Kısmetim kapalı

blade

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Hoam benim sorum rüya ile ilgili değil ..Hocam 25 yaşındayım 12 yaşımdan bu zamana namazımı eda ettim. Kötü bir insan değilim de elhamdulillah namazında niyazında biriyim. Ama eksiklerimde var tabi dört dörtlükte biri deyilim. Hocam eli yüzü düzgün biriyim işimde var ama gelelim kısmetim hiç yok evlenemiyorum...yaşıtlarım evlenip coluk cocuğa karıştı ben ise bu yaşımda bekarım...onları eşleriyle gezip gördüğümde acıkcası kötü olup kendimi yargılıyorum...Bilirsinizki her ana baba oğlunun evlenmesini ister bana gösterdikleri kızları isteyemiyorum kalbimde bir şeyler olmuyor sizce ne yapmalıyım sevmeden mi evleniyim yoksa beklemelimiyim birde gecenlerde rüyamda kocaman bir tavşan gördüm uzun dişleri vardı hocam allah aşkına cvp bekliyecem.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun Aleykum Hos geldiniz kardesim..
Allah cc. Yar ve Yardimciniz olsun...
insan,Kısmetinin kapalı olup olmadığını, bilemediği için, kendi isteği olan bir şeyi elde etmek için bazı sebeplere teşebbüs etmesi gerekir.
Bu sebeplere teşebbüsten sonra şayet istediğimiz şeyi elde edersek, şükrederiz. Şayet istediğimz şey elde edilmez ise, o zaman “hakkımızda hayırlı değilmiş” demek ki daha zamani gelmemis deyip, verilmediği için umudumuzu kaybetmek degil HAYIRLISI olanin vaktinin gelmesi icin tekrar cokca dua edip kendimizi maddi, manevi yonde olgunlastirabilmek icin kendi nefsimizi egitmeye calismaliyiz...
Kısmet beklemelerde yanlış yorumlardan uzak kalınmalıdır.
Bazı kimselerde yanlış bir kısmet bağlama anlayışı görülmektedir.

Evham ve su-i zanna kapılan bu kimseler tereddüt etmeden konuşabiliyorlar:

– Kızımızın ya da oğlumuzun kısmeti bir türlü çıkmıyor, çıkınca da anlaşmayla sonuçlanmıyor, bir bahane bulunup iş bozuluyor! Demek ki kısmetini bağlamışlar. Zaten falan ve filan komşulardan da şüphe ediyoruz.. diye hüküm verebiliyorlar.

Halbuki Allah (cc), hiçbir insana bir başkasının kısmetini bağlama imkan ve salahiyeti vermemiştir.
Bu sebeple, kısmet bağlanması diye bir olay olamaz. Ama kısmet beklenmesi diye bir gerçek olur.
Demek ki mesele, kısmet bağlanması değil kısmetin beklenmesi kısmetin olma vaktinin gelmemis olmasi meselesidir.

Şunu hiç unutmamak gerektir ki, Allah yarattığı kulunun kısmetini asla bağlamaz. O kadar bağlamaz ki, dünyada evlenemeden vefat edenleri bile Cennette otuz üç yaşında en güzel bir Cennet genci olarak olarak evlendirir, kısmetini yine karşısına çıkarır, asla kısmetsiz bırakmaz.
Onlar da o zaman asla pişmanlık duymazlar dünyadaki bekleyişlerinden dolayı. Çünkü Cennet evliliği dünyadakiyle kıyaslanamayacak kadar özel ve güzel bir evlilik olur.. Bütünüyle mutluluk ve saadet kaynağı halini alır.

Bence burada unutulmaması gereken en mühim nokta şu olmalıdır.
Dünyadaki kısmetini bekleyenler bekleme süresini büyük bir fırsat bilmeli, bu sıralarda kendi özelliklerini geliştirip vasıflarını çoğaltmayı hedef almalı, vasıfsız işçi durumundan çıkıp aranan vasıflı aday özelliğini kazanmalı, kendini bir çok vasıflarla değerli durumuna getirmelidir....
Bu bakımdan da kısmet bekleme devresini güzel vasıfları kazanma, çoğaltma devresi olarak düşünmeli, yüksek vasıflılara layık hale gelmeye gayret göstermelidir.

Zaten beklemenin bir faydalı yanı da, güzel vasıflarını çoğalt ikazını yapıyor olmasıdır..
36 yasinda beyin cerrahi olan bir arkadasim var...eli, ayagi duzgun, varlikli, beyin cerrahi iyi bir Aile cocugu hersey mukkemel ama bir turlu evlenemiyordu..kime talip oldu ise bir turlu olamiyordu...
Annesi de son gunlerde isyan edici sozler soyledikce onu uyariyordum..
_iste benim oglum doktor, yakisikli evlenemiyor copculer bile evleniyor ben Allah a ne yaptim!!namaz, aruc hac ibadettimi bile yaptim..yapiyorum diye sanki kaderi sorguluyordu..
Ben ona kiziyordum dikkat et bu imtihan da imanini kaybediyorsun diye...
neyse.. 2 ay once amerikaya gittigi bir konferansta kendi milletinden kapali cok guzel ve genc bir cocuk doktoru olan bayan ile tanisip 2 ay icinde nisanlandilar ins. mayisda da dugunleri olacak....
demek ki Rabbim onu bekletmiski kismetti cocuk doktoru olabilsin.. o da bu zamanda biraz olgunlasip evliligi yurutebilecek kisiligi alsin diye...
yani kardesim hic bir sey zamani gelmeden olmaz OLAMAZ...
her iş vaktinde olur, bazen de olmaması hayırlı olabilir..
Tabiatta bakin her sey icin belli bir zaman vakti vardir..
bebekler bile 40 hafta 10 gun doldurmadan dogamiyorlar...
civciv yumurtasindan 20 saat cirpinmadan cikamiyor..
kis gelmeden kar yagamiyor demek ki hersey Rabbimin takdir ettigi zaman ve uygun oldugu ortamda gelisiyor...
ins. Sizin de nasibiniz gelince bir an da her sey olur da siz dilsiz kalir sadece kaderinizi yasarsiniz...

Cabirü’l-Mağribî demiştir ki: Kişinin rüyada tavşan görmesi, sekinet ve vakar sahibesi sâliha bir zevceye delâlet eder.
Rüyada görülen tavşan, kadındır...
büyük dis makbul oldugu için dislerin büyük oldugunu görmek,
rüya sahibinin sevildigine ve sayildigina isarettir.
Kardesim hakkinizda HAYIRLI olani daima isteyin...

Üst Alt