Karabük genel bilgiler

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
2 Eylül 2011
Mesajlar
3,869
Tepkime puanı
37
Karabük hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu bilgiler işinize yarayabilir Karabük 'e gittiginizde nereleri gezmelisiniz neleri yemeli içmelisiniz ne yapmadan dönmemelisiniz hepsi burada

Yüzölçümü: 1.376km²

Nüfus: İlçe 142.569 kent 94.818 (1985)

İl Trafik No: 78

Batı Karadeniz bölgesinde bulunan Karabük Tarihi Safranbolu evleri ve antik kentleri ile bir turizm cennetidir.

Karabük Türk Ulusunun tarihinde sanayileşmeyi simgeleyen kent olmanın haklı gururunu taşımaktadır. Cumhuriyetin ilk yıllarında Ulu Önder Atatürk'ün sanayileşme yolunda aldığı devrim kararı üzerine Türkiye'nin ilk entegre demir-çelik tesisinin yeri için maden kömürü havzasına ve sahile yakınlığı demiryolu güzergahında bulunuşu ve stratejik uygunluğu nedeni ile Karabük seçilmiştir.

İLÇELER:
Karabük ilinin ilçleri; Eflani Eskipazar Ovacık Safranbolu ve Yenice'dir.

Yenice : Karabük'e 35 km. mesafede olan Yenice'nin tarihi bölgenin eski tarihi geçmişine benzer olup Selçuklular döneminden itibaren önemli bir yerleşim yeri olmuştur.

Yenice Ormanları tropik bölgeler dışında dünyanın ender bölgelerinde görülebilecek bir çoğu anıtsal boy ve kalınlığa ulaşmış ağaç türleri ile gerçek bir ağaç müzesidir. Bu ormanlarda barınan hayvanların çeşitliliği yaban hayatı yönünden Yenice'ye ayrı bir değer kazandırır. Ormanların bazı bölümleri "Tabiatı Koruma Alanı" ilan edilmiştir. Gökpınar mevkiindeki 4 Hektarlık bir alan 40 çeşit ağaç türü ve çok sayıda hayvanı ile birlikte Arberatum olarak tescil edilmiştir.

Ormanların yanı sıra ilçe sınırlarındaki yaylalar mağaralar kanyonlar şifalı olduğu bilinen su kaynakları orman içine tesis edilmiş bulunan dinlenme mekanları tabiat parkları ilçenin diğer değerlerini oluşturmaktadır.

Eskipazar : Karabük'ün güneyinde il Merkezine 36 km uzaklıkta bulunan Eskipazar'da Proto-Hititler' den kalma çevrede pek çok kaya mezarı ve tümülüs bulunmaktadır. Bu dönemden kalma ilçeye 3 km. uzaklıkta kalıntıları bulunan antik kent en az 4 medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Üzerinde pek çok tapınak ve yazıtların bulunduğu Asar Kalesi Asar Tepesindeki Kaya tünelleri Roma Döneminden kalma kaya mezarları ormanları ve soğuk suyu ile ünlü Çetiören Mesire Yeri Bayındır İçmecesi ve Soğanlı çayında yetişen tatlı su balığı Eskipazar'ın ilgi çeken değerleridir.

NASIL GİDİLİR?
Karayolu ve demiryolu ulaşımının bulunduğu Karabük'e en yakın havaalanı Ankara Esenboğa Havaalanı (240 km.) dır.

FdlUN.png

Karayolu: Karabük'e karayolu ile Ankara-İstanbul otoyolunun Gerede sapağından ayrılarak 80 km sonra ulaşılır. Otogar kent merkezindedir.
Otogar Tel : (+90-370) 415 55 37

gdTsY.jpg

Demiryolu: Karabük'ten Zonguldak ve Ankara'ya demiryolu ile ulaşım mümkündür. Demiryolu ile Zonguldak yönüne ulaşım karayoluna göre daha elverişli iken Ankara'ya ulaşım oldukça uzun sürmektedir. Bu nedenle Ankara'ya karayolu ulaşımı tavsiye edilir. İstasyonun merkeze uzaklığı 2 km.dir.
İstasyon Tel : (+90-370) 424 15 49

GEZİLECEK YERLER
Safranbolu Evleri

Kültür turizmi kapsamında Safranbolu'yu Ülkemizde ve Dünyada ön plana çıkartan en önemli unsur geleneksel Türk mimarisi tarzındaki Safranbolu evleridir. Bu evler bir yandan kentsel konumlarıyla diğer yandan mimarileriyle e değerlerdir. İlçe merkezinde 18 ve 19. yy. başlarında yapılmış yaklaşık 2000 geleneksel Türk evi bulunmaktadır. Evler Safranbolu'nun iki ayrı kesiminde grublanmıştır. Birincisi şehir diye bilinen kışlık olarak kullanılan ikincisi bağlar diye bilinen ve yazlık olarak kullanılan kesimdir.

