İslamda miras paylaşımı nasıl olur?

yunusek

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler. Lütfen tüm ulaştığınız ve verdiğiniz bilgilerin son halini yazarmısınız? Böylelikle bizlerde istifade etmiş oluruz. Teşeklürler

Yazdıklarınızı tek bir yazıda birleştirip son halini verirmisiniz?

hkn/

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Yunus Kardeşim, elimde bunların word dosyada yazılı hali var. Dosyayı forum sayfasına ekleyebiliyor muyuz bilmiyorum, e-posta adresini verirsen oradan gönderebilirim.

Zümrüdü Anka

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Aslında herkesin payı eşittir miras paylaşımında eğer erkek çocuk Anne ve babaya bakarsa 2 pay kız ise bir pay alır.Bilgim bu şekilde.

Selam ve dua ile. Saygılarımla

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Yunus Kardeşim, elimde bunların word dosyada yazılı hali var. Dosyayı forum sayfasına ekleyebiliyor muyuz bilmiyorum, e-posta adresini verirsen oradan gönderebilirim.
Siz göndereceğinizi [email protected] adresine gönderebilirsiniz. Biz arkadaş isterse kendisine iletiriz.

hkn/

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Dosyayı, [email protected] adresine gönderdim. İsteyenlerin talep etmeleri üzerine forum yöneticisi arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Serdar kardeşim, ben dosyayı gönderdim ama elinize ulaştığından beni haber edersen iyi olur. Ayrıca ilerleyen zamanlarda dosyayı talep edip de ulaşamayan olursa bilgilendirsin gene gönderirim

Arkadaşlar, şunu da özellikle belirtiyorum; Dosyada yazılanlar, araştırılmaya incelenmeye muhtaç şeyler olup sakın bunları kesin doğru şeklinde okumayın. Bunların içerisinde hatalar, eksiklikler olabilir. Bu söylemime bakarak bu yazılanlar hatalıymış diye de anlamayın. Ben dosyada yazdıklarımı neyi nasıl ne şekilde nereden çıkardığımı gerek ayetleri gerek hadisleri gerek rivayetleri vesaire ortaya koyarak izah etmeye çalıştım ama neticede bu bir insan ürünü olup içerisinde bazı hataların olması muhtemeldir. Hal böyleyken bu dosyayı yada dosyadan bazı bölümleri kendiniz araştırıp doğruluğunda tatmin olmadan Kur'an'da bu şekilde diye de başkaları ile paylaşmayın. Olabilirlik açısından böyle değerlendiren de var diye paylaşabilirsiniz.

Allah'ın selamı üzerinize olsun.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Dosyayı, [email protected] adresine gönderdim. İsteyenlerin talep etmeleri üzerine forum yöneticisi arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Serdar kardeşim, ben dosyayı gönderdim ama elinize ulaştığından beni haber edersen iyi olur. Ayrıca ilerleyen zamanlarda dosyayı talep edip de ulaşamayan olursa bilgilendirsin gene gönderirim

Arkadaşlar, şunu da özellikle belirtiyorum; Dosyada yazılanlar, araştırılmaya incelenmeye muhtaç şeyler olup sakın bunları kesin doğru şeklinde okumayın. Bunların içerisinde hatalar, eksiklikler olabilir. Bu söylemime bakarak bu yazılanlar hatalıymış diye de anlamayın. Ben dosyada yazdıklarımı neyi nasıl ne şekilde nereden çıkardığımı gerek ayetleri gerek hadisleri gerek rivayetleri vesaire ortaya koyarak izah etmeye çalıştım ama neticede bu bir insan ürünü olup içerisinde bazı hataların olması muhtemeldir. Hal böyleyken bu dosyayı yada dosyadan bazı bölümleri kendiniz araştırıp doğruluğunda tatmin olmadan Kur'an'da bu şekilde diye de başkaları ile paylaşmayın. Olabilirlik açısından böyle değerlendiren de var diye paylaşabilirsiniz.

Allah'ın selamı üzerinize olsun.

Tamam gönderdiğin dosya ulaştı. Aynen ilgilenen arkadaşın mailine gönderildi...

