Kainat Duaya Kalkarsa Neler Diyecek

elifgibi

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
KAİNAT DUAYA KALKARSA NELER DİYECEK
BAHAR geldi Ağaçlar filiz vermeye başladı
Kainat yeşillendi Her şey ve her varlık kendi dilince Allâh’ı anıyor
Belki de bu zikirden en uzak olanı biz insanlarız

Geçenlerde bütün bunları düşünürken aklıma şu soru geldi:
Kendi kendime sordum, acaba kainattaki bu sessizliği bir an sustursak ve eşyaya kendi lisanınla konuş desek neler anlatacak?
Mesela desek ki, hadi, kendi dilince dua et Acaba her varlık Allâh’tan ne isteyecek?

Nasıl dua edecek?

Nelerden Allâh’a sığınacak?

Dilerseniz kulak verelim

Kainat duaya kalkarsa bakalım neler diyecek:

Ceninin duası: Allâh’ım, vefasız bir dünyaya beni mahkûm etme
Kadir ve kıymet bilmez bir dünyaya beni salma

Yağmurun duası: Ya Rabbi, zalimlerin ve cimrilerin değil, hakseverlerin, cömert ve hak bilenlerin toprağına indir beni

Çiçeklerin duası: Ya Rabbi, bizi zalim bahçıvana düşürme Kolumuzu, kanadımızı kıracak çocukların elinde bizi rezil ettirme

Karın duası: Ya Rabbi, bizi zalimlere payanda etme Bizimle, zulüm mekânlarındaki karanlıkları örtme Bizi temiz beldelerin örtüsü yap

Güneş’in duası: Rabbim, temiz yüzleri aydınlatmayı bana nasip et

Ay’ın duası: Ya Rabbi, benim dolunay halimi Hz Peygamber’e benzetmişlerdi Ben ise benim aydınlığımda işlenen günahlardan dolayı mahcubum Önüme bir bulut gelse de mahcubiyetimi örtse

Gecenin duası: Ya Rabbi, güneş bir an doğsa da, benim karanlık yüzümden yararlanıp da kötülüklerini saklayanların içyüzü bir an önce ortaya çıksa
Ya Rabbi, sen beni örtü olarak yarattın Lakin insanlar benim üzerimdeki örtüyü sıyırıp attılar
İnsanların bende işledikleri günahlardan Sana sığınıyorum

Gündüzün duası:
Ya Rabbi, beni öğle ve ikindi ezanlarından mahrum etme

Mezarların duası:
Ya Rabbi, şu demin ölmüş olan, sağlığında ise hak yemiş, vurgun vurmuş, insanlara zulmetmiş,
Seni hiç bilmemiş, hayra eli hiç uzanmamış kötü insanı bizim buraya gömdürme
Kötü komşudan Sana sığınırım Vefasız komşudan Sana sığınırım Azap görecek komşudan Sana sığınırım

Taşların duası:
Ya Rabbi, bazı insanların yüreği bizden daha katı hale geldi Bizi Hz Peygamber’in elinde tespih eden taşların hürmetine, kalbi katılaşmış insanlardan uzak eyle

Minarelerin duası: Ya Rabbi, Hz Bilal yüreklileri çoğalt Çoğalt ki bu camilerde Hz Ebubekir, Hz Ömer ve Hz Ali soluklular yetişsin

Duvarların duası: Ya Rabbi, keşke kör, sağır ve dilsiz olsaydım da yüzüme karşı işlenen günahları ve zulümleri görmeseydim Şu suçlu ve günahkârın kahkahalarını, şu zulmen işkenceyle öldürülmüş olan masumun feryadını keşke duymasaydım Yemin olsun ki, beni mahşere getirirsen yüzüme karşı işlenen bütün suçlara ve günahlara şahitlik edeceğim

Kuşların duası
: Ya Rabbi, şu kışın karlar yere inip de yiyeceğimiz tahıllar karın altında kalınca, biz yiyebilelim diye ekmek kırıntılarını sokağa bırakan -yiyeceğimiz tahtanın üzerine serpiştiren- şu Ayşe Nine’ye rahmet et O nasıl bizi doyurduysa Sen de ahirette onu doyur

Suyun duası: Ya Rabbi, insanları doyururken, bitkileri sularken, kainatı temizlerken çok mutluyum Ama en çok içi tertemiz, başkasına kin beslemeyen, herkese merhamet eden, sözü özü bir olan, insanlara sevgi ve merhametle bakan şu Müslüman’ın yüzüne abdest suyu olarak değdiğimde çok mutluyum Beni abdestten mahrum etme Rabbim

Rüzgârın duası: Ya Rabbi, bazı milletleri azgın ve aşkın rüzgârlarla altüst etmiştin Bize merhamet et ve bizi rahmet rüzgârı olarak kainata sal

Etrafınıza bakınız Her zerre kendi dilince derdini anlatıyor Lisanı olsa kainattaki her zerre günahlara nasıl darlandığını, rahmete ne kadar sevindiğini anlatacak Şu çiçeğin açması, şu dalların yeşillenmesi, şu yağmurun yukarılardan aşağıya inişi, şu güneşin gülümseyerek sabahla kucaklaşması hepsi birer dua ve birer mesaj değil mi? Yeter ki duyacak kulak, görecek göz, ibret alacak yürek bulsun
Bilmek lazım ki, kainattaki her zerre ahiret gününe şahit olarak gelecek İyilik ve kötülüklerimize tanıklık etmek için gelecek Dillerin susacağı o çetin günde kainat dile gelecek
alıntı

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
harikaaEmeğine Sağlık krdşm

hüzün

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Allah Razı Olsun Krd
Bu da benim duam olsun

duaa..Allah ım " Bizi affeyle.
Sen affedicisin ve affetmeyi seversin".
Benim günahlarım yüzünden bu güzel gönülleri boş çevirme. Dağınıklığımı,perişaniyetimi,derbederliğimi,sensiz geçen saniyelerimi sonsuz merhametine havale ediyor beni-bizi bırakma Allah ım diyorum.
Amiinn-

Üst Alt