Safranbolu
Safranbolu geleneksel Türk toplum yaşamının özelliklerini kent ölçeğinde yaşatan tarihi ve kültürel eserlerini tüm insanlara sunan bir örnek bir kenttir. Sahip olduğu zengin kültürel miras ve bu mirasın korumadaki başarısı Safranbolu'yu bir dünya kenti ününe kavuşturmuş ve UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi'ne alınmasını sağlamıştır.

Daha çok Eski Türk Evleri ile tanınan Safranbolu tarihi boyutuyla doğal güzellikleriyle ve kent ölçeğinde korumacılıkta örnek oluşturmasıyla gün geçtikçe daha çok ilgi görmektedir. 1200'ü koruma altında olan sayısız kültürel eseri bulunan Safranbolu bugün kent ölçeğinde en iyi korunan yer olarak anılmaktadır.

Cami ve Kiliseler
Karabük'ün Safranbolu İlçesindeki St. Stefanos Kilisesi (Ulu Cami) Eski Cami (Gazi Süleymen Paşa Cami). Köprülü Mehmet Paşa Cami Hidayetullah Cami Taş Minare Cami Dağdelen Cami İzzet Mehmet Paşa Cami Akçasu Cami Eflani İlçesi Küre-i Hadit Cami görülmeye değer eserlerdir.

Han ve Hamamlar
Cinci Hanı: Safranbolu'da Çeşme Mahallesinde çarşının merkezindedir. Sultan İbrahim zamanında güçlenen ve zenginleşen Rumeli Kazaskeri Cinci Hoca'nın (Asıl adı Hüseyin) memleketi Safranbolu'ya yaptırdığı görkemli bir yapıdır.
Cinci Hanı'ndan başka Safranbolu'da Pamukçu ve Tuzcu Hanları adıyla iki han daha bulunmaktadır. Eflani'de 20. yy.ın başlarından kalma bir Katırcı Han bulunmaktadır.

Eski Hamam: Safranbolu'da Çeşme mahallesindedir. Bizans döneminden kalmadır.

Yeni Hamam (Cinci Hamamı): Safranbolu'da Çeşme Mahallesinde Çarşı içindedir. Bu hamamın da Cinci Hoca tarafından yaptırıldığı bilinmektedir.

Yazıköy Hamamı: Safranbolu İlçesi sınırlarında olup hangi dönemde yapılmış olduğu bilinmemekle birlikte 1800'lü yılların ortalarında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Bulak Hamamı: Karabük merkez ilçede olup tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte 1780 yılında yapıldığı tahmin edilmektedir. Osmanlı dönemi eseridir.

Çeşme ve Köprüler
Safranbolu ilçesinde yazıtlı ve yazıtsız 93 adet kültür varlığı olarak tescilli çeşme bulunmaktadır.

Taşköprü: Safranbolu'nun doğusunda Konarı köyünün 200 metre kuzeyindedir. Eflani Çayı üzerindeki köprünün yapım tarihi belli değildir.

Tokatlı Köprüsü: Safranbolu'nun Aşağı Tokatlı Mahallesindedir. 18. yüzyılda yaptırıldığı ileri sürülmektedir.

Yaylalar
Sorkun Yaylası:
Karabük-Yenice-Eskipazar sınırları arasında kalan Sorkun Yaylası yaklaşık 1650 m. yüksekliğindedir. Geniş bir alana sahip olan bu yaylada doğa yürüyüşü ön plana çıkmıştır.

Ulu Yayla: Safranbolu'nun kuzeyinde yer alan Ulu yayla oldukça gür ormanların içinde geniş ve yemyeşil çayırların uzandığı bir alandır. Ahşap malzemeden yapılmış yayla evleri ile ormanları bütünleşmesi ortaya cennet gibi bir mekan çıkartmaktadır. Yaylada kamp kurulup doğa yürüyüşleri yapılmaktadır.

Sarıçiçek Yaylası: Safranbolu İlçemizde bulunan yayla 1700 m yükseklikte olup orman dokusu açısından oldukça zengindir. Burada trekking atla doğa yürüyüşü yapılabilir dağ bisikleti ile gezinilir ve kamp çadırı kurulabilir.

Boduroğlu Yaylası: Ovacık ilçesinde bulunan yayla eşsiz güzelliklere sahip olup her yıl şenlikler düzenlenmektedir.

Mesire Yerleri
Göktepe Tabiat Parkı:
Yenice ilçemizde bulunan bu park sahip olduğu doğal güzellikler uygun iklim ve temiz havası kolay ulaşılabilirliği gibi avantajlara sahiptir. Sportif faaliyetlere yönelik kullanımlar ile kamp çadırı alanı ve karavan turizmine çok uygundur.