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
İki sene İslam Hukuku okudum, Feraiz'den 6 kez imtahana girdim, kafama koydum bu ilmi tam manasıyla öğrenecem diye, 100'de 95 bu ilmi öğrenmiştim. Genel manada biliyoruz ama, bütün detaylarıyla da bilmek gereklidir bu ilmi, öğrendim ama ne soran oldu ne de mirasını böldüren. Hilmi de unutuverdi. :(:(:(
Mesela, "x" adında bir erkek öldü, geride, eşi, erkek ve kız çocukları, anne ve babası da kaldı. "X" adlı erkekten kalan mirasa bu saydıklarımın tamamı muristirler.
Bunun gibi.
İnşallah bir gün öğrendiklerimi ve not aldıklarımı burada paylaşırım.
Dua ile.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Miras konusunda Allahü Teala'nın mübarek kelamı bir buçuk sahifeye yakındır ve son ayetinde:
"Bunlar Allah'ın sınırlarıdır..." buyurularak bu alanın hilafına da hareket etmememiz emredilmiştir.
Hal böyle olmasına rağmen, bu yaşıma kadar kendi büyüdüğüm yaşadığım köyümde, mirasını Allah'ın kelamına göre şekillendireni görmedim. Görmediğim gibi, mal sahibi baba ölüyor, babanın sağlığında malın tasarrufu nasıl ikame ediliyorsa o hal aynıyla da devam ediyordu.
Aslında bu hal haramdı, yasaktı ve İslam şeriati bu hali reddetmiş, ölümle beraber mirası' da (feraiz) farz kılmıştı.
Neden haram bir örnekle şöyle ifade edeyim:
Baba ölüyor, evde var olan ve babayla yaşayan evlat, babanın ölümüyle beraber gene fındık tarlasına iniveriyor ve fındığın tamamını topluyor, satıyor ve cebe indiriyor.
Halbuki fındığın tamamı kendisinin değildi.
Çünkü onunla beraber, 2 kız kardeş ve iki erkek kardeşleri de vardı. Dolayısıyla bu evlat kendi malının haricinde iki erkek ve iki kız kardeşin daha hakkını gaspetmiş onların mallarını da cebe indirmiş haldeydi, bu ise hırsızlıktır ve hırsızlık da haram kılınmıştır.
İşte Allahü Teala tam da burada miras'ı farz kılmış ve mirasçılara ölüm ile beraber miras taksimini de mirasçılara emretmiştir.
Yapılacak ameliye şu olmalıydı:
Geride babanın neyi kalmış:
Köyde iki katlı bir evi.
Bir arabası.
Bir traktörü.
Bir de, 20.000 metre kare fındık tarlası kalmıştır.
Bir de, 30.000 TL tutarında nakti kalmıştır.

Cenaze defnedildikten sonra, biraz da zaman geçtikten sonra, babanın malları,
Anne ve çocukları tarafından Kur'an'ın ölçülerine göre tanzim edilir ve ondan sonra her bir mirasçı kendi tarlasının gelirine sahiplenmiş olur.

Bunlar şöyle tesbit edilir:

Araba, traktör ve evin değerleri ortaya konar, mesela, toplam, 100.000 TL.

Bir de nakit para vardı: 30.000 TL

Toplam 130.000 TL Bu para, anne, 3 erkek kardeş ve iki kız kardeş arasında Kur'an'ın belirlediği şekilde tanzim edilir ve ev, araba ve traktör bir kardeş de kalır.

20 dönüm fındık tarlası da aynen anne, 3 erkek kardeş ve 2 kız kardeş arasında da tanzim edilir Kur'an'ın belirlediği şekliyle...

İşte helal olan bu ameliyedir ki bu Allah'ın bir emridir.

Bunu ikmal edenler vebal'den kurtulurlar... Aksi takdirde cehennemin ateşi kaçınılmazdır.

Haklar, hak sahiplerine teslim edilmeden ne var olan mallar kullanılabilir, ne nakit harcanabilir ne de tarlaya girilebilir, haramdır..!!!

Lakin günümüzde bizim mahallenin insanı da buna riayet etmiyor. Yazık!!!

Firariyim

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
EsSelamunaleyküm
Eniştemlerde miras paylaşımdalar fakat enişteme baskı yaparak kız kardeşleri eşit hak talep ediyorlar. Üstelikten eniştemden çok çok eşleri tarafından zengin oldukları halde.
Gönüller kırılmadan güzel sözlerle, eniştemin kuranın bildirdiği ölçüde paylaşım yapmayı uyarmasını rica ettim.
Eniştem yinede sesini çıkarmıyor. Sonrada ablam yanıma gelip gereksiz dedikodulara vesile oluyoruz. Hep aynı şeyi tekrarlıyorum. Hikmetini araştırıp kuranın bildirdiği ölçüyü enişteme hatırlat, Diğer türlü eşit paylaşıp razı olacaksa paylaşırken gönülden hakkını helal ettiğini söylesin, ölçünün bu olmadığını hatırlatsın diyorum.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Şöyle bir ayrıntıyı da söylemem gerekli, ki kadınlarımızın da hukuku korunmuş olsun.
Bir arkadaşla tanışıyorum, ticaretle iştigal ediyorlar ama, erkekler o ticaretin ne kadar içindeyse kız kardeşleri de o denli içinde.
İslami açıdan bunun doğruluğu ya da yanlışlığı tartışılır konumuz bu değildir, lakin arkadaşın ifade etmesine göre, bu ticaretle şu kadar taşınmaz mala sahip olmuşsak, iki erkek kardeş olarak o malların içersinde bizim ne kadar nakitimiz varsa, bizim ne kadar çalışmamız ve gayretimiz varsa kız kardeşlerimizin de o kadar parası, emeği ve çalışması vardır, dedi.
Ne olacak şimdi,
Gelin de kıza 1, erkeğe 2 pay verin, bu haramdır. Çünkü kazanılan servetler babasının üzerineymiş babaları ölmüş bu soruyu bana tevdi ettiler...

