kararsız kaldığımda ne yapmalıyım?

parlakkk

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun aleyküm hocam nasılsınız,
Size daha öncede anlatmıştım, şu beni isteyen biri vardı ya, çok kararsızım iş cididye bindi aileler de anlaştı.Çocuğun huyu da çok iyi ısındım da.Ama hocam mesleği astsubay askeriye beni çok korkutuyor astsubay, jandarma hep göçebe yaşıyıcam. kaderdir bilinmez rabbim herşeyin en iyisini bilir ama kalbim çok sıkışıyor bunları düşününce. Çok kararsızım, kararsız kaldığımda ne yapmalıyım? hocam selametle...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ve Aleykümselam Kararsızlık zordur. Bazen günlerce bir konuda karar vermeye çalışır, bir türlü bir karar veremeyiz..
Bir türlü karar veremiyorum der, yapmamız gerekenleri ertelemek zorunda kalırız.

Bu kişilerin bir kısmında da verdiği kararın doğru olup olmadığı konusunun kafalarını sürekli meşgul ettiği görülür.
Kararsızlık, hem kararsızlık yaşayan kişi için hem kararsız kişinin kararsızlığından etkilenen kişiler için çok yıpratıcı bir süreçtir.

Aslına bakarsanız her hangi bir konuda karar vermek göründüğü kadar basit bir süreç değildir. “Ne istediğini ,ne aradigini neye kabiliyetti oldugunu, bilmeyi”,
“kendini tanımayı”, “iç isteklerini, gereksinimlerini, zorunluluklarını bilmeyi”, “dış koşulları değerlendirmeyi” ve “sonuçları öngörebilmeyi” gerektirir.
Bu süreçlerden her hangi birisinde yaşanan bir aksama kararsız kalma sonucu yaratır

Karar vermek, öncelikle özgüven gerektirir. Özgüveni yüksek kişiler daha kolay karar verirler.
Fakat doğru karara varabilmek için bu özgüvenin sağlıklı bir özgüven olması gerekmektedir.
Sağlıklı bir özgüvene sahip kişiler yeterince bilgi sahibi olmadıkları durumlarda konuyu başkasına danışmaktan hiçbir rahatsızlık duymazlar.
Bir kez karar verdikten sonra ise verdikleri kararın doğru bir karar olup olmadığı akıllarından geçse bile farklı bir karar daha mı doğru olurdu düşüncesi akıllarını sürekli meşgul etmez.

amaaa Kabul etmek gerekir ki bazen hiç bir seçenek ,karar bütün hayallerinizi yüzde yüz karşılayabilecek derecede olmayabilir.
hep bir seyler eksik yada istemediğimiz gibi olabilecektir..Ne yapacağinizi Ben ya da o ,bu söyliyemez bu karari ancak ve ancak SEN vermelisin!!!
kalbinin, vicdaninin Sesini de kaale al!!!

Dua et Allahım hayırlısını nasip et diye..hiç şaşmadı ne zaman hayırlısını istesem hayırlısı oldu.hatta bazen inat edip birşey istediğimde o an olmadığı geç olduğu oldu ve hayırlısı gerçekten de geç olmasıymış.yoksa başım belaya girermiş...
Mevla'm bize bir yol çiziyor. İnşallah bundan sonrasında da hayırlı insanlarla karşılaştırır. Hakkımızda ve herkesin hakkında hayırlısını versin.amin..

duaa..

