Kalp krizinde öksürük hayat kurtarıyor!

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
Kardiyoloji Uzmanı Uzman Dr. Muzaffer Yılmaz, kalp krizi geçirecek kişinin, sancının başladığı andan itibaren devamlı ve şiddetli bir şekilde öksürerek, krizinin etkisinin azaltılabileceğini kaydetti.

Kalp krizi geçireceğini anlayan bir kişinin, öksürük yöntemi ile derin nefes almanın, akciğerlere ulaşan oksijen miktarını artıracağını, şiddetli öksürüğün ise kalbi sıkıştırarak kan dolaşımının sürmesini sağlayacağını belirtti.


Uzmanlar, kalp krizi geçireceğini anlayan kişinin, sürekli derin nefes alarak ve şiddetli öksürerek, krizin önüne geçebileceğini söyledi.


Aniden gelen kalp krizlerine karşı herkesin bilinçli olması gerektiğini söyleyen Uzman Dr. Yılmaz, "Kalp krizi geçireceğini anlayan bir kişinin, kalp ağrısının başlamasıyla insanın bilincini yitirmesi arasında çok kısa bir süre vardır.


Bu nedenle kişinin yanında kimse olmadığı bu süre içerisinde bahsettiğimiz yöntem uygulanabilirse, kalp krizi önlenebilir.


Kolunuzda ve göğsünüze kalp krizine ilişkin sancının girmesinin hemen ardından en geç 10 saniye içinde devamlı ve şiddetli bir şekilde öksürmek gerekir.


Yöntem


Her öksürükten önce derin nefes alınmalı ve öksürük sanki balgam çıkarmak istercesine derin ve uzun olmalıdır.


Derin nefes alma ve öksürmeye, profesyonel yardım gelene kadar, her iki saniyede bir devam edilmelidir. Bu yöntem uygulanarak kalp krizinin etkisi azaltılabilir" ifadelerini kullandı.


Aspirin ve Kalp Krizi


Kalp krizi, bir koroner atardamarın bir kan pıhtısıyla tıkanmasının sonucu olduğu için, aspirinin pıhtılaşma üzerindeki etkisi bir kalp krizinin ilk saatlerinde yararlıdır. Her gün aspirin almak, by pass ameliyatı geçirenler de dahil olmak üzere, koroner atardamar hastalığı olan insanların çoğunda yararlıdır.
 
Üst Alt