Kayınvalidenin bedduası tutar mı?

C

cerkes22

Kayıtsız
Misafir
Öncelikle Selamün aleyküm
21 yaşında evlendim. Kayınvalidemle oturmak istemiyordum fakat hasta ve yaşlı olduğu için ayrı oturmamız mümkün olmadı. Birlikte oturmayı başaramadım 5 yıl gibi bir zaman çok zor geçti benim için. İmtihan, vicdan, kabulleneme gibi bir sürü duyguyla boğuştum, sabredip kabullenmeye çalıştım muvaffak olamadım, depresyona girdim. Sonunda eşime 3 kardeşsiniz dönüşümlü bakalım annene dedim. Eşimde çok arada kaldı. Çünkü annesi tek onunla yaşamak istiyordu ve annesini kıramıyordu. Sonuçta olaylar patlak verdi ve kayınvalideme dönüşümlü kalması düşüncemi açıklayınca bana beddua etti fakat şöyle dedi "Kardeşinin karısı senden bin beter olsun, annende ondan çok çeksin" Ben çok üzüldüm, kendisinede söyledim kardeşimin hiç bir suçu yoktu benim yüzümden neden ona beddua ediyorsun dedim. Şimdi kardeşim evlendi eşi panik atak hastası çıktı sürekli hasta çok hassas, neredeyse normal hayatını idame ettiremiyor. Kayınvalidem evlerimiz ayrıldıktan sonra gelip bende kaldı elimden geldiğince iyi ağırladım. Şimdi eltimde telefonla konuştuğumuzda dua ediyor hakkını helal ettiğini söylüyor. Ama içim içimi kemiriyor sıkıntılı bir dönemde istemeden aldığım bu beddua tutmuşmudur yani benden sebep kardeşimin evliliği böyle olmuş olabilir mi yoksa kaderimi böyleydi ? Cevabınız için teşekkürler.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam kardeşim, aslında senin için çok güzel bir "kazanma kuşağı" oluşmuş, ahiretini kazanmak için bir fırsat gelmiş ayağına. Hayatımız boyunca yaşadığımız olaylar karşısında her zaman doğruyu yapmak mümkün olmuyor. Bazen kazanma kuşağında kaybedenlerden oluyoruz. Kayınvalidene bakmanı bir kazanma, ahiretini kurtarma fırsatı olarak düşünüp değerlendirseydin daha iyi olurdu belki. Yaptığın her iyilik mutlaka sana geri dönecektir, biliyorsun. Artık olan olmuş, anlattıklarına dayanarak biz buradan hüküm veremeyiz, mutlaka seninde haklı sebeplerin vardır. Olmuşla ölmüşe çare bulamazsın. Bu olayı yaşanmış bir ders olarak algılayıp değerlendirmen lazım. Sürekli üzüntü sebebi yaparak ancak kendine zarar verirsin.

Sonuçta kayınvaliden sana hakkını helal etmiş. Sıkıntı çekmene gerek yok. Kardeşinin eşinin panik atak olmasını bedduaya bağlaman doğru olmaz. Her işin içinde Rabbimizin bir hikmet-i sebebi vardır. Biz çoğu zaman bunu göremeyiz, idrak edemeyiz. Kader olur, imtihan olur neyin ne olduğunu tam olarak bilmemiz mümkün değil.

Bir gelin kayınvalidesi veya kayınpederine bakmak zorunda değildir. Bunu emreden herhangi bir ayet veya hadis bulunmamaktadır. Fakat aile saadetinin devamlılığı, karı-kocanın birbirlerine olan güven ve sevgisinin devamı. En önemlisi de Allah c.c nün rızası yönünden baktığımızda Bir gelinin kayınvaldesine veya kayın pederine bakmasını zorunluluk değil gereklilik olarak algılamamız ve o yönde davranmamız daha iyi olacaktır.

Bu yaşadığın olayı, ilerde başına gelebilecek benzer olaylar için bir tecrübe, bir ders olarak kabul et. Sık sık kayınvaliden ile görüşmeye, gönlünü hoş etmeye çalış, bu konu hakkında sıkıntılarını zaman zaman kendisine anlatmaya çalış. Kendisiyle konuştukça belki rahatlarsın. Allah c.c yardımcın olsun.

M

Mine dilsiz

Kayıtsız
Misafir
Benimde benzer bir sorunum var kayınpederim öldükten 2 ay sonra kayınvalidemle tartışmamız oldu bana birçok edepsiz laf söyledikten sonra bende ona anne zaten sen beni hiç istemedin sevmedin dedim evet dedi hiç istemedim sonrasında seni benim tarafımdan kimse sevmiyor dedi ancak hepsi ile çok iyi anlaşırım ne zaman gelseler ilk bizim evimize gelirler (bu dediklerini kardeşlerine sorduğumuzda kesinlikle yalan olduğunu söylediler hepsi arkamda olduğunu ona da söyledi ) gelelim benim hatama eşime sürekli geber diyordu bende dedim ki anne babama geber dedin dedin öldü adam oğlunda ölsün ondan sonra rahat edersin keşke dilim tutulaydı da demiyeydim eşim öğrenince kızdı kayınvalideme neden böyle yapıyorsun diye bana da dedi büyük o özür dile bende gittim anne sende söyledin bende dayanamadım ben küçüğüm özür dilerim dedim ama iki gün döktüğüm gözyaşlarımın haddi hesabı yok bana s.git dedi tekrar tekrar seni bu evden kovucam boşatıcam dedi neyse gel zaman git zaman 2 yıl geçti üzerinden sürekli bana beddua ediyor öyle birşey ki yaptıklarınızı çekin beterini görün küllün olun diyor 2 dk sonra normal konuşuyor eşim fevri bir insan bana da bağırıyor alıştım artık saman alevi gibi siniri annesine de bağırmış ben evde yoktum annesi yine açtı ağzını yumdu gözünü beddua etti çoçuklarından gör çek dedi ben Allah’a havale ediyorum Allah biliyor ya rahatsızlandı kaç kez ne kızı ne oğlu hep ben koşturdum ağlayarak yazıyorum şuan dayanamıyorum artık böyle yapan bir insanın bedduası kabul olur mu tekrardan diyorum kocam sinirli ama ben ne yapayım benim bir hatam yüzünden bugün yine ağlattı beni

Pessimist_King

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah biri kafir bile olsa mazlum konumundayken onun bedduasını kabul edebilir.Ama burada düşünmeniz gereken beddua tutar mı tutmaz mı değildir.Çünkü beddua etmemiş bile olsa , bu ettiği beddualar kader gereği başınıza gelebilir.Bunu beddua açısından dğeil de imtihan açısından değerlendirmelisiniz.Sormanız gereken soru "Beddua tutar mı tutmaz mı?" olmamalı.Sormanız gereken soru "Başıma böyle musibetler geldiğinde bu musibetlerle nasıl başa çıkabilirim?" olmalı.Es selamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü.

Üst Alt