İstiğfar ve tevbe ..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
istiğfar amel defterini günahlardan, tevbe kalbi günah kirlerinden temizler...
Biri dille, diğeri kalple olur. istiğfar kolay, tevbe zordur. istiğfar, Yüce Allah'a dönüşün başı, tevbe ise sonudur. Tevbenin kabulü de, kulun ilahi dostluğa alınmasıdır.
insan, işlemiş olduğu günahların ahiret gününde karşısına çıkmaması için Allah'tan mağfiret diler, yani istiğfar eder..
Aynı günahları tekrar işlememek için de kalben tevbe eder ve bir daha yapmamaya azmeder. Bunun için gösterdiği gayret de kalbinin temizlenmesine sebep olur.
Temizlenmeyi isteyen, bu isteğin gereklerini yerine getirmek zorundadır. Bu iş, Yüce Allah'tan hayırlı rızık, ilim ve şifa istemeye benzer.
Bir kimse, " Allahım, senden hayırlı rızık istiyorum" diye dua ediyor...
Ardından rızkın gelmesini beklemiyor, rızık için meşakkatlere katlanıyor, yol arıyor, sebeplere yapışıyor, yoruluyor ve sonuçta nasibine ulaşıyor. ..
Yüce Allah, "şüphesiz nefsini temizleyen kurtulmuş, onu günah kirleri içinde bırakan ise helak olmuştur." (şems, 9-10) buyurarak ebedi saadeti tevbe ve temizliğe bağlamıştır.
Tevbe isteyen kul da terbiye yoluna girer...
Terbiyenin sebeplerine yapışır, sıfatlarını güzelleştirme derdine düşer. Yüce Allah'tan yardım ister, kendisine yardım edilir, yol açılır. ..

Üst Alt