmazdım" (Levlake Levlak, Le Ma Halektül Eflak) Hadisi Kutsi

Bu hadisi kutsi turnusol kağıdı gibidir. Ehli sünnet ile bidat ehlini anında ayırt etmenizi sağlar.. Ehli bidat olup da bu hadisi kutsiyi kabul edeni görmedim. Ehli sünnet olup da bu hadisi kutsiyi reddedeni de görmedim.

Üst Alt