Gökpınar Dinlenme Tesisi: Yenice ilçesi kavaklı orman serisi içerisinde Gökpınar yaylası olarak adlandırılan orman zirvesinde yer alır.

Çetiören Mesire Yeri: Eskipazar İlçesine 10 km mesafedeki mesire yeri çok zengin bir bitki örtüsüne ve yaban hayatıyla eşsiz güzelliklere sahiptir. Her sene Ağustosun ikinci hafta sonu müzik ve yağlı güreş festivali düzenlenmektedir.

Eğriova Mesire Yeri: Eskipazar'a 25 km mesafede Eğriova mevkiinde 12.000 m2 yüzölçümünde 5 m. derinliğinde suni gölet bulunmaktadır. Doğa yürüyüşleri ve çadırlı kamp için uygundur.

Eflani çevresi: Geniş düzlükleri ve bitki örtüsüyle yayla görünümündedir.

Mağara ve Kanyonlar
Bulak (Mencilis) Mağarası:
Merkez ilçe bulak köyünde bulunan bu mağara 65 km uzunluğu ile ülkemizin 4. büyük mağarasıdır. İçerisindeki dikitler sarkıtlar traventenler göletler ve yer altı nehirleri ile bir tabiat harikasıdır.

İldeki muhtelif mağaralardan diğerleri ise Sipahiler köyünde bulunan 61 basamakla çıkılan bir mağara ve Safranbolu İlçesinde bulunan Hızar Mağarasıdır.

Kanyonlar:
Karabük'ün doğal güzellikler arasında kanyonların ayrı bir yeri vardır. Daha çok Safranbolu'da kireç taşı tabakalarını derin bir biçimde yarılması ile kanyonlar ortaya çıkmıştır. Bölgenin arazi yapısını ilgi çekici hale getiren bu kanyonların başında İnce Kaya kanyonu gelmektedir. Üzerinde İnce Kaya su kemerinin yer aldığı kanyon oldukça dik ve derin yamaçlara sahiptir.

Uzunluğu oldukça fazla olan Düzce (Kirpe) Kanyonu ziyaretçilerini adeta büyülemektedir. Tabiat harikası olan diğer kanyonlarımız ise Tokatlı Sakaralan ve Sırçalı' dır. Yenice ilçesindeki Şeker Kanyonu 6.5 km uzunluğu ve zor geçişleri ile profesyonellerin ilgi gösterdiği bir kanyondur.

Sportif Etkinlikler
Avcılık ve Olta Balıkçılığı Karabük'ün % 60'nın ormanlarla kaplı olması sebebiyle avcılık için uygun ortama sahiptir. Her tür av hayvanı bulunabilmekte ve Avcılar derneğince sürek avları düzenlenmektedir. İlin coğrafi yapısının dağlık olması sebebiyle doğal trekking alanları bulunmaktadır. Sorkun Yaylası Ulu Yayla Sarıçiçek Yaylası Boduroğlu Yaylası Avdan yaylalarında ve Safranbolu'nun içinden geçen Tokatlı ve Düzce Kanyonlarında sık sık trekking etkinlikleri düzenlenmektedir. Eflani İlçesindeki 3 adet gölette olta balıkçılığı yapılmaktadır.

Müzeler
Karabük ilinde resmi nitelikte müze bulunmamaktadır. Kardemir'e ait "Demir-Çelik Müzesi" Safranbolu'da "Ahmet Demirezen Yemenicilik Müzesi" ile Kültür Bakanlığı Kaymakamlık ve özel şahıslar tarafından restore edilerek geziye açılan birkaç Safranbolu Evi (Kaymakamlar Evi Kileciler Evi Karaüzümler Evi Mümtazlar Konağı) müze olarak hizmet vermektedir.

Karabük Kardemir Demir Çelik Müzesi
Ahmet Demirezen Yemenicilik Müzesi: Safranbolu'nun çarşı kesiminde Yemeniciler Arastası'nda 3 numaralı dükkanda Yemeni Ustası Ahmet DEMİREZEN tarafından düzenlenmiştir. Yemeni denilen ayakkabı nın yapımına ait alet ve edevatların sergilendiği müze 1989 yılında hizmete açılmıştır.

Kaymakamlar Müze Evi: Safranbolu'da Çarşı Hıdırlık Yokuşu Sokağı üzerindedir. 1979 yılında Kültür Bakanlığınca " Safranbolu Sağlıklaştırma ve Koruma" Projesi kapsamında kamulaştırılıp restore edilen görkemli bir Safranbolu Evinin düzenlenmesiyle oluşturulmuştur. Eğitim Merkezi ve Müze Ev olarak 198l yılında hizmete giren yapı ilk sahibinin lakabından dolayı Kaymakamlar Evi olarak isimlendirilmiştir. Her gün çalışma saatlerinde hizmete açıktır.

