Kur'an gerçeğini fark edebilmek.

halukgta

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Günümüz de bizler, İslam ı nasıl anlamaya çalışıyor ve yaşıyoruz hiç düşündünüz mü? Kendimizden bir emek harcıyor da kuranın rehberliğinden faydalanıyor muyuz dersiniz? Bu soruyu önce kendimize soralım. Alacağımız cevap çok önemli. Eğer kendimiz bir çaba göstermiyor da, Rabbin rehberinde neler yazıyor hiç farkında değilsek, sanırım gittiğimiz yolun Allahın doğru yolu olduğunu bilemeyiz. Bizlere, sen okusan da kurandan anlayamazsın denmişte bizler onlara inanmışsak, zaten kuran ile temasımız kesilmiş demektir. Kuranı anlayarak okumak günahtır diyorlarsa, şunu sakın unutmayınız, birileri bizden bir şeyler saklıyor demektir. Allah sizleri bu kitaptan hesaba çekeceğim diyorsa, Rabbim anlaşılması zor bir kitap asla göndermez. Yemin ederek birçok kez tekrarlayıp, bu kitabı sizler için kolaylaştırdım diyorsa Rabbim, gelin beşerin sözlerine değil, RABBİN SÖZLERİNE İNANALIM.

Bizler günümüzde ne yazık ki, İslam dinini kuran dan değil, geçmiş çağlarda insanların kurandan ne anladıklarını okuyarak anlamaya çalışıyoruz. Rabbim her çağa hitap eden bir rehber göndermiş ise, bu kitabın anlatmak istediklerini de yine yaşadığımız çağa göre, yaşadığımız şartların getirdiği sorunların paralelinde, onu anlamamız gerekmektedir. Sizlere bu konu ile ilgili çok güzel değerlendirmesi olan, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi olan, Prof. Dr. Yunus Vehbi YAVUZ Hocanın, bir yazısından alıntı yapmak istiyorum. Gerçekten günümüzde bizler, İslam dinini nasıl anlamaya çalışıyoruz ve nasıl bir yol izliyoruz, bu konuda bana göre çok yerinde, isabetli tespitlerini hiç yorum yapmadan sizlere naklederek, faydalanacağınızı umuyorum.

(Kanımca, Kuranı anlamak, onun engin mesajlarını algılamak bugün ve her gün yaşayan insanların en önemli meselesidir. Çünkü Kuran sadece Müslümanlara değil, tüm insanlara gönderilmiş ilahî bir kitaptır. Fakat özellikle ona inanan Müslümanların çağa göre ondan mesaj alması çok büyük bir önem arz ediyor.

Biz geleneksel bir anlayış çerçevesinde Kuranı bugün anlamıyoruz, belki bizden öncekilerin ondan ne anladıklarını anlamaya çalışıyoruz; yine biz Kurandan yararlanmıyoruz, belki öncekilerin yararlandıklarından yararlanmaya çalışıyoruz. Bunun anlamı şudur: Biz Kuranı çağımıza göre anlamıyoruz, ondan yararlanmıyoruz. Başka bir ifade ile biz Kuranı anlamıyoruz, onu başkalarının kafası ile anlıyoruz, yani düşünmeksizin anlamaya çalışıyoruz. Başkalarının Kur’an’ı tarihte nasıl anladıklarını anlıyoruz da onun için anlayamıyoruz; başkalarının anlattıklarını anlatıyoruz da onun için anlatamıyoruz; onun için ondan yararlanamıyoruz. Bunları anlamak da anlamaktır, yararlanmak da yararlanmaktır, fakat çağdaş bir anlama, çağdaş bir yararlanma değil, belki tarihteki olguların hikaye edilmesi, bugünün toplumlarının idrakine sunulmasıdır. Bunun pratikte büyük bir yararı olmasa da tarihî bir değeri vardır. Bundan ancak, ilim adamları istifade eder, değerlendirmeler yaparak günümüzde nasıl anlamamız gerektiği noktasında bizlere ışık tutar.

Oysa, Kur’an’ı anlamak, onun anlattıklarını anlamaktır; onun verdiği mesajları almaktır, yoksa başkalarının aldığı mesajı almak, anladığını anlamak, ya da anlatmak değil. Kuranı anlamak onun mesajı ile çağ arasında kuvvetli bir bağ kurmaktır. İşte tefsir kitapları bize başkalarının Kurandan ne anladıklarını anlatmakta; tefsir âlimlerinin yaşadıkları çağda Kurandan anladıkları mesajı yansıtmaktadır.

