Kalbin temizliği nasıl anlaşılır?

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm ;Kalb temizliği iki noktadan anlaşılır diyor Allah dostları;''insan kendini öven kişi ile kendine hakaret edeni bir görürse,insanlar tarafından Allah rızası dışında hiç bir şekilde sevilmeyip onu sevenlerin gayesi sırf Allah rızası ise o kişinin kalbinin temizliğine işarettir'' diyorlar,bunun yolunuda insanlara yardım ederek kalblerini kazanmak olarak düşünmüşler.

Öyleyse insanların dünyalığına ve dinine yardımcı olmak gerekiyor.Allah cc bir kulunu sevince diğer kullarınada sevdiriyor ve Cibril as ''ben falanca kulumu seviyorum,dünyaya duyur insanlara onu sevdir'' diyor,ne güzel hem yaradan seviyor hem kullarına sevdiriyor hediyesi de ''Kalb temizliği...

Bir şey daha var ki insanın önce kendine yardım ile ıslahı ile başlaması gerekiyor önce kendi dinimizi düzeltmek için amel edeceğiz çünkü kendi doğru olmayanın başkasına faydası olmuyor.Hakkı anlamak istiyorsan önce kendine Hakkın güzelliklerini,emirlerinin felahını, önce kendi nefsine tattıracaksın ki tadını alan önce sevdiklerine bu güzellikleri duyurmak onlarla paylaşmak isteyecektir.

Kul ,Allah cc ve Resullullah'ı severek Allah cc itaatini artırır,sevgisi arttıkca haşyetide artar buda amellerine sirayet eder sonra etrafındakilere muamelesi değişir güzel amelle insanlara kendini sevdirmiş olur,herşey görevini yerine getirir zincirin halkaları birbiri içine geçer ve bütün sağlanır.Kalbe giden temiz yola bizde bir yol aradık inşallah faydamız olur selametle kalın dostlar.

Üst Alt