Kadının yakınlarını ziyaret hakkı

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,572
İslamda kadının yakınlarını ziyaret hakkı-islamda kadının anne babasını ziyaret hakkı-koca izin vermezse kadın-kadın kocasından izinsiz kardeşine gidebilir mi

Kadının ziyaret hakkı: Kadın, kocasının izni olmadan evden çıkmaması gerektiği gibi, kocasının izni olmadan eve birilerini de alamaz. Ancak akrabalık bağlarının kesilmemesi için koca izin vermese bile kadın babasının veya diğer mahremlerinin ziyaretine gidebilir. Lakin kocasının izni olmadan her hangi bir yerde gecelemesi caiz değildir. Kadının, anne-babası veya mahremlerini kaç günde bir ziyarete gidebileceği hususu tartışmalıdır. Bazıları anne-babası için haftada bir derken diğer mahremleri için senede bir demişlerdir.

Bazıları da ayda bir olarak ifade etmişlerdir. Ancak kitaplarımızda tercih edilen görüş daha çok birinci görüştür. Her ne kadar daha çok kabul gören görüş ilk görüş olsa da, meseleyi örf, adet ve imkanlarla izah etmek en doğrusu olsa gerektir.

Kocası izin vermese bile kadının mahremleri, kadının evine yukarıdaki ihtilaf doğrultusunda belli zamanlarda gelebilirler. Ancak İmam Ebu Yusuf (Allah ona rahmet etsin)'tan gelen bir rivayete göre kadının mahremlerinin kadının yanına gelmelerinde meşakkat yoksa kadının kocasının izni olmadan onların yanına gitmesi caiz değildir.
Bu meselelerin değerlendirilmesinde anne babanın veya diğer mahremlerin seferi mesafede olup, olmamalarını da göz ardı etmemek gerekir. Zira kadın kocasının izni olmadan bunların yanına gidebilmesi, bunların seferi mesafede olmamalarına ve yol emniyetinin bulunmasına bağlıdır. Şayet anne baba veya diğer mahremler seferi mesafede olurlarsa kadının, kocası veya mahremi bulunmadan sefere çıkması caiz değildir.
 
Üst Alt