Yine Kurandan yararlanmak, öncekilerin yararlandıklarından yararlanmak değil, onun mesajlarını çağımızın ihtiyaçlarına göre aklederek ondan yararlanmaktır.

Kurtuluşu yakalayabilmek için, biz Kuranı ölülere değil, dirilere okumalıyız; ölmüş kalpleri Kuranın diriltici nefesleri ile diriltmeliyiz; biraz da bu ilahî mesajı kendimiz yararlanmak için, çağımızın sorunlarına çözüm aramak için okumalıyız. Asırlarca biz, Kuranı anlamadan çok okuduk, biraz da anlayarak okumaya çalışmalıyız. Bugüne kadar kul kitaplarını Allahın kitabının önüne alarak hep onlardan yararlanmaya çalıştık, artık biraz da Allahın Kitabını öne alarak ondan yararlanmaya çalışmalıyız. Bilmeliyiz ki, bizi ayağa kaldıracak olan kitap Kurandır.

Kuran kendini savunan kitaptır. Onun savunmaya , propagandaya, korunmaya ihtiyacı yoktur. Olsa olsa kullar Kurann tanınmasına hizmet edebilirler. Kurana hizmet çerçevesinde kul olarak bize düşen görev Kuran ile toplum arasında oluşan duvarları yıkmak, Kuran güneşi ile bu dünya hayatı arasındaki kara bulutları dağıtmaktan ibarettir. Tabiri caiz ise, bizim görevimiz, güneşi insanlara göstermektir, onu savunmak değil. Bunu yapabilirsek kendimizi bahtiyar sayabiliriz. )

Yukarıdaki gerçekler, günümüz İslam yaşamının apaçık tespitleridir. Bu güzel açıklamalarından dolayı, bu yazıyı kaleme alandan, Allah binlerce kez razı olsun. Rabbin ayetinde söylediği gibi, gözlerde perde yoksa gönül ve kulaklar mühürlü değilse, kuranın ışığını, parıltısını kesinlikle görecektir kullarım diyor.

SAYGILARIMLA Haluk GÜMÜŞTABAK

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Kuran dilini, arapçayı mükemmel derecede biliyorsanız, çok derin bir islam tarihi bilginiz varsa senelerce tefsir ilimi üzerine dirsek çürütmüşseniz tabiki Kuran-ı Kerim i anlamak için kimsenin yardımı gerekmez. Kendi başınıza da anlayabilirsiniz.hmmnn Şartlar ne olursa olsun Rabbim Kitabımızı anlayabilmeyi VE ANLADIKLARIMIZI DA HAYATIMIZDA TATBİK EDEBİLMEYİ biz aciz kullarına nasip etsin.

Acizane

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
İslam dininin çizgileri ve kuralları bellidir bunlar gerçektir. bütün dünya müslümanları tarafından kabul edilmiştir. Ayrıca "Bizler günümüzde ne yazık ki, İslam dinini kuran dan değil, geçmiş çağlarda insanların kurandan ne anladıklarını okuyarak anlamaya çalışıyoruz." bu düşünce siz aitse neden çoğul olarak ifade ediyorsunuz. Hayır biz geçmiş çağlardaki insanların yazdıklarını okuyoruz ama onların feyizlerinden istifade için. Tabiki biz bugüne göre değerlendiriyoruz..

siz madem herşey Kuran-ı Kerimde açıklanmıştır diyorsunuz. O zaman neden ?
İnsanlara Kuranı nasıl anlamaları gerektiğini anlatmaya çalışıyorsunuz. Rabbim kolaylaştırmıştır. O zaman niye karışıyorsunuz ki bırakın biz de anlayabiliriz Kuran-ı Kerimi sizin açıklamanıza gerek yok ki

halukgta

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Ben kimsenin anlayışına karışmıyorum, karışamam da zaten, elbette herkes araştırmasını ve Kur'an üzerinde düşünmesini kendisi yapacaktır. Benim yaptığım bizlere rivayet yoluyla gelen bazı bilgilerin Kur'ana uymayanlarını hatırlatmaya çalışmaktır amacım o kadar. Gerisi herkesin kendisine kalmıştır. Herkes kendi imtihanını vermek zorundadır. Kopya çekerek imtihan verilmez. Bizzat kendimiz çaba göstermeliyiz.

