• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Kırgınlar Arasında Helalleşme Nasıl Olmalıdır?

Derya25

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun Aleykum
Benim ve yengem arasında bir kırgınlık yaşandı bir kaç aydır konuşmuyoruz. Yengem benden 4-5 yaş küçük olmasına rağmen benim üzerimde hakkı büyük. Geçmişte beraber yaşadığımız için yemekti hizmetti vb. Bununla beraber geçen sene kpss ye çalışırken bana düzenli günlük ders çalıştırdı. Ben geçen kendisi ile helalleşmek istedim mesaj attım, ayaklarıma kapanıp özür dileyeceksin, sana o kadar ders verdim emek harcadım dedi. Bu durumun onur kırıcı olduğunu bu şekilde bir helalleşmenin olamayacağını söyledim sen bilirsin dedi. Dün kuzenimle sohbet etmiş durumu anlatmış kuzenimde nasihat etmiş ona biraz yumuşamış. kalbinin cok kırıldıgını bana cok emek verdigini saygıyı hak ettiğini yinelemiş bundan sonra beni büyüğü bilip saygıda kusur etmeyecekse bayramda elimi öpüp hocasına yengesine saygısını sunacaksa eski muhabbete döneceğini ve helalleşeceğini söylemiş.

sorum şu : ben helalleşmek için gereken adımları attım ve ücret teklifinde bulundum onur kırıcı taleplerde bulunduğu için benden sorumluluk kalkar mı

Yoksa bende emegi oldugu icin dediklerini yapmak zorundamıyım. Bu arada yengem 21 yasında biraz da cocukluguna veriyorum bu taleplerini.
Teşekkür ederim.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam kardeşim. Yengenle arandaki kırgınlığın mahiyetini biz bilmiyoruz, sen biliyorsun. Onun için öncelikle kendi vicdanında değerlendir. Normal şartlarda kırmış olduğun kişiden özür diler, zarar vermişsen zararını telafi edersin. Yani karşı tarafa maddi manevi ne zarar vermişsen onu karşılar, özür diler ve helallik istersin. Karşı taraf razı olmasa bile sen üstüne düşeni yapmış olduğundan sorumluluğun kalkar. Genel kural budur.
Ancak dediğim gibi kırgınlığın sebebini veya zararını kendin biliyorsun, vicdanına sor sana yol gösterir.

Derya25

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Aleykümselam kardeşim. Yengenle arandaki kırgınlığın mahiyetini biz bilmiyoruz, sen biliyorsun. Onun için öncelikle kendi vicdanında değerlendir. Normal şartlarda kırmış olduğun kişiden özür diler, zarar vermişsen zararını telafi edersin. Yani karşı tarafa maddi manevi ne zarar vermişsen onu karşılar, özür diler ve helallik istersin. Karşı taraf razı olmasa bile sen üstüne düşeni yapmış olduğundan sorumluluğun kalkar. Genel kural budur.
Ancak dediğim gibi kırgınlığın sebebini veya zararını kendin biliyorsun, vicdanına sor sana yol gösterir.
Hocam vermiş oldugum bir zarar söz konusu değil , bana ders verdiği için üzerimde hakkı var maddi olarak karsılanacak bir durum degil ki teklif etsem daha cok gerilecek. Elini öpüp saygımı sunmam da nefsime agır geliyor ( benden yasca kucuk ) kaldı ki yapsam bile onun nefsini yucelttigim icin uygun düşer mi ondan da emin degilim.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Baştan Ortada maddi bir anlaşma yoksa demek ki ders Allah rızası için verilmiş. Allah rızası içinse zaten size bir sorumluluk veya borç olmaz. Barışmak için adım atarsın, uygun bir dille gönül almaya çalışırsın, helallik istersin sorumluluk kalkar. Hellallik için elimi öp, ayağımı öp v.s olmaz.

Şunu da eklemek gerekir ki. Herkes kendi durumunu kendisi bilir. Biz sadece anlatılandan anladığımıza göre cevap verebiliyoruz.
Ortada gerçekten bir hak varsa ki bunu kendiniz bilirsiniz. Hak onun helal etmeyebilir. Ahirette terazi kurulacak, sizin ondaki hakkınız alınacak, onun sizdeki hakları alınacak ve helalleştirilecektir. Kabul etmezse, sevaplarınızdan vereceksiniz, sevabınız yoksa, onun günahını yükleneceksiniz. Onun için hiç kimsenin kalbini kırmamalıyız.

Üst Alt