Kekik - Thymus serpyllum

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,119
KEKİK (Thymus serpyllum)
Kekik güneş alan kayalık yerlerde,fundalıklarda,karınca yuvalarının etrafında yetişir.Mutlaka güneş alması gerektiğinden,kayalıklardan yansıyan güneş ışığını da kullnabileceği kayalıkları tercih eder.Yazın gün ortasında mor çiçekleri, böcekleri ve arıları kendine çeken kokusunu yayar.
Kekik Avrupa'ya Akdeniz ülkelerinden gelmiştir 11.yüzyılda ,bahçelerimizde yetiştirilmeye başlanmıştı,bahçe kekiği ya da kekik ana adlarıyla bilinir.

Yabani kekiten 50 cm ye kadar daha uzun olabilmektedir.İki bitki de aynı tıbbi özelliklere sahiptir.Antik çağlardandan beri bilinir.

Etken maddeleri a-thujone , a-pinene, camphene, b-pinene, p-cymene, a-terpinene, linalool, borneol, b-caryophyllene, thymol ve carvacrol.

İdrar söktürür.

Hamilelerin kullanmaması gerekir çünkü düşükleri kolaylaştırır.

Abbes Hildegard Von Bingen kekiği cüzzam ,felç ve sinirsel şikayetler için tavsiye eder.

Kim ki sabahları kahve yerine 1 bardak kekik çayı içer midesi rahatlar ,öksürüğü kesilir,genel olarak iyileşir.

Yüz felci için papatya ,kekik ve civanperçeminden oluşan güneşte toplanmış ve kurutulmuş bitkilerden yapılan yüz yastığı kullanılır ve gün boyunca 2 bardak kekik çayı yudumlanır.Eğer kramp varsa kurtpençesi yastığı da kullanılmalıdır.

79 yaşında ve 27 yıldır yüz felcinden muzdarip yaşlı bir çiftçi ,bir kaç ameliyat geçirmiş fakat daha kötüye gitmiş.Son bir kaç aydır ağzı iyice kulaklarına doğru kaymış ve ağrısı artmış.Önce belirli bir rahatlama sağlayan İsveç şurubu kompresleri yaptı.

Yukarıda bahsedilen yastığı kullandıktan sonra çok faydasını görmüş.Hastalığı geçtiği halde kekik çayı içmeye devam ediyor.

Çocuğum 4 yaşında tifo geçirdikten sonra eski sağlığını kazanamadı.

2 yıl boyunca denediğimiz bir kaç şey başarısız oldu.20 dakikalık tek bir kekik banyosundan sonra banyodan başka bir çocuk çıktı.

O günden sonra serpildi.

Kekik çiçeklenme zamanı boyunca , hazirandan sonbaharın başlangıcına kadar güneşin en etkili olduğu gün ortasında toplanır.

Kekik yağı felç ,inme,MS(multipl sklerosis),kas erimesi,,romatizma ve burkulmalarda kullanılır.

Kekik dahili ve harici kullanılabilir.

Harici olarak güneşte toplanıp kurutulan kekik ,bitki yastığı olarak kullanılr.

Uyumadan önce bitki yastığı ısıtılır ve mide ye yada karın bölgesine uygulanır.

Bu yastık şiş ve çürükler için de önerilir.

Solunum sorunları için kullnılan eski bir bitkisel ilaçta kekik ve sinir otu birlikte kullanılır.

İkisinin de eşit oranlarda karıştırılıp limon ve ham şeker eklenerek elde edilen çay boğmacalı öksürük ,balgam ve bronşial astımda etkilidir.

Bu çay günde 4 -5 kere taze hazırlanır.Yani her bir bardak yeniden demlenir.Eğer zatürre tehlikesi varsa saatte bir alınacak büyük bir yudum etkili olur.

Çok şükür ki pek çok anne kekiği unutmadı ama çocukların buzdolabından su içmesinin daha sonraki yıllarda anfizeme dönüşebilecek kronik bronşite sebep olduğunun nadiren farkındadırlar.

Bir çocuk zaman içinde kekikle veya kekik banyosuyla tedavi edilirse ailesi pek çok beladan kurtulmuş olur.Çok zaman asabi bir çocuk bir kekik banyosundan sonra rahat bir uyku çekmiştir.

Sinirlerin aşırı harabiyetinden ya da bir depresyondan muzdarip insanlar bu tür banyolarda rahatlık bulacaklardır.