İşte bu durumda (bu özel bir durumdur) miras paylaşılırken, kızkardeşlerle erkeklerin payları aynı oranda taksim edilir...

Bunu da söyliyelim ki günaha girmeyelim...

İnşallah meramımı anlatabilmişimdir...

hkn/

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun Aleykum, yönetici kardeşim
Bu konuyu ben açmıştım, rica etsem bu konuyu silebilir misiniz? Bu ricamı uygun görmez iseniz bu konu başlığı altında ki bana ait bu yazı ve bütün yorumları/yazıları silmenizi rica ediyorum. Teşekkür ederim.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam kardeşim, forumdan konu veya mesaj silinmez maalesef. Lütfen bu konuda ısrarcı olmayın. Üye olurken "okudum" diye onayladığınız kurallar bölümünde bu açıkça yazıyor.

hkn/

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
UYARI: Bu konuyu okuyanlar için şu uyarıyı yapmam gerekecek; Bu konuyu açıklamaya çalışırken kaynaklarını da belirterek dayanak olarak kullandığım hadisler rivayetler var. Uyarım şudur ki, nakledilen bu rivayet ve hadislerden yola çıkarak oradaki çözümlerden benim anladığım kadarıyla Halife Ömer olsun, sahabe olsun, Allah'ın resulü olsun özellikle Nisa 11. ayetteki ''veled'' kelimesi ile ilgili olarak, günümüzün arapça uzmanlarının aksine onların görüşleri şudur diye ifadeler kullanmışım.

Bu nakledilen rivayet ve hadislerin, sahih olup olmadığını bilmiyoruz, sahih olsa bile orada yapılan çözümler benim yaptığım açıklamadan farklı bir şeyi açıklıyor da olabilir. Bu nedenledir ki Halife Ömer, sahabe ve Allah'ın resulü nün görüşü şudur diye bir ifade kullanmayı ben sonradan fark ettim ki uygun bir ifade tarzı değil. O görüşte olabilirler de olmayabilirler de lakin uygun olmayan onların adına şu görüştedirler diye kesin bir dil üslubu kullanmaktır.

Ben de rivayetlerden hadislerden yola çıkarak kişilerin görüşleri şudur şeklinde onların adına kesin bir dil ile ifade kullanımını uygun bulmadığımdan dolayı, bu ve bunun benzeri kullandığım ifadelere dikkat edilmesini, bu ifadelerin kesin bir dil olarak değil olabilirlik üzerine algılanmasını yani ''Halife Ömer, sahabe ve Allah'ın resulü nakledilen rivayet ve hadislere göre şu görüşte olma ihtimalleri yüksektir, aksi de olabilir' şeklinde algılanmasını okuyanlardan rica ediyorum.

Bu durum, yazılarımda yer verdiğim diğer kişiler için de geçerlidir....

Konunun silinmesini talep etmemdeki gerekçe budur, yazdıklarımı bütünüyle yanlış gördüğümden değildir. Üzerinde sıklıkla durarak belirttiğim gibi tüm bu yazdıklarım araştırılmaya muhtaç şeyler olup, elbette içlerinde hatalar yanlışlıklar olabileceği gibi uygun olmayan hatalı ifade kullanımları da olabilir. Bu yazıları okuyanlar bu gözle okusunlar ve araştırsınlar....

C

cem2002

Kayıtsız
Misafir
sayin hkn

Bir suredir Nisa 11-12 ve 176 ayetleri ile ilgili arastirma yapiyordum

Bugune kadar karsilastigim en mantikli aciklamalari barindiriyor. Emeginize saglik

Lutfen silinme talebinizi geri cekin.

Ayrica , umarim hala forumu takip ediyorsunuzdur , cunku sizinle iletisime gecmek isterim.

Üst Alt