Kaderimi yaşıyorum

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
pp.jpg
sunnetdua.jpg

Bildiginiz gibi Oglum halen sünnеtli degil!!
ilk iki sene evladlik alabilmek icin mahkemelerde idik... Yani evladlik resmilesmeden sünnеt yapmam imkansizdi...
Simdi ise bu yaz Allah'in izni ile 7 yasina basacak... ve bizler onun icin buyuk bir sünnet düğünü yapmayi planliyoruz...
Biz maddi, manevi HAZIRIZ da Oglusum HAZIR mi iste butun mesele burada...
Evet burada, 7 yasindaki bir cocugun sünnеti ameliyat gibi uyutulup yapilacak yani hic bir sey hissetmiyecek, ya sonrasi?
Uyandiktan sonra tuvalette gidip gordugunde psikolojisi nasil olacak?
Evet, onu bu sünnеtte hazirlamak icin yavas yavas, bununla ilgili masal kitaplari okumaya basladim... ama, o bir turlu bu olayi hayal edip idrak edemiyor...
Neden diyor? Ne kadar, nasil, neresini sünnеt edeceklerini soruyor...
Keske daha once 3,4 yasinda iken yapsaydik... ama hic bir zaman nasip olmadi.. ama ins. bu sene burada vakfimiz tarafindan
cok buyuk sünnet düğünü festivali yapmaya karar verdik.. her sey ayarlandi sayilir...

ama isin ilginc tarafi senelerdir hep ayni ruyayi tekrar tekrar görmem..
İstanbul'da oglusumun sünnet düğünü öncesi Eyüp Sultan'da Eyyüp El Ensari Hz lerinin misafiri olusumuz!Eyüp Sultanın oglusumu çok sevdiğini seyretmek..
Medineli müslümanlardan ve hicret sırasında Hz. Peygamber'i evinde misafir eden sahâbidir... Biz onun evinde nasil misafir olabiliriz ki...?
boyle bir sey olamaz!!cunku ben oglumun sünnеttini burda yapacagim..

neyse biraz once sünnеt yapan tek musliman uzman cerrahi doktoru aradim ve randevu istedim..
sekreteri dediki Dr. muhammed el- ensari 1 Temuzda istanbula tayinini aldirtti.. orada 2 sene kalacak...
Ya gidip İstanbul Özel Amerikan Hastanesinde oglunuzu orada Dr. Muhammed El- ensariye sünnettini yaptirirsiniz ;
ya da iki sene bekleme listesine sizi ekleriz..artik 3 sene sonra belki siraniz gelir.. veya baska bir sehirde musliman olmiyan uzman doktora goturursunuz..
ama Oglumun doktoru Muhammed El Ensari dir!!ondan baskasina guvenemem...
hem onlar usulune gore yapmayi bilmiyorlar..

buranin hastanesinde kendi usulleri ile sünnet ettirilen cocuklari gordum..
bizim gelenegimizdeki sünnete benzemiyor derisini cok az kesip ve yukari kivirip dikilecekken alta dogru yapip dikiyorlar..
o yüzden derisi hic kesilmemis gibi gözüküyor,üstelik aff edersiniz cisini yaparkan hep sol tarafa dogru yan gidiyor yani direkt yapamiyor..
ve bide sünnet derisinin alt tarafi sürekli peynirimsi gibi bir takim pislik olusuyor.yani onlar gercek sünnetti yapmiyorlar..

Yarabbi Takdir edilenin onune tedbir alinmiyor..kaderimi yaşatan Rabbime Hamd olsun..:)
sebep ve vesileler bize kaderimizi yaşatiyor..Allah'ın hârika takdirini ve ince hikmetini akıl SIRR erdiremedim..
Eyyy Rabbim Sen nelere Kadirsin!!taa buralardan bir kimsesiz ,yetim cocugunu alip Eyyüp El Ensari Hz leri gibi bir Sahabenin huzuruna getiriyorsun ya..
Sen ne merhamet ,Rahman ve Rahim olan Rabbimsin!!