Kekiğin alkolizmin tedavisinde de etkili olduğu unutulmamalıdır.Avuç dolusu kekik 1 litre kaynar suyla demlenir ,ağzı kapalı, 2 dakika demlendikten sonra suyu ayrılarak bir termosa aktarılır.Alkolik hastaya her 15 dakikada bir 1 yemek kaşığı verilir.Bu mide bulantısı,kusma,barsak faaliyetinde artışa,idrar artışına ve sökülmesine,terlemeye, iştah açılmasına ve susuzluğa neden olur.Başlangıçta kaçınılmaz olan ama sonraları azalan tekrarlamalarda bu yöntem tekrar uygulanır.

Kekik sara hastalarına da tavsiye edilir.Günde 2 su bardağı kekik çayı 2 ve ya 3 hafta boyunca içilmelidir.10 gün ara verip yıl boyunca devam edilir.Kekik şurubu lezzetlidir ve hazmı kolaydır yemeklerden önce kullanılabilir.Üşümelere de iyi gelir.

KULLANIMI

Çayı: 1 tepeleme çay kaşığı kekik çeyrek litre kaynar suyla 2-3 dakika demlenir.

Banyosu: Tam bir banyo için 200 gr kekik kullanılmalıdır.

Tentür: Çiçekli bitkiler yazın gün ortasında toplanır,bir şişeye konur,şişeye bitkilerin üstünü kaplayacak şekilde elma sirkesi doldurulur.Bu şişe 14 gün boyunca güneşte bekletilir.

Kekik yağı: Çiçekli bitki yazın gün ortasında toplanır,bir şişeye konur,şişeye bitkinin 3 cm. üzerine kadar sızma zeytinyağı konur ve 14 gün boyunca güneşte veya sıcak bir yerde bekletilir.

Bitki yastığı: Bitkiler ketenden bir yastığa konur.

Kekik Şurubu: Bir kat güneşte toplanmış ıslak kekik ve bir kat esmer şeker olmak üzere bir tencereye konur.Bu şekilde 3 hafta güneşte bırakılır.3 hafta sonra süzülür,bir miktar suda bekletilir tekrar süzülür,ve süzülen ilk sıvının içine konur,bu sıvı hafif ateşte şurup kıvamına gelene kadar kaynatılır.

Karışım: Öksürüğe karşı, 2 ölçü kekik, 1 ölçü sinirliot, 1 ölçü ezilmiş anason iyice karıştırılır. Bir tatlı kaşığı bitki "Çay Hazırlamak" başlığı altında belirtildiği şekilde demlenir ve balla tatlandırılarak, küçük yudumlarla içilir.
 

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,119
Kekik hangi hastalıklara iyi gelir kekeğin faydaları saymakla bitmiyor
-Çok faydalıdır.Mümkünse her yemeğe koyunuz,iştah açar.

-Kaynatılmış kekik suyu bağırsak kurtlarını düşürür,mideye fayda sağlar.

-Bağırsak gazlarına iyi gelir.

-Böbrek taşları ve bağırsak kurtlarının düşmesine yardımcı olur.İdrar söktürür.

-Şeker hastalığına iyidir.

-Kan dolaşımını düzenler,damar sertliğine iyidir.

-Esansı,diş ağrısına ve dişeti iltihaplarına iyi gelir.

-Hafızayı güçlendirir ve insana kuvvet verir.

-Esansı sırt ağrılarına dışardan sürülürse yararlı olur.


-Cinsel gücü arttırır.

-Modern tıpta ve ilaç sanayinde çok kullanılan bir bitkidir.

-Kadınlarda adet kanamalarını düzenler ve kan söktürür.

-Dinçlik ve rahatlık verir.Sinirleri dinlendirir.

-Kan kanserine karşı çok faydalıdır.

-Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı kekik koyun ve 10 dakika bekleyip süzünüz.Bu çayı yemeklerden sonra ve yatarken içiniz.Hazmı kolaylaştırır ve yukarda sıralanan faydaları sağlar.

(alıntı)
 

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,119
THYME, WILD THYME

Scientific name: Thymus serpyllum​

Herb Details:
It grows on sun-drenched rocky ground, in heaths, in dried-up lawns and near ant hills. As it must have heat, it flourishes especially where the reflected heat from stones can reach it. In the midday sun the dense purplish flower cushions perfume the air which attracts insects and bees to them. As long as I can remember these wonderful flowers with their aromatic fragrance have had a great attraction for me.

Thyme came to us from the Mediterranean countries during the eleventh century and the cultivated form, grown mainly in our gardens, is known as Garden Thyme (Thymus vulgaris) sometimes as Mother Thyme.
Is grows taller than the Wild Thyme, up to 50 cm. Both plants have the same medicinal properties.

