Kur'an-ı Kerim başı açık okunabilir mi?

mihri

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Merhaba hayırlı günler. Ben internet de araştırma yaparken Kuran'ı Kerimin başı örtmeden okunabileceği yazıyordu sadece erkelerin ve namazda başörtüsü takılırmış bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz

Cevap:

Müslüman bir kadın kendisine dinen yabancı olan erkeklerin yanında başını örter. Kadınların arasında veya evde babasının, erkek kardeşlerinin, amca veya dayısının, kayınpederinin yanında başını örtmek zorunda değildir. Kur’an okurken de başı açık olabilir.

Allah Teâlâ Nur Suresinin 31. ayetinde şöyle buyurur:

“Mümin kadınlara da söyle gözlerini sakınsınlar; edep yerlerini ve çevresini örtsünler. Görünen kısım dışındaki süslerini açmasınlar. Başörtülerini yakaları üstüne kadar indirsinler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları, elleri altında bulunan esirler, ele bakar hale gelmiş ve erkekliği kalmamış kimselerle kadınların edep yerlerinin farkına varamamış çocuklar dışında hiç kimseye süslerini açmasınlar…” (Nûr, 24/31)

Kur’an okunacağı zaman ne yapılması gerektiği ile alakalı olarak Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Kur’an okuyacağın zaman; taşlanmış şeytandan Allah’a sığın.” (Nahl, 16/98)

Bunun dışında herhangi bir emir bulunmamaktadır.

(alıntı, Kaynak: süleymaniye Vakfı.)

Not:
Benim görüşüme göre, her koyun kendi bacağından asılacak olsada, her müslüman bir kadın sadece kura'ı kerim okurken değil herdaim başını örtmesi gereklidir.
Ben busene ramazan boyu iftara yakın değerli hocamız M:Karataş ı izledim, ve seyircileri (dinleyiciler) arasında okadar başı açık bayanlar vardı ki bunlara nasıl musade ettiğine şaşırmadım diyemem...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Örtünmek adabdandır, Kuran okuyan kadının evinde bir başörtü veya tülbent yokmudur? Ne olur başını örtüverse, bir yeri mi aşınacak. Yok mutlaka ben başım açık okumak istiyorum diyorsa kendi bilir.

Üst Alt