Kızımla başımız dertte

berennisa

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun aleykum Gönül Sızım. Size kızlarımdan ve durumumdan az-çok bahsetmiştim. Hatırlarsanız eğer 3 kız çocuğu sahibi bir Anneyim şükürler olsun. Sorunumuz daha öncede değindiğimiz bir nokta yine 2.5 yaşındaki ortanca kızım kardeşi olduktan sonra bizi bir hayli zorladı ve hala devam ediyor zorlamaya.Kızımın durumuna çok üzülüyorum. Elimden gelen herşeyi yapmaya çalışıyorum ama üç çocuk birde çalışmak ne derece verimli olabiliyorum bilmiyorum. Minik kuşum kardeşini aşırı derecede kıskanıyor. Öyleki günden güne eriyor. Ona da en az kardeşi kadar ilgi gösteriyoruz ama 6 aylık bir bebeğin bakımı tabiki daha çok vaktimi alıyor.Kızım uyku bile uyuyamaz hale geldi. Gecelerimiz onunla uğraşmayla geçiyor.Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Kardeşiyle aynı bakıcıda kalıyor acaba bu onu daha kötü etkiler mi? diye düşünüyorum. Tuvalet alışkanlığını kazandıramadık daha çok zeki bir çocuk ama bu konuda ısrarlı ne yapsak,ne etsek alışamıyor. Bir müddet deniyoruz ama sonra daha kötü olacak diye bırakıyorum kendi haline zorlamak istemiyorum. Zaten bir yaramazlık,ilgi çekmeye çalışmalar neler neler var daha. İlçemizde çocuk pedagogu yok ne yazık ki ama en kısa zamanda başka bir yerde götürmeyi düşünüyorum. sizlerin önerileri beni sevindirecektir.Allah'a emanet olunuz.hhım

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleykum selam kardesim.. Allah cc. Yar ve Yardimciniz olsun..
Daha onceleri de dedigim gibi ;kıskançlık doğal bir duygudur. Karşı tarafa ciddi zarar (fiziksel duygusal sözel) vermeye dönüşmedikçe sorun değildir.
Kardeşlerin arasındaki aşırı kıskançlık cocuklarin yas ve yapi, kisilik, karakteri de elle alinarak bir butun olarak, bakilmali...
kiskanclik durumu kiskanani ve küçük kardes olanı çok olumsuz etkiliyorsa bir uzmandan yardım almak faydalı olur...

Tuvalet alışkanlığına gelince Ben de Sizin gibi bu konuda biraz endiseli idim.. ve Tuvalet alışkanlığını kazandirma kursuna yazildim.. komik ama gercek..dfgtnsırıtık.:,
Herkes gelmis, 12 aylik bebegi olanlar, 2, 3, 4 yasinda cocugu olanlar vs.. vs..
kursun hocasi oldukca zeki ve yasli bir Hanim di.. cok da muzip biri...ve kendi cocuklarinin Tuvalet alışkanlığıni kazandirmasindan bahsetmeye basladi..
Tabii 20, 30 sene once bezler yikaniyor.. kaynana KIZIYOR.. bu cocuk 3 yasinda halen ona tuvalette gtmesini bir ogretemedin beceriksiz Gelin diye.. sikayetnameler vs.. vs..
Ve O da oglunu alip uzman bir doktora goturmus ve Doktor demis ki her cocugun ruhsal, duygusal, zihinsel, olgunlasma zamani farklidir...
Cocuklar Tuvalet alışkanlığını Onlar HAZIR oldugunda bu olayi idrak ettiklerinde anca tuvalette giderler Sen HAZIR olunca degil...islikcalansırıtık.:,msum..

bazi cocuklar tuvaleete affedersiniz kakasini bosaltmaktan korkuyorlar...cunku iclerinden bir sey cikiyor.. disari akiyor ne oldugunu anliyamiyorlar.. :bilmemm:.xxzzl..
en iyisi onu kendi yasitlari oldugu bir ANA okuluna vermek.. baska cocuklarin bunu yaptigina sahit olmasi...
Kardesi ile ayni bakicida olmasi da cook zararli cunku o kardesini kopyalayip onun gibi davranmaya basliyor..

Evladligim var 4 yasinda iken..Komsumun 2 yasindaki cocuguna gecici olarak gunduzleri 3, 4 saat bakmaya baslamistim...
baktim ki oglusum o 2 yasindaki cocuk gibi davraniyor!! Oglumu yasindan zeka olarak geri itiyor Arkadasima guzelce anlatip onlari ayirmistim..
simdi bile onu kucuk cocuklar ile degil onun gibi veya ondan daha buyuk, olgun, akilli cocuklar ile oynamasina dikkat ediyorum..

2.5 yaşındaki kiziniza sorumluluk verin.. lutfen bunu YAPIN.. mutfakta, evde, kardesinin bakiminda.. odasini temizlemek te ona buyuk bir insan gibi davranin ..
onun ile gece yatakda sohbet edin.. Onun ne kadar akilli, iyi bir abla oldugunu hissedirin.. bunlarda gececek.. 3 yasina gelsin.. farkli davranacaktir..
Onda bu kadar kiskanclik olmasinda Affedin ama onda bir duygu , ilgi, sevgi boslugu yasadigina isarettir..
Uzman doktordan yardim alabilirsiniz.. ama SAKIN ilac, gibi yasina uygun olmiyan tedavilere sakin izin vermeyin.. simdilik herseyi Zamana Birakin..
gerekirse is yerinizden bir sureligine izin alin.. bebegi bakiciya verip sadece gunduzleri belli bir sure onun ile olun.. kardesim..bunlari yapmak zorundasiniz..
bunlar hepsi gecer.. gececek sadece izi kalmasin diye ugrasiyoruz..
Hayirli gunler..

duaa..

berennisa

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun Aleykum. Allah sizden razı olsun kardeşim.Söylediğiniz herşey gerçekten çok mantıklı. Önerilerinizi dikkate alacağım inşALLAH. Sevgiyle kalın.

Üst Alt