Eğer yazdıklarımdan etkilenmiyor, üzerinde tartışmak istiyorsanız lütfen silmeyiniz. İnancından emin olan korkmadan tartışır.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Ben kimsenin anlayışına karışmıyorum, karışamam da zaten, elbette herkes araştırmasını ve Kur'an üzerinde düşünmesini kendisi yapacaktır. Benim yaptığım bizlere rivayet yoluyla gelen bazı bilgilerin Kur'ana uymayanlarını hatırlatmaya çalışmaktır amacım o kadar. Gerisi herkesin kendisine kalmıştır. Herkes kendi imtihanını vermek zorundadır. Kopya çekerek imtihan verilmez. Bizzat kendimiz çaba göstermeliyiz.

Eğer yazdıklarımdan etkilenmiyor, üzerinde tartışmak istiyorsanız lütfen silmeyiniz. İnancından emin olan korkmadan tartışır.

öncelikle önceki konularına aydınlatıcı ve açık cevaplar vermelisin. AKSİ TAKTİRDE YENİ KONU AÇMAYA MÜSADE ETMEYİZ. Rivayet yoluyla gelen bilgilerin Kuran a uymayanlarını hatırlatmaya çalışıyorum diyorsun. Bunu yaparken kaynakların nelerdir neye dayanarak yapmak istiyorsun .Kafana göremi yoksa kaynak varmı yaz bakalım öncelikle bir açıklığa kavuştur bunları..Sonra bunu yaparken daha önceden ne derece eserlerin var eğitimin ne bunlarıda açıkla ki yoksa sözün havada kalır.

halukgta

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Benim delilim Kur'andır, eğer size yetmiyorsa söyleyecek sözüm olamaz.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Benim delilim Kur'andır, eğer size yetmiyorsa söyleyecek sözüm olamaz.

Sana ancak gülebilirizdfgtn bu cevabına karşılık. Yani itiraf ettin sonunda ben Kuran-ı Kerimi Kendi kafama yorumluyorum diyorsun..Başka açıklaması yok..Bunun
Kuran sana ait bir kitap değil. Bizim de Kitabımız, benim olan kitabı bana nasıl delil göstereceksin ki ? bende biliyorum kitabımı. Ha sen diyorsunki siz anlamıyorsunuz ben anlıyorum. Bu Kitapta anlatılanlar benim yazdığım şekildedir. Orada dur bakalım.

Sorularımıza açık ve net cevap vermiyorsun. Özellikle namaz konusuna,Diğer açtığın konularda defalarca sorduk sana sen namazı nasıl kılıyorsun, neye dayanarak kılıyorsun diye cevap vermiyorsun , veremiyorsun belli ki, bunlara cevap vermediğin gibi boşu boşuna konuşup duruyorsun. Hiçbir tutulur tarafın yok. Bizim kitabımızı bize delil göstermeye kalkıyorsun. Bu yüzden seni forumdan atıyorum fakat ben, sorulara özellikle namaz hakkındaki soruya cevap veririm diyorsan bize ulaş yasağını kaldıralım...Öyle Kafana göre ahkam kesmek yok. İslam dininin çizgileri bellidir. Yorum için sana ihtiyaç yok.

Acizane

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz

Bu forumdan atılmışsınız ama olsun kısa birşey yazayım ben sizin yazılarınız başka forumlardada gördüm hatta bazı forumlarda da yasaklanmışsınız burdaki gibi,Önce Herşey Kuranda var Kuran ı anlayalım falan diyorsunuz. Eskiler farklı anlamış diyorsunuz bugüne göre değerlendirmeli falan derken sünnetleri ve hadisleri yok sayıyor, sonra yavaş yavaş çeşitli yönlere çekiyorsunuz yazıları. Bence bozgunculuk yapıyorsunuz. Yüzyıllar içerisinde gelmiş geçmiş bütün islam alimlerini yok saymak olurmu? Onların eserlerini yok saymak olur mu hiç?? Onlar yanlış siz doğru ha????

Üst Alt