Bazen hayatın stresi nefes aldırmaz olunca, soluğu, yüksek ruhların mekânında almak...
Sahabe ve Sâlihlerle bir arada olmanın verdiği huzurdan, rûhun üzerindeki müspet tesirlerinden faydalanıp biraz rûhumu dinlendirmek...
Kimi zaman Azîz Mahmud Hüdâyî Dergâhı’nı, kimi zaman Yahya Efendi Dergâhı’nı,
kimi zaman büyük sahabî Eyüp Sultan Hazretleri’nin türbesinin yaninda oglusum ile dua etmek.. bu ne güzel bir lütüftür Yarrabii..agla..:,
Bu büyük ruhların bedenlerinin öldüğünü, ruhlarının ölesi olmadığını bilmek, selâmımı alacaklarını hissetmek, her zaman huzurlarında heyecanlanmama sebep olur...
Allah-i Sevenlerin huzurunda Allah-in sevdigi yetimim ile olmak bu ne büyük ikramdir Yarrabi..
bu ikrami, hikmetti, kerametti kendimden degil bu yetimimin hurmettine oldugunu da biliyorum..su an Gözyaşlarımı tutamıyorum..agla..:,

insallahu Rahman artik hemen Ramazan sonrasi niyettim istanbulla gelip oglumun sünnet düğünü öncesi Eyüp Sultan'da Eyyüp El Ensari Hz lerinin misafiri olmak..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
1-Sünnet ne zaman yapılmalı?
Tıbbi bir zorunluluk varsa sünnet her yaşta yapılabilir.
Bilimsel olarak, kalıcı psikolojik etkilerin olmaması için sünnetin iki yaşın altında ve 6 yaşın üzerinde yapılması gerektiği hemen hemen tüm otoritelerce kabul edilen bir görüştür.
Sünnet ,son zamanlarda genel anestezi altında ameliyathane şartlarında yapılmaya başlandığı için yaşın çok ta fazla bir önemi kalmamıştır.
Bugünkü bilgilerimizle sünnet şu yaşta sakıncalıdır yada sünnet mutlaka şu yaşta yapılmalıdır gibi kesin bir sınırlama koymak mümkün değil.
Yeni doğan bebeklerde lokal anestezi ile sünnet yapılabilir. 5 yaş ve altındaki çocuklarda genel anestezi tercih edilmelidir.
6 yaş ve üstündeki çocuklara işlem anlatılarak tercih çocuğa bırakılmalı ve lokal yada genel anestezi ile yapılmalıdır. Sünnet mümkünse 10-12 yaş ve sonrasına bırakılmamalıdır.

2-Sünneti kim yapmalı?
Sünnet küçük de olsa cerrahi bir girişimdir ve cerrah tarafından yapılmalıdır. Ancak ülkemizde sünnet olması gereken çocuk sayısının fazlalığına karşı bu hizmeti sağlayacak uzman hekim sayısının yetersizliğinin de etkisi ile sünnetlerin önemli bir kısmı hiçbir sağlık eğitimi olmayan kişiler tarafından yapılıyor.
Bu da sünnet hatalarının artmasına yol açmaktadır. Sünnet en iyi biçimde çocuk cerrahisi, çocuk ürolojisi uzmanlarınca yapılabilir.

3-Sünnet nasıl yapılmalı?
Sünnet çoğunlukla cerrahi prensiplere uyularak steril ortamlarda sakinleştirici ve lokal anestezi yada genel anestezi altında yapılmalıdır.
Cerrahi yöntem ile sünnet yapıldıktan sonra , sünnet derisi çok ince ve kendiliğinden eriyebilen özel cerrahi malzemeler ile dikilir.

4-Sünnet öncesi neler yapılmalıdır?
Sünnet öncesi çocuğu psikolojik olarak olaya çok iyi hazırlamalı ve kesinlikle aldatmamalıdır.
Size ve hekime olan güveni zedelememelidir. Sünnet ile sadece fazla derinin alınacağını, bu işlemden hiçbir zarar görmeyeceği açıklanmalıdır.
Sünnet öncesi mutlaka bir hekim tarafından muayene edilmelidir. Bu muayenede herhangi bir ek problem olup olmadığına bakılır. Ayrıca kan tahlilleri alınarak sünnete engel herhangi bir durum olup olmadığı araştırılır.

5-Sünnet günü hastanede neler yapılır?
Çocuğunuz en az 4 saat aç olacak tarzda (su dahil hiçbir şey yemeyip içmeyerek) hastaneye getirilir.
Çocuğunuza ameliyathaneye alınmadan 20-30 dakika önce genellikle meyve suyu içerisinde sakinleştirici bir ilaç verilir.
Bu ilaç alındıktan sonra çocuğunuz sakinleşir ve uykuya meyilli olur. Daha sonra ameliyathaneye alınır, sünnet işlemi yapılır.