Örenyerleri
Karabük İlinde Arkeolojik anlamda yapılan araştırmaları sonucunda Eskipazar İlçesinin sınırları içinde Roma döneminden kalma M.Ö. 64 yılında kurulduğu zannedilen antik Hadrianapolis kentinin harabelerine rastlanılmıştır. Bu kente ait diğer önemli bir yerleşim alanı Kimistene'de Asar Tepedir.

Safranbolu'nun Akören köyünde Roma dönemine ait antik bir yerleşim alanı bulunmaktadır.

Karabük ilinde 32 tümülüs ve 4 büyük höyük bulunmaktadır.

COĞRAFYA
Batı Karadeniz Bölgesinde Karabük kuzeyde Bartın (80 km.) kuzeydoğu ve doğuda Kastamonu güneydoğuda Çankırı güneybatıda Bolu batıda Zonguldak illeriyle komşudur.

Karabük vadiler ve platolardan oluşmaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği 270 m. olmasına rağmen 2000 m yi bulan tepe ve yaylalar mevcuttur. Türkiye'nin önemli ormanlık alanlardan olan Yenice Ormanları "Açık Hava Orman Müzesi" olarak belirlenmiştir.

Kısmen Karadeniz ikliminin özellikleri görülen Karabük kıyıdan içeride kaldığı için Karadeniz'in nemli havasından yeterince yararlanamamakta karasal iklimin özellikleri daha ağır basmaktadır. Ancak İç Anadolu'da olduğu gibi şiddetli kış soğukları ile kurak yaz sıcakları görülmez. En çok yağış ilkbahar ve kış aylarındadır.

TARİHÇE
Karabük bir kent olarak varlığını Cumhuriyete borçludur. 1927 tarihinde Zonguldak'a bağlı bir ilçe durumuna getirilen Safranbolu'nun bir köyünün 13 hanelik bir mahallesi olan Karabük 1 Haziran 1934 tarihinde Ankara-Zonguldak Demir yolunun açılmasıyla bu günkü istasyonun olduğu yere bir ad verilmesi gerektiğinde bu 13 hanelik köyün adının verilmesi uygun görülmüş böylece Karabük adı resmen ilk kez T.C. Devlet Demir Yolları haritasında geçmeye başlamış ve kullanılmıştır. 1937 yılına kadar 13 hanelik bir mahalle iken 3 Nisan 1937 yılında Demir-Çelik fabrikasının temelinin atılmasıyla Karabük Türkiye'de ve Dünyada adını kısa zamanda duyurmuştur.

NE YENİR?
Karabük'ün turizm merkezi Safranbolu'da evlerin restorasyonu ile oluşturulmuş pek çok yeme-içme ve eğlence mekanları bulunmaktadır. Akşamları Çarşı bölgesinde yoğunlaşmış eğlence mekanlarında canlı müzik dinlenebilir. Gözleme kuyu kebabı yayım makarnası su böreği ve ev baklavası bulunabilecek yöresel yemeklerdendir. Her zaman taze satılan fındıklı şamfıstıklı güllü ve safranlı çeşitleri bulunan Safranbolu lokumu Safranbolu Evleri kadar ünlüdür.

NE ALINIR?
Turizmin yoğun olduğu Safranbolu'da el sanatları ve hediyelik eşyaların üretilerek satıldığı dükkanlar mevcuttur. Yemeni (ayağa giyilen bir tür deri ayakkabı) Bakırcılar çarşısındaki bakır eşyalar ahşap oymalar bunların başında gelir. Çarşı bölgesindeki bütün sokaklarda ve Arastada hediyelik eşyaların bulunabileceği pek çok dükkan vardır. Kastamonu dokumalarından yapılmış giysi ve örtüler ahşap seramik ve deri eşyalar Safranbolu evi maketleri alınabilecek hediyelik eşyalardandır.

YAPMADAN DÖNME
Safranbolu gezmeden,
Karabük Bulak Köyü Mencilis Mağarası'na gitmeden
Sonbaharda Yenice Ormanlarında kamp yapıp fotoğraf çekmeden
Ulu yayla ve Sarıçiçek Yaylasında kamp yapmadan Şeker Kanyonu ve Düzce Kanyonunda yürümeden
Yenice Arberataum (Açık Hava Orman Müzesi)'ni görmeden
Eskipazar Hadrianapolis antik kentini görmeden
Eflani Göletlerinde balık tutmadan
Ovacık Karakoyunlu Kral Mezarını görmeden
Safranbolu'da Kuyu Kebabı Zerde Su Böreği ve gözleme yemeden
Altın Safran Belgesel Film Festivalini izlemeden ...Dönmeyin.qqww..k​
 
Üst Alt