Kuran-ı Kerim Hatim Programı

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Kur'an-ı Kerim, sıradan bir Kitap olmadığı için, onu üslup ve muhteva olarak başka bir dile tam olarak aktarmak, Yüce Allah'ın dilemesi müstesna imkânsızdır. İşte bu sebeple meallerde, meal yazarına bağlı olarak anlam ve kelime seçimi farklılıkları ortaya çıkmaktadır. Ancak Kur'an'ı anlamak, dini kaynağından öğrenmek, bir ihtiyaç olması hasebiyle, meal de kaçınılmaz bir gerekliliktir.
İşte Hasenat programı, Kur'an'a gönül vermiş ve Kur'an'ı kendi dilinde anlamak isteyen insanlara, Yüce Allah'ın muradını daha açık kavrama imkanı sunabilmek gayesiyle ortaya çıkmıştır. Farklı yazarlara ait geniş Türkçe Kuran meali içeriğiyle, mealleri alt alta sıralayarak, Kuran-ı Kerim'i birçok mealden takip etme imkanı vermektedir. Gelişmiş arama seçenekleri sayesinde, Arapça Kuran-ı Kerim metninde ve Türkçe mealler içinde detaylı aramalar yapmak mümkündür.
Hasenat, Kur'an-ı Kerim'in daha net anlaşılması ve vahyin daha güçlü kavranması amacıyla, geniş imkanları ve gelişmeye olan elverişliliğiyle bilgi işlem teknolojisini Kur'an'ın hizmetine sunmuştur. İnşaallah bu hizmet zaman içerisinde gelişerek devam edecektir.
Hasenat Programında Yer alan mealler: Diyanet, Diyanet Vakfı, Elmalılı Orjinal, Elmalılı Sadeleştirilmiş1, Elmalılı Sadeleştirilmiş2, Ömer Nasuhi Bilmen, Süleyman Ateş, Ali Bulaç, Muhammed Esed, Yaşar Nuri Öztürk, Suat Yıldırım, Tefhimul Kuran, Fizilalil Kuran, Abdulbaki Gölpınarlı, Hasan Serhat Yeter, Adem Uğur, Gültekin Onan, Şaban Piriş, Abdullah Yusuf Ali (İngilizce), Muhammed Marmaduke Pickthall (İngilizce)​

Diğer Özellikler:

- Ok ile takip imkanı. Büyüteç açıldığında da ok ile takip imkanı. (Abdusamed, Davut Kaya, Kabe imamları ses paketleri için)
- Bir yandan kulaklıkla hatim dinlerken, diğer yandan mikrofon ile kendi sesinizi kaydedebilme.
- Önemli bir özellik daha... Artık kendi Hatim Ses Paketinizi kendiniz oluşturabilir ve program içerisinden kullanabilirsiniz. İstediğiniz bir okuyucunun hatimini sayfa sayfa mp3 formatında hazırlayın, hazırladığınız mp3 ses dosyalarını bir klasöre yerleştirip programın klasörü altındaki "hatim-recitation" klasörünün içine koyun. Daha sonra programın okuyucu seçme menüsünden kendi okuyucunuzu seçin ve dinleyin.
- Yine aynı şekilde beğendiğiniz bir hattı, programın klasörü altındaki "hat-callygraphy" klasörü altına bir klasör içerisinde koyabilir ve program içinde kullanabilirsiniz. Size örnek olsun diye, "hat-callygraphy" klasörü içerisine "Hafız Osman Hattı" konmuştur. Bu klasörü ve oradaki dosyaları format ve ölçü olarak inceleyerek kendi hattınızı nasıl oluşturacağınızı öğrenebilirsiniz..
- 3 Hat bir arada... Programda Hatim yaparken 3 hattan dilediğiniz birini seçebilme (Sefa Yayınları hattı, Timaş Yayınları hattı ve Hafız Osman hattı).
- Sayfalar arasında gezinme, istediğiniz cüze, sureye tek tıklamayla gidebilme.
- Mealli Hatim... Hatim esnasında Kur'an-ı Kerim'i Türkçe mealinden (Diyanet meali) takip edebilme.
- Gözünüzü yormayacak, size en uygun arkaplanı seçebilme.
- Sureleri, resmi, alfabetik, nuzül sırasına göre sıralayabilme.
- İstediğiniz 7 okuyucudan birini seçerek onun sesiyle hatim takip edebilme.
- Kaldığınız sayfayı ve en son okuma tarihini hatırlatma.
- Sağdaki sayfayı, soldaki sayfayı ayrı ayrı dinleyebilme, sürükleme çubuğuyla dinleme esnasında okunan sayfa içinde ileri-geri gezinebilme.
- Kronometre tutabilme.
- Otomatik hatim. Play tuşuna bastığınızda eğer durdurmazsanız, program otomatik hatim konumuna geçer ve sayfaları siz durdurana kadar arkası arkasına okur. Bu arada sayfalar otomatik olarak çevrilir.
- Çok çeşitli sayfa geçiş efektleri,
- Ses seviyesini ayarlayabilme.
- Program ayarlarını hafızada tutabilme.
- Zamanı ayarlanabilir otomatik kapanabilen menüler.
- Secde ayetleri hatırlatması...

Hatim Ses Paketlerinin yüklenmesi:
Hatim Ses Paketleri programın içinde yüklü değildir. Ayrıca sitemizden indirmeniz ve kurmanız gerekir. Programa birden fazla hatim yükleyebilir (şu anda yedi adet mevcuttur) ve programın içinden seçerek dinleyebilirsiniz. Hatim setleri de otomatik olarak kendini yükleme ve kaldırma özelliğine sahiptir.

www.hasenat.net

Üst Alt