Kan Kusma

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,344
Tepkime puanı
25
Kan kusma yaşamı tehdit eden bir durum olduğunu gösterebilir. Bu nedenle kusmanın neden meydana geldiğinin derhal belirlenmesi esastır. Kan kusma ya da diğer adı ile hematemez, üst gastrointestinal (GI) yoldan kanın geriye doğru akmasıdır. Üst gastrointestinal sistem ise mide, ağız, boğaz, yemek borusu ve ince bağırsağın ilk bölümünü içerir. Üst gastrointestinal sistemdeki kanamalar, kan kusma ile sonuçlanmaktadır. Bazen kan kusma ile burun kanaması ve akciğerden gelen kanın birbirinden ayırt edilmesi zor olabilir. Kan kusmaya neden olan şartlar gizli de olsa dışkıda kan görülmesine de neden olabilir.

Peptik ülser veya yırtık kan damarlarının kanamasının adresinin üst gastrointestinal sistem (ağız, yemek borusu, mide ve üst ince bağırsak) olması kan kusmanın en sık görülen bir nedenidir. Kusmuk kanı parlak kırmızı olabilir ya da siyah veya koyu kahverengi gibi kahve telvesi görünebilir. Hematemezde kusulan kan, eğer kırmızıysa kanamanın çok yeni olduğu düşünülmelidir. Şayet kanın rengi kahve telvesi gibi kahverengi ise bu kanın midede bir süre kaldığı anlamına gelir. Midedeki kan HCl’nin etkisiyle kahve telvesi görünümü kazanır. Dikkat ediniz ki eğer kan kusma durumunda ayakta iken baş dönmesi, hızlı ve sığ nefes alıp verme, bulantı, bulanık görme ya da soğuk, rutubeti, soluk cilt gibi şok işaretleri varsa vakit kaybetmeden bir acil servisten yardım isteyiniz. Yardım gelmesini beklerken, olabilirse, o kimseyi bacakları yüksekte yatar durumda tutunuz. İç kanama olan bölgeye (biliniyorsa) bir buz torbası konulabilir, ancak sakin ve sessiz kalması sağlanmalıdır. Susuzluktan şikâyet etse bile, hiçbir şey yemeye içmeye kalkışılmamalıdır.

KAN KUSMANIN NEDENLERİ
Kan kusmanın çeşitli nedenleri vardır. Örneğin, kusma çok güçlü olduğunda ya da çok uzun süre devam etmesi durumunda boğaz veya yemek borusundaki küçük kan damarlarında yırtılmaya neden olabilir. Bu da tükürük ya da kusma durumunda kan görülmesine neden olabilmektedir. Diğer nedenler şunlar olabilir:

İnce bağırsağın ilk bölümü, yemek borusu ya da midedeki ülserlerin kanaması
Özofagus varisleri veya mide varislerinin kanaması
Gastrointestinal kan damarlarındaki bir kusur
Mide ve bağırsak enfeksiyonları (gastroenterit)
Özofagus astarı iltihabı (özofajit)
Mide veya yemek borusu zarının tahrişi veya erozyonu
Kan yutma(örneğin burun kanamasından sonra kanın yutulması)
Mide veya yemek borusu tümörleri
Akut karaciğer yetmezliği
Alkolik hepatit, Pankreatit
Aspirin
Siroz
Duodenit, Gastrit
Mallory-Weiss yırtığı
Steroid olmayan anti-enflamatuvar ilaçlar (NSAID)
Pankreas kanseri, Mide kanseri, Özofagus kanseri
Portal hipertansiyon
Uzun süreli veya şiddetli kusma

Bebeklerde ve küçük çocuklarda da bazı nedenlerden ötürü kan kusma oluşabilir. Bunlar:

Doğum kusurları
Kan pıhtılaşma bozuklukları
Süt alerjisi
Nesne yutulması

EVDE BAKIM
Tüm durumlar önemli bir tıbbi sorun sonucu olmayabilir. Ama gene de bir tıbbi değerlendirme olmaksızın ne olduğunu bilmek zordur. Bu nedenle derhal tıbbi yardım alınması faydalı olacaktır. Ne zaman kan kusma oluşursa acil servise gidin. Bu gibi durumlar genelde acil tıbbi değerlendirme gerektirir.
Sizi muayene edecek doktor size bazı sorular yöneltecektir. Bu sorulardan bazıları:

Kusma ne zaman başladı?
Daha önce hiç kan kustunuz mu?
Ne kadar kan kusma meydana geldi?
Kan ne renkti? (Parlak kırmızı veya kahve telvesi gibi?)
Herhangi bir yeni burun kanaması, ameliyat, diş tedavisi, kusma, mide problemleri, öksürme veya ağır problemleriniz oldu mu?
Başka ne gibi belirtileri var?
Hangi ilaçları kullanıyorsunuz?
Hangi ilaçları alır mısınız?
Alkol ve sigara içiyor musunuz?

Yapılabilecek olan testler şunlardır:

Kan testleri(Tam kan sayımı, kan biyokimya testleri, kan pıhtılaşma testleri, karaciğer fonksiyon testleri)
Özofagogastroduodenoskopi (EGD)
Rektal sınav
Kanı kontrol etmek için mideye burundan boru gönderilmesi
X-ışınları

Kişi eğer çok kan kustu ise bu, acil müdahaleye gerek olduğu anlamına gelmektedir. Bu durumda tedavi şunları içerebilir:

Kan transfüzyonu
Bir damar yoluyla ile sıvı gönderilmesi
Mide asidini azaltmak için ilaçlar,
Şayet kanama durdurulamıyorsa cerrahi operasyon gerekebilir.

KAN KUSMADA TEDAVİ
Kan kusmanın birçok nedeni bulunmaktadır. Yukarıda sayılan nedenler düşünüldüğünde sorunun kaynağı ne ise ona göre tedavi seçenekleri uygulanmalıdır. Ciddi kan kusma vakalarında vakit kaybetmeden iç hastalıkları doktorunuzu ziyaret ediniz.
 
Üst Alt