Thyme was well known in ancient times and old records state: "Thyme is most of all pungent and hot.
It increases the flow of urine and menstruation, in normal birth speeds up delivery and dispatches miscarriages as well.
A draught of it cleanses the noble internal parts of the body."
The Abbess Hildegard von Bingen refers to Thyme as a medicine for leprosy, paralysis and nervous complaints. He who drinks a cup of Thyme tea instead of coffee in the morning will soon feel the beneficial effect: enlivened spirits, great comfort in the stomach, no coughing in the morning and an overall well-being.
For facial neuralgia a herb pillow, made of Camomile, Thyme and Yarrow, picked in the sun and dried, is placed on the affected area and 2 cups of Thyme tea are sipped throughout the day.
Should there be cramps, a Club Moss pillow is used as well.

A 79 year old farmer who had suffered from facial neuralgia for 27 years, had had a couple of operations, but it got worse. In the last couple of months, his mouth was pulled almost up to the ear and this caused great pain. First he used Swedish Bitters employed as a compress which brought a slight relief. Only after he used the above mentioned herb pillow did he benefit greatly from it. He kept drinking Thyme tea long after the neuralgia was gone.

My child, when 4 years old, after typhoid fever, could not regain its strength. For 2 years, we tried several things without success. Then, after a single Thyme bath lasting 20 minutes, a "different" child emerged. From this day on he simply blossomed.

Thyme is gathered during the time of flowering, from June to the beginning of autumn. Picked in the midday sun it is most effective.
Thyme oil (see "directions") is used for paralysis, stroke, multiple sclerosis, muscular atrophy, rheumatism and sprains.
For stomach and menstrual pain as well as abdominal cramps, Thyme is recommended for internal and external use.

Externally, Thyme picked in the sun and dried, is applied as a herb pillow. Before going to sleep, the herb pillow is warmed in a pan and applied to the stomach or abdomen. This pillow is also recommended for swellings and contusions.

An old herbal remedy for illnesses of the respiratory passages is Thyme used with Plantain. A tea, made of equal proportions of Thyme and Plantain with lemon and raw sugar added, is effective for whooping cough, phlegm in the lungs and bronchial asthma. This tea is prepared fresh 4 to 5 times a day.
If there is danger of pneumonia, a big sip, taken every hour, is effective.

Luckily, many mothers have not forgotten Thyme, but seldom do they realize that drinks directly from the refrigerator can lead in children to chronic bronchitis which in later years can develop into emphysema. Thyme tincture (see "directions") is used as a rub or massage to strengthen the limbs of weakly children; people who suffer from multiple sclerosis should use it, too. A family could be spared a lot of trouble, if the sick child is treated in time with Thyme tea or Thyme baths.

Many a nervous child has found a restful sleep after a Thyme bath. People who suffer from nervous overstimulation or depressions will find relief in a short time through such baths.

That Thyme is a recommended remedy for alcoholism should not be forgotten. Over a large handful of Thyme 1 litre of boiling water is poured, covered, infused for 2 minutes and poured into a thermos flask. The alcoholic is given a tablespoon of this tea every quarter of an hour. This results in nausea, vomiting, increased bowel action, increased flow of urine and perspiration, but also great appetite and thirst. In cases of relapses, which are inevitable in the beginning but later occur less and less, the treatment is repeated.

Thyme is also recommended for epileptic fits. The tea, 2 cups daily, should be drunk for a period of two to three weeks, with a 10 day interval, all year round. Thyme syrup is tasty and digestible and, taken before meals, recommended for colds.

DIRECTIONS:
Infusion: 1 heaped teaspoon per cup of boiling water, infused for a short time.
Bath: 200 gm. of Thyme for a full bath (see General Information "bath").

Tincture: The flowering herbs, picked in the midday sun, are placed loosely in a bottle, 38% to 40% rye whisky or wodka poured over them and the bottle is kept in the sun for fourteen days.

Thyme oil: The flowering herbs, picked in the midday sun, are placed loosely into a bottle. Cold pressed olive oil is poured over them to about 3 cm. above the plants. The bottle is left to stand in the sun or in a warm place for 14 days.
Herb pillow: The herbs are filled into a pillow and sown up.

Thyme syrup: In a pot, layers of moist Thyme, picked in the sun, and raw sugar are alternated and pressed down firmly. This is left in the sun for approx. 3 weeks; then strained and the residue rinsed in a small amount of water, strained again and added to the first liquid. This is heated gently on a low heat until the syrup is thick-flowing, testing the consistency from time to time

(quote)
 
Üst Alt