6-Sünnet sonrası hastanede ne kadar kalınır?
Genellikle 1-2 saat kanama kontrolü amacıyla bekletilir ve daha sonra eve gitmesine izin verilir. Sünnet sonrasında 6-8 saat ağrı yönünden problem yaşanmaz.
Daha sonra kullanılan ağrı kesici ilaçlar olabilecek ağrıyı giderirler. Sünneti yapan hekimin tercihine göre ilk bir hafta içinde kontrol amacıyla çocuk çağrılabilir.

7-Anestezi verilmesinin tehlikesi varmıdır?
Pek çok anne baba sünneti genel anestezi ile yapmaya soğuk bakıyor. Ameliyat sırasında anesteziden kaynaklanan ciddi problemlerin olabileceği kanaati yaygındır.
Bugün artık yalnızca yeni doğan bebeklerin değil, anne karnındaki bebeklerin bile ağrı duyduğu tıbben biliniyor.
Bu yüzden çocuğun ağrı çekmemesi için anestezi verilmesinin çok önemli olduğunu biliyoruz.
Kullanılan çeşitli anestezi ilaçlarının güvenliği ile ilgili çeşitli rahatlatıcı çalışmalar mevcuttur.
En güzeli de bu konuda anestezi verecek olan doktorunuzdan müdahale öncesinde yeterli bilgi almanızdır.

8-Sünnet sırasında en sık karşılaşılan istenmeyen sonuçlar nelerdir?

Kanama: Özellikle çocukta kanın durmaması yada pıhtılaşma ile ilgili bir hastalık varsa ( hemofili gibi ) ciddi sorunlara yol açabiliyor.
Enfeksiyon: Sterilizasyona dikkat edilmeden yapılan sünnetten sonra enfeksiyon riski artıyor. Özellikle toplu yapılan sünnetler enfeksiyon kapma riskini artırıyor.
Fazla yada eksik kesilmesi: Sünnet derisi kesilirken başka kısımların kesilmesi de ciddi sorunlar oluşturabiliyor.
Daha sonrasında ikinci defa müdahale etmek zorunda kalınabiliyor.
.

Deruni

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
İnsallahu Rahman artik hemen Ramazan sonrasi niyetim İstanbul'a gelip oglumun sünnet düğünü öncesi Eyüp Sultan'da Eyyüp El Ensari Hz lerinin misafiri olmak..
Mevlam görelim neyler, neylerse güzel eyler...

Gerçekten de ne güzel bir lütuf! Allah'ın hikmetine bakın... Siz o kadar buralara gelmek istiyordunuz da, kısmet iste mümkün olmuyor...
Yusuf'un vesilesi ile yıllardır hasretini çektiğiniz vatanınıza geliyorsunuz.

Her şeyin bir vakti ve saati var, Ey Güzel Allah'ım... Hikmetinden sual olunmaz...
"...Allah dilediğini yaratır. O, bir şeyin olmasını dilediğinde ona sadece 'ol' der, o da hemen oluverir... (Al-i İmran, 47)

MasAllah, Rabb'im insaAllah, nice hayırlı başarılarını ve murvetini de görmenizi nasib eder... (amin)

Sevgili hocam, Rabb'im buralara kadar gelmenizi nasib ediyor madem, inşaAllah kısmet olur da sizinle görüşebiliriz. vvcc..
Bizlerin de misafiri olursunuz inşaAllah.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Mevlam görelim neyler, neylerse güzel eyler...
Gerçekten de ne güzel bir lütuf! Allah'ın hikmetine bakın... Siz o kadar buralara gelmek istiyordunuz da, kısmet iste mümkün olmuyor...
Yusuf'un vesilesi ile yıllardır hasretini çektiğiniz vatanınıza geliyorsunuz.

Her şeyin bir vakti ve saati var, Ey Güzel Allah'ım... Hikmetinden sual olunmaz...
"...Allah dilediğini yaratır. O, bir şeyin olmasını dilediğinde ona sadece 'ol' der, o da hemen oluverir...” (Al-i İmran, 47)

MasAllah, Rabb'im insaAllah, nice hayırlı başarılarını ve murvetini de görmenizi nasib eder... (amin)

Sevgili hocam, Rabb'im buralara kadar gelmenizi nasib ediyor madem, inşaAllah kısmet olur da sizinle görüşebiliriz.
Bizlerin de misafiri olursunuz inşaAllah...
Allah RAZI olsun kardesim.. ins. sizlerle görüşebiliriz..
Allah-in bu güzel lütfuna söyleyecek sözüm yok!!

