kocam cuma günü öldü, cennete girermi?

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz

Erzurum’da yaşayan ihtiyar ninenin bir cuma günü kocası vefat eder. Bizim inancımızda cuma mübarek bir gündür ve bu günde meydana gelen her şeyde bir hayır aranır.

İhtiyar ninemizin kocası da cuma günü öldüğü için hayırlı bir ölüm olarak kabullenip kocasının cennete gitmesini ister ama kendi kendine de; ”Eyi bu herif cuma güni öldi ama ya cennete gidemese” diye şüpheye düşer.

Şüphesini gidermek ve rahatlamak için çevrede bilinen ve tanınan bir bilgine gidip derdini açar ve aralarında şöyle bir konuşma geçer:

- Hoca efendi rahassız etdim bir derdim var içimde bir şübhe var gendi gendimi yiyir duriram.

- Söyle hele kadın nedir derdin ne sızlanıp durursun?

- Hoca efendi benim gocam cuma güni öldi sizce cennete gider mi getmez mi?

- Bre kadın ben cennet ve cehennemin bekçisi ya da bu işlerin Erzurum sorumlusu muyum nerden bileyim senin kocanın nereye gideceğini?

- Ama hoca efendi hani diyirler ya cuma güni doğannarla ölenner heyirli günde doğmuşdur ve ölmüşdür isdirem ki gocam cennete getsin. Hele bir bah hocam.

(İhtiyar kadının hele bir bakıver hocam demesine dayanamayan hoca efendi başlar ihtiyar kadına sorular sormaya)

- Bre hanım kocan namaz kılar mıydı?

- VALLAH hocam heç namaz gıldığıni görmedim ama namaz gılannari bir severdi bir severdi deme getsin.

- Peki Oruç tutar mıydı?

- Hee zöhüre (sahur) gahirdi yiyirdi içirdi yatirdi; ama gündüzün gene yiyir içirdi fakat oruç dutannari bir severdi bir severdi. Hem de onnarınnan ahşam ifdarlara gatılırdi.

- Peki zekât verir miydi?

- Şimdiye geder heç zekat verdığıni görmedim ama zekat verenneri bir severdi bir severdi onnari hep metedirdi övirdi.

- Peki hiç hacca gitti mi?

- Çoooh niyetlendi ama hep gidecaği zaman vazgeçdi. Yalnız hoca efendi haca gidenneri bir severdi bir severdi onnarın yoluni gözlirdi yüzühlerini tesbihlerini alırdi hurmalarıni yerdi ve peh severdi.

- Peki hiç Kelime-i Şehadet getirir miydi?

- Ne yalan diyim de günaha girim. VALLAH oni da heç duymamişam.

- Eee ihtiyar hanım benim sana söyleyeceğim şudur: Kocam cuma günü öldü cennete gider mi? demiştin değil mi? VALLAHi cumayı bilmem ama cumartesi günü kocanın canına okurlar"

(alıntı)

Üst Alt