Kuran ve Kurban etmek

Rhodium

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
6 Eylül 2023
Mesajlar
30
Tepkime puanı
10
Herhangi bir konu hakkında haklımısınız?Düşüncelerini ispat etmek istemişsiniz?

İslamın en önemli ibadetlerinden biri oruçtur. Hemen hemen herkes yediği şeylerin ne faydası olacağına bakar. Her türlü hastalık için ne yesek iyi gelir diye bakar. Çia toğumu, sarımsak, limon vs. Oysa ki İslam şifanın "yememek" ten geldiğini söyler.

İşte dinimiz öyle karışık şeyler katarak, mealcilik veya hadiscilik gibi kelimelerle yoktur. Dinimiz "olanlarla" var değildir. Oruç gibi "olmayanlarla" vardır. Bizim dinimiz basit sade bir dindir. (burada basitlik adi anlamında değil yalın anlamında). Sadelik yememek gibi olmamaktır. Olmamak faydalı olandır.

İslam bütün dinler içinde anlaşılması, uygulaması en rahat ve rahatlatıcı dindir. Örneğin namaz 50 dak. Günde vaktinizi alır. Cuma namazı 30 dak. sürer. Bunun gibi.

Yine en önemli ibadetlerden biri kurbandır. Kurban İbrahimin oğlu anlamında Allah için neyi feda kurban ettiğiniz anlamına gelir. Kurban bayramı et şöleni barbekü günü değildir. Fedakarlık ve vazgeçme günüdür.

Yani islamın temel fikirlerinden biri: sizin ne düşündüğünüzü karşı tarafa ispatlamak değildir. Kendi düşüncenizi kurban etmeniz feda etmenizdir. Çünkü kendi düşünceniz kendi oğlunuz gibi en vazgeçemediğiniz şeydir. Kuran varlıklarımızla değil vazgeçtiklerimizle bizi değerli görür.

Misal bir ateist, cennet ve cehennemin olmadığını ispat etmek ister. Oysaki Müslüman kendi düşüncesini ispat etmez! Kurban eder. Kafirun suresi örneğin: benim dinim de senin dinin deyip zorlama yapmaz..

Örneğin hadisçiler ile mealciler tartışa dursun. Size göre mealcilik kötü kaka bir şey ise, hadiscilik iyi bir şey ise hadisciliği kurban edersiniz. Savunmanızdan vazgeçersiniz. Olur biter.

Dini kelimelerle oncular buncularla, sofiler, hadisciler, mealciler vs. Sınıf sınıf şeylerle doldurmayalım. Bir sürü kelime ile doldurmayalım. Çünkü İslam sade ve yalın kolay bir dindir. Birleştiren kelimeler ile dolduralım. İslam, din Hz muhammed vb...

Ve İslam dan hele kurandan ispatlar çıkmaz. Ondan kurbanlar vazgeçmeler çıkar.
 
Üst Alt