Kardeş kırgınlığı

nesrin

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
selamünaleyküm

öncelikle söylemek isterim ki sitenizi ve hizmetlerinizi çok beğendim. Allah razı olsun.

erkek kardeşimle eskiden beri anlaşamayız. kendisinin inançları yok bir de olana da saygısı yok. Onun için hep" Allah ıslah etsin" diye dua ediyorum.

Kendisi 4 ay önce evlendi. düğününe bile misafir gibi gittim. aslında eskiye dayalı bir çok problem vardı onlar çözümlenmedi , ardından da son darbeyi yiyince ben de çok büyük kırgınlık oldu.
işin kötü tarafı da annemin kardeşimin tarafını tutması beni daha da üzdü. tabi olaylar uzun olduğu için detaylara girmek istemiyorum. sadece son olayımı paylaşayım. düğün öncesi hazırlıklar yapılıyordu ben de canla başla çabalıyordum tabi ki.
erkek kardeşim, nişanlısı ve baldızı bir oda da oturuyorlardı tesadüfen kardeşimin benim hakkımda çok kötü bir şekilde konuşurken duydum. benim duyduğumu anladı tabi. ben hiç sesimi çıkarmadım ama gözümden yaşlar akıyordu. annemlere her şeyi farklı anlatmış benim ağlamam üzülmem de alınganlık olarak algılandı. oysa ben ona uzun süredir sabrediyordum. o olayın ardından 1-2 ay çok kötü oldum. 2 yaşında kızım var onunla bile ilgilenemedim. şimdi daha iyiyim ama kardeşimle konuşmuyorum bunun doğru olmadığını biliyorum (Allah affetsin beni) onunla karşılıklı bu sorunlar konuşamam çünkü hiç bir şeyi kabul etmiyor. ailem de ona hiç bir konuda hesap soramıyor, çünkü buna izin vermiyor. şimdi benim ne yapmam lazım .onunla karşılaşınca yanından geçerken bana hakaret ediyor. üzerimde uzun süre kötü etki bırakıyor. ama onu görmek zorundayım da. eğer onu görmemeye devam edersem annemlerin beni terslemesinden de korkuyorum. annemler şimdi memleketteler ama 2-3 ay sonra dönünce problemler başlayacak. erkek egemenliği olduğu için ailede benim pek bir fonksiyonum yok yani. bana yardımcı olursanız sevinirim.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleykum selam Allah RAZI olsun sitenizi ve hizmetlerimizi beğendiginize sevindim..

"erkek kardeşimle eskiden beri anlaşamayız. kendisinin inançları yok bir de olana da saygısı yok. Onun için hep" Allah ıslah etsin" diye dua ediyorum."
amin..amin.. aynisi ben de var o yuzden Sizi cok iyi anliyorum...

"annemin kardeşimin tarafını tutması beni daha da üzdü"
Nesrin kardesim ben burada her yazdigim kelimeyi ve soru soran Gönül dostumu hatirlarim.. sizin bana ilk sordugunuz rüyada
rüyada Peygamber Efendimizi(s.a.v) görmek hatirliyormusunuz...

"Annemle beraber Efendimize(s.a.v) hediye olarak bir bohça hazırlamışız "
anneniz yaninizda idi..
"fakat bir çöp kutusunda diğer insanların ve bizim verdiğimiz bohçaları görüyorum. Anneme dönüp "Anne Efendimiz(s.a.v) dünya malını istemez ki o yüzden bohçamızı atmış" diyorum."
yani anneniz hep hayirda da Sizin yaninizda ama zahiren..ne yapsin o da sadece adil olmaya yoldan cikmis oglunu kurtarmaya, sahip cikmaya calisiyor...

Herşey göründüğü gibi değildir ..boyle davranmasının muhakak ki kendince bir sebebi, nedeni vardir...
neyse..en iyisi kardeşinizi kirpi gibi sevin...cddvb..

Alman filozof Schopenhauer, insan ilişkileri hakkındaki görüşlerini çok güzel bir metaforla, kirpilerin hikayesi ile anlatır.

Soğuk bir kış günü kirpiler ısınmak için bir araya toplanır.
Ama kısa bir süre sonra okları ile birbirlerini yaraladıklarını görüp ayrılmak zorunda kalırlar.
Isınma ihtiyaçları onları tekrar bir araya gelmeye zorlar fakat okları ile canları yanan kirpiler yan yana duramaz, yeniden ayrılırlar.
Ta ki dondurucu soğuktan dirençleri kırılana kadar.. Bu ayrılıp birleşme dansı, birbirlerine zarar vermeden yaklaşabilecekleri mesafeyi bulana kadar devam eder.

Biz insanlar da kirpilere benzeriz , sevgi ve yakınlık için birbirimize sokuluruz, fakat bu buluşma can yakar, hemen ardından mahremiyetimize döneriz.
Ancak bu kez de soğuk gecede üşür, yalnız kalırız ve tekrar yakınlaşmak isteriz.
Hayatın tek düzeliğinden kaçıp insanların arasına sığınmak için birleşme ve insanların dayanılmaz hatalarının verdiği acıdan kendimizi korumak için uzaklaşma ihtiyacı birbirini takip eder.

