Kitap okuyunca içime sıkıntı basıyor

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
kitap.jpg

Genellikle yanlış kitap seçiminden ötürü devamlılık sağlanamıyor.
Öncelikle kendinizi, ruhunuzu, duygulariniza hitap eden,kitap seçmeniz ve amacınızı iyi belirlemeniz gerekiyor..

Yüksek tansiyonu olan birine dedim geçende 'Neden hiç kitap okumuyorsun?'. '
Kitap okurken tansiyonum yükseliyor' dedi. İlk kez duydum böyle birşeyi.
İstemeden okursan doğal ki sıkıntı basar, kalbin(yüreğin) de sıkışır...sırıtık.:,
Senin Okuma, yazma, yaşam pilin bitmiş birader...dayi;.

Bir insanın kelime hazinesi ne kadar genişse, anlayışı o kadar yüksektir. Bir öğrenci tarihle ilgili birkaç roman okumuşsa sonraki zamanlarda,
tarihi içerikli konuşmalar olduğunda konu ile ilgili terimleri ve tarihi hemen kavrayacaktır.
insan hangi organını çalıştırırsa o organı gelişir, kuvvetlenir. Güreş yapanın ensesi kalınlaşır, basketbol oynayanın boyu uzar, halter kaldıranın pazıları gelişir.
Kitap okuyanın da beyni ve ufku gelişir,genişler... Gelişen beyin her şeyi daha çabuk idrak eder ve kavrar..

İlk emri ‘Oku!’ olan kitaba inanıyoruz ama bir Amerikali,bir Alman, bir Japon bizden tam yüz misli kitap okuyor. Bizde bırakın öğrenciyi, öğretmenlerin çoğunluğu kitap okumuyor.
Bilim adamlarının, devlet adamlarının büyük bir çoğunluğu kitap okuyarak o seviyeye gelmişlerdir.
Ülkemizde 65 bin kişiye bir kütüphane, 95 kişiye bir kahvehane düşüyor.

En başta kitap okurken sıkılabilirsiniz; kendinizi okumaya zorlayın. Tıpkı doktorun verdiği zehir gibi ilaçları sağlığımız için zorla içtiğimiz gibi.
Ayrıca ilk defa okuyacaksanız; maceralı, sürükleyici bir kitap olsun ki bütün kitapları sıkıcı sanmayalım.
Kitap Hayattır...kendi hayat kitabinizi okumakta, yaşamakta ;zorlansaniz da Başkalarının Hayatınizi yönlendirmesine,okumasina,olumsuz etkilemesine izin vermeyin

bildiğiniz gibi Kızım Kuzey amerika da doğdu..Onun zamaninda 1996 da ana okuluna başladığında Hamd olsun şimdi ki gibi internet, bilgisayar, Ipod,bilgisayar oyunlari fazla yoktu! sadece Televizyon ve barbileri vardi...
Kızımin ingilizcesi yetersiz olmasindan çünkü ben onu yazlari,3,4 ay Türkiye'ye gönderiyordum, Türkçe öğrensin diye neyse öğretmeni;
kızınız zeki ingilizce kitap okursa ,ona kitap okunursa hemen söker demişti...
Eve geldim televizyonu kaldırıp depoya koydum, Ve kızıma dedim ki;Bundan sonra televizyona ayıracağınız zamanı kitaba ayıracaksınız.
Yarın sabah kasabanın kütüphanesine gidip, birer kitap alıp beraber okuyacağız..
o haftadan itibaren kütüphaneye gidip her hafta bir kitap okumaya başladik O kitaplar ile yetinmeyip Camimizin de kütüphanesine gidip ingilizce Peygamberler Tarihi,
hikayeler vs ne kadar çocuk kitapları varsa her gece yatmadan Story time Masal Vakti adetini başlattık..

Evet! Tam iki yıl sonra kızım okul birincisi oldu,Kitap okuma alışkanlığıni kazandi Şu anda O ingilizce bilmiyen kızım Tıp Fakültesinde Birinciliği elden birakmiyor!
ingilizcesi kadar,Ana dilli olan Türkçesi de mükemeldir!!

Kitap okumanın bana göre faydaları;
Herhangi bir olay da, konuşma da, hatta en basitinden bir muhabbette bile karşımda ki insan veya insanlara anlatmak istediklerimi çok rahat ve süslü bir şekilde
misal vererek aktara biliyorum...
Empati kurmayı öğrendim. Ön yargıları kaldırma açısından da faydaları olduğunu düşünüyorum.bir muhabbet esnasında her hangi bir kitaptan bahsediliyorsa,
ya o kitap, yada yazarı hakkında bir şeyler söyleye bilmenin zevki bambaşka. Hele ki severek okuduğunuz bir kitapsa derine inebiliyorsunuz.
Ayrıca okuduğunuz kitaplar, yazarın, kitabı yazdığı tarihte, ülkesinde ki olayları, yaşam tarzlarını öğrenme açısından bulunmaz bir nimet.

İyi bir kitap okuma alışkanlığı, çocukluk döneminde kazanılır. "Ağaç yaş iken eğilir. Kitap okuma çocuklara bazı zihnî maharetler kazandırır.
çocuklara kitap okuma sevgisini ve alışkanlığını kazandırmaya bakın..OKU/ANLA, UFKUNU GENİŞLET

Üst Alt