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Yumurtanın sarısı gitti pipinin yarısı :D Yaw bizim burda berberler ve kasaplarda sünnet yapıyor gönül sızım Ensari hocam beklenir mi o kadar. Gel sen acil buluruz birilerini beyaw. Gözünde büyütme!

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Yumurtanın sarısı gitti pipinin yarısı :D Yaw bizim burda berberler ve kasaplarda sünnet yapıyor gönül sızım Ensari hocam beklenir mi o kadar. Gel sen acil buluruz birilkerini beyaw. Gözünde büyütme!
ayy Baskanim beni KORKUTMAYIN!!!ne berberi ne kasabi..oglusum duymasin!!pipimi vermem diye ortaligi cinlattir!!
Baskanim ins. istanbulla geldigimde yine özel hastahanede dr. Muhammed el-ensari kendi doktorumuz yapacak!!
ben oglusuma kolay sahip oldum.. ama bana Can dan ötedir!!
Karnimda taşımadım! ama kalbimde büyüttüm...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun aleykum biliyorsunuz ins. bu yaz oğlumu Sünnet ettirecegim..ne hediye alacağımi bir turlu karar veremiyorum Çünkü Herşeyi var..
bisikleti, motosikleti, Çocuk Arabası ,,scooteri,arka bahcede oyun parki bir oda dolusu binbir cesit oyuncak ve oyunu...ipod, vs.. ne dilerse hepsi var ..
ehh o zaman ben ona Sünnet icin ne hediye alabilirim.. boyle kara kara dusunurken bir de ona sorayim dedim...
Anne Sana Sünnet icin ne alsin,ne isttersin diye sordum...
istedigi hayli ilginc...
her akşam oğluma peygamberlerin hayattini anlatan masal kitaplari gibi çocuk hikayeleri vardir...onlari okurum..
İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen "Ey ateş, İbrahim'e karşı serin ve selamet ol"
emri ... Bu emir üzerine, ateş suya odunlar da balığa dönüşür. ... ateşe atıldığında
düştüğü yer olarak bilinen bu iki göl,ve balıkları ,görmek istiyor..

urfayi benim Doğup Büyüdüğüm istanbulu ve Efendimiz (Sav) İn Doğup Büyüdüğü Evi, mahalleyi, gezdigi ,yerleri
ve kabeyi o kocamaaan camiyi görmek istedigini israrla söyledi...
Bu oğlumun Sünnet icin istegi...ins. Rabbim nasip eder de istanbul-Bursa-urfa-Adiyaman-Konya-Mekke ve Medineye kisa bir gezi turu hazirlamaya calisacagiz..
ALLAH 'ım Hakkımızda Hayırlısı Neyse Bize Onu Nasip et.. amin..

Kimya

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamünalyeküm gönül sizim, 3 hafta önce yazdigin yaziyi okudum ve oglunu sünnet ettirecegin yerin istanbul'da eyüp sultan camii olacagini belirtmissin, okadar cok mutlu oldumki anlatamam sen ve oglun adina, öyle mübarek bir mekanda minik melegin ile birlikte olacaksiniz RABBIMIN hikmetleri sonsuz ve sen hepsini hakediyorsun canim benim. Ramazan sonrasi demissin bende hayal deryasina daldim hemen :) kismet gurbette karsilasmamiz imkansiz gibi görünürken belkide istanbul topraklarinda o mübarek cami'de bulusturur RABBIM. davetsiz misafirin olmayi cook isterim :) benimde ilk duragim istanbul olacak insallah RABBIM bizim görüsmemizi nasib eder, detaylari konusmak isterim kardesim seninle, tam tarih eger sende arzu edersen tabi. ALLAH simdiden o güzel niyetinizi kabul etsin , minik melegimi öpüyorum kanatlarindan...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
aleyküm selam gönül Dostum..ins. oğlumu bu Yaz Sünnet ettirmeye niyet ettim!!Biz bugüne göre plan yaparız!
ama hayatta yaşadığımız olaylar yarın bize ne gösteririz bilmiyoruz..
HERKESİN BİR PLANI VAR AMA ,“ALLAH'IN PLANI” HERKESİ KAPSAR!

