İslamda tesettür nasıl olmalı?

canan06

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm.İlk başta herkese hayırlı sabahlar diliyorum.Benim aklıma takılan bir konu var.Tesettür nasıl olmalı?Pekala başımızı örtüyoruz,dış elbise giyiyoruz.Fakat bunların sınırları nasıl olmalı?Günümüzde belinde kesimi olmayan pardesü kalmadı sayılır.Ben vücut hatlarını belli eden bir dış kıyafet istemediğim için ferace giymeyi tercih ediyorum.Siyah başörtü kullanmaya da dikkat ediyorum.Ama şunu anlayamıyorum.siyah da bir renk değil mi?Beyaz tenli bir insanı siyah daha çok belli etmez mi?Renk seçiminde çok kararsız kalıyorum bu sebepten.Ayrıca başörtülerin rengarenk çiçekli böcekli olması doğru mu?Yoksa tek renk mi kullanmalıyız?Bu ve bunlar gibi küçük ayrıntılar.Yardımcı olursanız sevinirim...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Selamün aleyküm.İlk başta herkese hayırlı sabahlar diliyorum.Benim aklıma takılan bir konu var.Tesettür nasıl olmalı?Pekala başımızı örtüyoruz,dış elbise giyiyoruz.Fakat bunların sınırları nasıl olmalı?Günümüzde belinde kesimi olmayan pardesü kalmadı sayılır.Ben vücut hatlarını belli eden bir dış kıyafet istemediğim için ferace giymeyi tercih ediyorum.Siyah başörtü kullanmaya da dikkat ediyorum.Ama şunu anlayamıyorum.siyah da bir renk değil mi?Beyaz tenli bir insanı siyah daha çok belli etmez mi?Renk seçiminde çok kararsız kalıyorum bu sebepten.Ayrıca başörtülerin rengarenk çiçekli böcekli olması doğru mu?Yoksa tek renk mi kullanmalıyız?Bu ve bunlar gibi küçük ayrıntılar.Yardımcı olursanız sevinirim...
Aleykümselam, bir erkek gözüyle fikrimi söylemek gerekirse. Hanımlar sade ve dikkat çekmeyecek şekilde giyinmeli, vücut hatları kesinlikle belli olmamalı. Renk konusuna gelince, bu örf ile alakalı yani yaşanılan toplumda tercih edilen bazı renkler olabilir. Tesettür konusunda standartlar belli. Mühim olan bu standartları örfe uydurmak. Dediğiniz gibi açık tenli bir bayan, siyah yerine farklı renk tercih edebilir. Veya kıyafetine uyumlu fakat dikkatleri üzerine çekmeyen bir başörtü kullanabilir. Tek renk kullanmak diye bir kural yok. Hanımlar aslında kendileri nasıl giyinmeleri gerektiğini biliyorlar. Fakat nefis işte, beğenilmek, farkedilmek arzusu takvanın önüne geçiyor. Yoksa ki aklın yolu birdir. Her hanım nasıl dikkat çekmeden giyeneceğini bilir aslında.

linkteki bilgiler sorunuza yanıt olabilir.
https://www.islamiforumlar.net/i-i/29423-tesettur-nasil-olmalidir.html

İslam'da kadının tesettürü, el hariç bilekten, ayak bileğinden ayak hariç, yüz hariç her tarafını örtmek tarzında olmalıdır.

Örtü bol olacak; el hariç, ayak hariç, yüz hariç bütün vücudunu örtecek, vücudunun hatlarını belli etmeyecek!..

Müslüman kadının giyiminde esas mesele, tesettürü sağlamasıdır. Giysinin genel itibarı ile dikkat çekecek kadar gösterişli olmaması, eli ve yüzü dışında bütün vücudunu örtmesi, açık kalmamasıdır. Giyilen bir elbisenin tesettüre uygun olması için de altını göstermeyecek şekilde kalın ve avret yerlerini örtecek kadar uzun olmalıdır. Bunun için altını gösterecek şekilde ince, dar ve şeffaf olan bir elbise ile örtünme gerçekleşmiş olmaz.

Üst Alt