parlakkk

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Hocam başta çok istiyordum ama iş cididye binince biraz duraksadım.Sizce asker olması büyü bir problemmi hocam ben normalde okulumu bile annemlerin yanında okudum hiç dışarı açılmadım açılamadım ruhum çok daralıyor ne olur arkdaşlar çok çok dua istiyorum sizden.Hem hocam yaşım 27 insanlarda psikolojik baskı yapıyor başta annem babam artık yaşın çok ilerde evlenemezsin yada istediğin gibi biri istemez gibi şeyler.Hocam en son baktığım şey maddiyat ilkin ahlaklı olması sonrada kalbime tamamen hitap etmesi birvirimizi sevmemiz ben ona baktığımda cenneti o bana baktığında cenneti görsün istiyorum tek isteğim bunlar.Yani birini isterse insan kararsız kalmaz diye düşünüyorum..sizce...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Dua et Allahım hayırlısını nasip et diye..asker olması bir problem değil!!Siyahsetci olmasin da...sırıtık.:,
Anadan, yuvadan ilk ayrilan Sen değilsin.. insan herşeye alışıyor zamanla ...Sizdeki kararsızlık değil korku bu da cok normaldir...
evlilikten, Sorumluluktan, ailenden uzak kalmaktan vs. bunlar hepsi normal duygulardir...

belli bir yaştan sonra oluyor sanırım, ilk gençlik yıllarında başta duman mantık falan hak getire durumundayken, o deli kanlılıkla hiç bir şeyden korkmuyor insan
çünkü başa ne gelecek bilmiyor,takmiyor sadece macera peşinde oluyor..yaş ilerledikçe birazda rahata alışınca, bazen de diğer evlilikleri de gözlemleyince,
evliliğin sorumluluğundan, zorluklarından korkmak doğal..bunlarda gelip geçer..Hakkımızda ve herkesin hakkında hayırlısını versin.amin..

duaa..

parlakkk

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Dua et Allahım hayırlısını nasip et diye..asker olması bir problem değil!!Siyahsetci olmasin da...sırıtık.:,
Anadan, yuvadan ilk ayrilan Sen değilsin.. insan herşeye alışıyor zamanla ...Sizdeki kararsızlık değil korku bu da cok normaldir...
evlilikten, Sorumluluktan, ailenden uzak kalmaktan vs. bunlar hepsi normal duygulardir...

belli bir yaştan sonra oluyor sanırım, ilk gençlik yıllarında başta duman mantık falan hak getire durumundayken, o deli kanlılıkla hiç bir şeyden korkmuyor insan
çünkü başa ne gelecek bilmiyor,takmiyor sadece macera peşinde oluyor..yaş ilerledikçe birazda rahata alışınca, bazen de diğer evlilikleri de gözlemleyince,
evliliğin sorumluluğundan, zorluklarından korkmak doğal..bunlarda gelip geçer..Hakkımızda ve herkesin hakkında hayırlısını versin.amin..

duaa..

ALLAH razı olsun hocam biraz biraz gitti korkularım inşallah nisan ilk haftası nişanım bana dua edermisiniz o insanla mutlu hayırlı bir evliliğimiz olsun hocam dinende fazla niş.kalmak istemiyorum hem karşı cinsin hem senin aklına tuhaf şeyler geliyor haklımıyım hocam bu normal bişeymi yoksa herkeste olabiliyormu canım hocam ...

ozkn

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Ne güzel kardeşim diyar diyar gezeceksin...dünyanın en güzel yerinde 40 yıl belki en fazla 50 yıl sabit kalmak mutlak kurtuluş vemutluluk mudur acaba... şimdi gaza gelip gider de sonra çileye düşersen bize ordan beddua sıralama sakın:D

parlakkk

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Ne güzel kardeşim diyar diyar gezeceksin...dünyanın en güzel yerinde 40 yıl belki en fazla 50 yıl sabit kalmak mutlak kurtuluş vemutluluk mudur acaba... şimdi gaza gelip gider de sonra çileye düşersen bize ordan beddua sıralama sakın:D

Yok yok kardeşim biz milletimizi seviyoruz ve karşımdaki insan gerçekten ahlaklı biri olduğu için istiyrm insan bilemezki kendisi için gelecekleri hiç belli olmaz yani hayat bu ben hakkımda hayırlı olmasının istiyrum ve biliyorum asker eşi olmak zor kimse kolay kolay olamaz...

Üst Alt