İyot Eksikliği

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
İyot eksikliğinin aynı zamanda gebelik sırasında ölü doğum ve düşük olasılığını da artırdığını belirten Kemik, şöyle konuştu:

”Zeka gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı düşük okul başarısı ve çalışma performansındaki yetersizlikler gibi sonuçlara da yol açmaktadır. İyot eksikliğinin giderilmesi için uluslararası benimsenen yöntem, tuzun iyotlanmasıdır.”

Kullanılan tuzların iyotlu olup olmadığını belirlemek amacıyla geçen yıl Türkiye genelinde bazı hane halklarına yönelik tuz testi uygulandığını anımsatan Kemik, ”Testin gerçekleştirildiği hanelerin yüzde 15′inde, evde kullanılan tuzun iyodür veya iyodat içermediği saptanmıştır. Bir başka deyişle bu hanelerde kullanılan tuz iyotlanmamıştır” dedi.

Kemik, hane halklarının yüzde 8′inde kullanılan tuzun potasyum iyodürlü olup yüzde 69′unda ise kullanılan tuzun yeterli miktarda potasyum iyodat içerdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

”İyotlu tuz kullanımı yerleşim yerlerine ve bölgelerine göre farklılıklar bulunmaktadır. Kentsel alanda her 10 hane halkından 9′u iyotlu tuz kullanırken kırsal alanda her 10 hane halkından 7′si iyotlu tuz kullanmaktadır. İyotlu tuz kullanımı Batı Anadolu bölgesinde diğer bölgelere göre daha yaygın. Orta Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadoludaki hane halklarının yarısından fazlası iyotlu tuz kullanmamakta veya kullandıkları tuz yeterli seviyede iyodat içermemekte.”

alıntı
 
Üst Alt