Kirpiler gibi, yara almadan bir arada kalmak için uygun olan mesafeyi ayarlamamızı önerir ünlü filozof.
Sadece kendi beden ısısını yani içsel gücünü koruyanların diğerleri ile arasındaki güvenli mesafeyi bulabileceğini ve zehirli oklarla yaralanmaktan kurtulabileceğini söyler.

Yalıtılmış bir yaşam sürmeyi değil ama kendi sıcaklığımızı yaratarak, kendi insanlığımızla, kendi varlığımızı onurlandırarak o kritik, sadece bize özel alanı doldurmamızı, sınırlarımızı korumamızı öğütler.

Bir kaçıp bir dönüşlerimizi normalleştiriyor..
‘Ne senle ne de sensiz’ oluşlarımız, terkedilişlerimiz, yalnız kalışlarımız, uzlaşmazlıklarımız sanki yeni bir anlam kazanıyor.

Ve düşündürüyor..
Kimlerin oklarıyla canımız yanıyor? Oklarımızla kimleri yaralıyoruz ?
Ne zaman fazla yakınlaşıyor, ne zaman uzaklara kaçıyoruz?
Kendimizden, kişisel sınırlarımızdan nerelerde feragat ediyoruz?

En önemlisi de..
İki iğne arası mesafeyi koruyabilmek için ne gerekiyor?
sevgi, saygi ve belli bir mesafe koymak Bazen, uzaklaşmak gerekir yakınlaşmak için.

Dostların kalbini KIRMAKLA,
Düşmanların ARZULARINA hizmet etmiş OLURSUN...!!

Hz.Ali

acilangul1

nesrin

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Hakkınızı helal edin.
psikoloji, ve gelişim kitapları okumaya çalışıyorum. sizin de dediğiniz gibi " dünya fani önemsememek lazım". ben Allah'ın (cc) hepimizi farklı şekilde sınadığını düşünüyorum. Tabi bunu en iyi Rabbimiz bilir.
kendi hayatıma baktığım zaman insanlar tarafından sürekli haksızlığa uğradığımı görüyorum. hele üniversite zamanlarımda görecektiniz sudan çıkmış balık gibiydim. herkesi kendim gibi biliyordum. bunun acısını da çok çektim. 30 yaşından sonra yeni yeni insanlara şüphe ile bakmaya başladım. insanları tanıdıkça çok yalnız kaldım. kendi kabuğuma çekildim. sanırım ben yanlış bir dua ettim. " kimseye hakkımı haram etmeyeceğim, herkese hakkım helal olsun" dedim. sizce yanlış bir dua mı. Rabbim bu sebepten dolayı beni sınıyor olabilir mi. tövbe mi etsem. Çünkü ettiğin dualar ne istediğin çok önemliymiş. siz ne dersiniz.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
BEŞER ZULÜM EDER .KADER-İLAHİ ZULÜM ETMEZ ADALET EDER..
yok kardesim Allah RAZI olsun cok guzel bir Dua ve yapmamiz gerekli..
Dünyadayken birbirimizle helalleşip, bu işi âhirete bırakmamalıyız. Burada kendisinin yüzde yüz haklı olduğunu düşünen çok kimse, hesap gününde haksız duruma düşebilir..
Onun için, maddî ve manevî alacak verecek işini âhirete bırakmamalı, dünyada bitirmeli. Orada alacaklı yani mazlum olan, karşıdakinin ibadetlerini alacak, mazlumun günahları da ona yüklenecek.

Peygamber efendimiz, (Haklı olduğu halde din kardeşini affeden, hata bende diyerek münakaşayı terk eden kimseye Cennette köşk verilecek, onun kefili benim) buyuruyor.
Bu dünyada aldanan olalım, aldatan değil.zulme ugriyalim zulum eden zalimlerden olmiyalim...
cunku Allah cc. mazlumlar ile beraberdir..
Bu dünyada herkesle helalleşelim. Sen haklısın diyerek rahat edelim. Sakın işimizi ahirete bırakmayalım.

Bir kimse Peygamberlerin ibadetini yapsa, helalleşmek veya ödemek suretiyle kul hakkından kurtulmadıkça, Cennete giremez...

kirpi gibi sevin..Kirpiler gibi yara almadan bir arada kalmak için uygun olan mesafeyi ayarlayin onlardan tamamen uzaklaşirsaniz
kendi YANLIZLIGINIZ da da bogulur.. deprasyona girersiniz..
Sizin de evladiniz var sanirim.. kendinizi annenizin yerine bir an koyun yarin kiziniz ile oglunuz birbirine dargin durursa,birbirini görmek istemezlerse ne yapacaksiniz..
ne ekerseniz onu bicersiniz..
Hayirli aksamlar...

nesrin

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
bu söylediklerinizi iyice bi düşüneceğim. yine doğru söylüyorsunuz. çocuklarınız olduğu için annelere karşı daha duyarlısınız sanırım.
anneme eskisi kadar kırgın değilim zaten. sizin söylediğiniz taraftan bakınca ona daha ılımlı oluyorum. Allaha(cc) emanet olun.

Üst Alt