Kendi İcatları İle Ölenler

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
Jimi Heselden (27 Mart 1948 – 26 Eylül 2010)

1 Ekim 2010 günü, kullanan kişinin hareketini belirleyerek yönlendirdiği Segways araçlarının üretici Hesco Bastion şirketinin sahibi Jimi Heselden trajik bir Segways kazasında hayatını kaybetti. Polis, Heselden’in aracı kullanırken bir tepeden aşağı yuvarlandığını ve aşağıdaki nehre düşerek öldüğünü belirtti.

Her ne kadar Segways’in mucidi Dean Kamen olsa da, Heselden aracı üreten firmayı satın alan ve onu geliştiren kişiydi. İnsanlığa büyük yararı dokunan bir kişi, böylece kendi geliştirdiği teknolojinin kurbanı oldu.


Harry Houdini (24 Mart 1874 – 31 Ekim 1926)

Tarihin en büyük sihirbazlarından biri olan Harry Houdini, fiziksel bir “numaranın” kurbanı oldu. Houdini, bir gösterisinden önce, iki kolej öğrencisinin fiziksel dayanıklılığını göstermesi isteğine karşı gelemedi.

Vücudunun ne kadar fazla yumruğa dayanabileceğini göstermek isteyen Houdini’nin zaten iltihap kapmış olan apandisiti darbelere dayanamadı ve patladı. Ünlü sihirbaz, karın zarı iltihabını gidermek için yapılan ameliyatın ardından 1926 yılının Cadılar Bayramı’nda hayatını kaybetti.


Marie Curie (7 Kasım 1867 – 4 Temmuz 1934)

İlk Nobel Ödülü’nün yanı sıra, iki kere Nobel Ödülü kazanan ilk kadın olan Curie, kendi deneyinin kurbanı olmaktan kurtulamadı. Çok yüksek radyoaktivite özelliği gösteren radyum ve polonyum elementlerini keşfeden Curie, Birinci Dünya Savaşı’nda yaralı askerleri tedavi etmek için radyum tarafından salınan radon gazını kullandı.

Ömrünün büyük bir kısmını dirseklerine kadar radyoaktif elementlerin içinde geçiren Curie’nin sağlığı zamanla giderek bozuldu. Curie, 4 Temmuz 1934’de, 66 yaşındayken anemiden öldü. Kemik iliğinin yeni kan hücreleri üretmesini engelleyen bu hastalığın, Curie radyoaktif elementlere maruz kaldığı için ortaya çıktığı tespit edildi.


Thomas Andrews (7 Şubat 1873 – 15 Nisan 1912)

İrlandalı Thomas Andrews, binden fazla insanın mezarı olan Titanik’in mimarlarından biriydi. Andrews, aynı zamanda dönemin en görkemli gemisiyle Atlantik’i geçmek için yola koyulan insanların arasında bulunuyordu. Andrews ve onun gibi gemide bulunan insanların başına ne geldiğini bugün tekrar anlatmaya gerek yok.

Horace Lawson Hunley (20 Haziran 1823 – 15 Ekim1863)

Konfederasyon Ordu’su için politikacı, hukukçu ve deniz mühendisi görevlerinde bulunan H.L Hunley, Amerikan İç Savaşı’nda tasarladığı ünlü denizaltıyla ün kazandı. Hunley’in tasarladığı denizaltı mürettebat güvenliği için kesinlikle gerekli önlemlere sahip değildi. Denizaltının ilk seferinde dokuz kişilik mürettebatın beşi öldü.

Denizaltının Charleston Limanındaki Union kuşatmasına saldırısında ise, bu sefer kendisinin de arasında olduğu tüm mürettebat hayatını kaybetti.

Konfederasyon askerleri, mini denizaltıyı kurtararak üçüncü bir girişim gösterdi ve bu sefer kuşatmayı yardı. Ancak gemi, bir düşman gemisini batırdıktan sonra tekrar battı. Su yüzüne çıkarılmak için 132 yıl beklemesi gerekti.


Alexander Bogdanov (22 Ağustos 1873 – 7 Nisan 1928)

Pek az insan Bogdanov’un ismini bilse de, onun keşfettiği tedavinin adını bilmeyen yoktur: Kan nakli. Ekonomist, profesör, Bolşevizm’i bulan kişi ve aynı zamanda doktor olan Bogdanov, bir çeşit gençlik pınarı yaratmak için kendi üzerinde çeşitli kan nakil deneyleri yaptı.

Bogdanov, kendisine 11 kere başarılı kan nakli yapmayı başardı. Ancak 12’inci girişim ölümcül oldu. Aydınlar ise, Bogdanov’u öldüren hatanın enfeksiyonlu veya uyumsuz kan kullanmak olduğunu düşünüyor.


William Bullock (1813 – 21 Nisan 1867)

New York’un bir yerlisi olan William Bullock, kendi adını taşıyan döner matbaayı keşfetti. Efsaneye göre, bir gün aksaklık çıkaran makineye sinirlenen Bullock makineyi tekmeledi veya yanlışlıkla ayağını kaptırdı. Bacağında oluşan kesik enfeksiyon kapan Bullock, kısa bir süre sonra kangrenden öldü.

ALINTI
 
Üst Alt