Mubarek ramazan-i serif surda Kapida...su an gidemem!!Cocuklarimi ve Vakfimizi Ramazan da yanliz birakamam!!ins. niyettim Bayram dan sonra..
ve senelik iznim sadece 21 gün..Cook Yorgunum.. ve bu BATI Aleminden kacmak...soluğu yüksek ruhların mekânında almak istiyorum.
burda her şeyim var hiçbir şeyim yok ...
oraya ilk geldigimde bir Firina gidip sicacik mis gibi kokan bir ekmegi alip bir kenarda oturup cocuklugumdaki gibi yemek isterim..utngc..
ama ekmek kac paradir bile bilmem..çocukken cok fakir olduğumuz için hep bayat ekmek ve inekler icin ayrilan kurumus ekmekleri
yedigimiz icin bu taze ekmek sevdasi var belkide...

her gun bir simit ve deniz kenarinda demli bir cay ohh bundan alasini istemem.. miss gibi deniz ve Vatanim koktu bir an yüreğimde...
birde bir mecnun cebindeki son parasi ile Çiçekçi Kızdan bana bir gül alan olursa....
Benim ki de bir rüya!! ama bir türlü göremedigim bir rüya sadece...
ve sadece Kaderimi yaşıyorum...

Belki de Çocukluğumu özlüyorum...
Çocukluğum gözlerimin önünden geçti bir AN!!O muhacir, masumluğum saflığım temizliğim..
Hasret kaldigim Annemin, sevgisi okşuyor kalbimi uzun zamandır uzaklaştığım sevgiden değerini bilmediğim Çocukluk zamanımı özlüyorum.
Gözlerim yaşlı yüreğim buruk pişmanım yaptığım günahlarımdan geriye dönmek yine hayatta tekrar baştan başlamak istiyorum.
biliyorum;Zamanı geriye alamam artik!!Hiçbir şeyi yaşanmamış kılamam!sadece Rabbim den Aff ve mağfirettini diliyebilirim..
koskoca hayattimi beyhude gecirdiğim icin...

yukarida saydigim mekanlarda sadece 3,4 er gün kalabilecegim.. yani bu 21 gün SIRRI-i Gezgin olacagiz..
eşyaları sirtinda bir Meczup ,Medet görürseniz bilin ki O benim...
Ben de Sizin ile görüsmek isterim..davetsiz misafirim Siz degil bir baskasi olabilir.. Siz davetli olursunuz ins..
tam tarihi bilmiyorum ama 12 Agustosa bilet ayirttim..
ins. gorusmek uzre...

Kimya

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
insallah RABBIM huzur dolu bir izin nasib eder sizlere gönül sizim, istanbulda yasadigini bilmiyordum, bende istanbulda dogdum orada okula gittim ve gene orada aciya ilk adimlarimi attim, bir ortak yanimizin olmasi beni mutlu etti, yavrun /yavrularin ve tüm deger verip sevdiklerin ile en güzel ömrü versin RABBIM sizlere.

Deruni

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Talipliniz çok sevgili hocam...

Kimya

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Gönül sizim, RABBIM öyle bir kalp vermiski sana, denizin en derinliklerinde saklanan bir hazine sandigi gibi, o hazineyi bulan ne sansli ! istanbulun hangi semtindeydin ? istanbul büyüleyici bir sehir ama bende o kadar cok aci anisi varki icim ürperiyor artik istanbul aklima gelince, cocuklugumuzdan kalma ne derin izler sakli ne acilar, anne karninda baslayan ve bugün hala sürmekte olan acilarimiz, SIKINTILARIMIZ . bilemedim ne diyecegimi yazacagimi kardesim, seni sen kadar anlayamam ama seni en az kendim kadar anlayabilirim... RABBIM saglik sihhat uzun ömür versin sana ve sevdiklerine...

maya

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Oglunuz, sünnetiniz hayirli olsun

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Aleyküm selam abla,
Ben de sana bununla ilgili bir şeyler soracaktım....
Benim kızım daha dört yaşında, yaşıtları gibi yaramaz, hiper aktif, zeki ve HİSLİ bir çocuk!
Hemen her şeyi seziyor hamdolsun!
Ben, daha yaşı küçük anlam veremez bu tür olaylara diye peygamber kıssalarını anlatmıyorum, kafa karışıklığına neden olur diye.. acaba başlasam mı yavaş yavaş ne dersin?

Ben öyle hissediyorum ve görüyorum ki;
Benim çocuğum; çok hisli ve anlayışlı, kalbi ürkek, merhametli bir çocuk olacak inşallah....

Üst Alt