İslamda kendini tatmin

stentho27

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
islamda kendini tatmin etmek islamda kadının kendini tatmin etmesi Zina Etmeyip Kendini Tatmin Etmek insanin kendı kendını tatmın etmesı gunah mı

Arkadaşlar selamünaleyküm,

Utanarak yazıyorum ama sormam lazım... zina yapmaktansa kendini tatmin ederek zinanın önüne geçmek ne kadar günahtır Allah katında?

Lütfen beni yargılamayın, çok utanıyorum.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Arkadaşlar selamünaleyküm,

Utanarak yazıyorum ama sormam lazım... zina yapmaktansa kendini tatmin ederek zinanın önüne geçmek ne kadar günahtır Allah katında?

Lütfen beni yargılamayın, çok utanıyorum.
Aleykümselam, islamda haramlar ve helaller bellidir. Bunun yanında bir de şüpheli durumlar vardır ki, kendini tatminde bunlardandır. Kendini tatmin etmenin hükmünü insan vicdanında vermeli. İnsan fıtratına ters bir eylem olduğu ortada. Bunu da insanın bu işi yaptıktan sonra pişmanlık duymasından yola çıkarak söylüyorum. Bu yol bir çözüm değildir, çaresini bulup kurtulmak lazım. Altta bazı islam alimlerinin bu konu hakkındaki tespitlerini ekliyorum. Bunlar yine internet ortamında elde edilmiş bilgilerdir. En doğrusunu Allah c.c bilir.Yine kararı vicdani olarak kendi içinizde vermeniz gerekir.

İbn Âbidîn bu konuda şu tesbitleri yapar: "Keyfî olarak şehvetini gidermek için el ile menisini getirmek haramdır. Ancak şehveti kendisine galebe çalıp da karısı veya cariyesi bulunmazsa, şehvetini teskin için bunu yaptığında günahkâr olmayacağı umulur. Hatta Ebu'l-Leys şöyle demiştir: Böyle bir kimse zina edeceğinden korkarsa, el ile meni getirerek şehvetini teskin etmesi vacip olur" (İbn Abidîn, Reddü'l-Muhtâr, İstanbul 1984, IV, 27, 28).

Başka bir yerde konuya şöyle yer verilir: "El ile meni indirme zinadan korunmak için yapılmışsa bu vacip olur. Çünkü daha hafiftir. Burada Fethu'l-Kadîr'in ifadesi şöyledir: "Şehveti galebe çalar da, onu teskin için yaparsa cezalanmaması umulur". Mi'râcu'd-Dirâye'de bu bilgilere şu ilâveler yapılmıştır. "Ahmed b. Hanbel'e ve Şafiî'nin eski görüşüne göre, bu konuda ruhsat vardır. Fakat yeni görüşünde haramdır. Erkeğin, menisini karısının veya ceriyesinin eli ile indirmesi caizdir". El ile meni indirmeye mekruh denilmesi tenzihen olmalıdır. es-Sirâc' adlı eserde şöyle denilmektedir: "Bununla kalbi meşgul edecek derecede fazla olan şehveti teskin etmek ister de, evlenmemiş bekâr olur, ceriyesi de bulunmazsa; yahut bulunup da bir özründen dolayı ona yaklaşamazsa; Ebu'l-Leys; "Böylesine bir vebal olmayacağını umarım" demiştir. Ama şehvetini celbetmek için yaparsa günahkâr olur" (İbn Âbidîn, a.g.e., II, 399 vd).

Ahmed b. Hanbel meniyi kan aldırmak gibi vücuttan dışarı atılması gereken bir fazlalık olarak görmüştür. Bu yüzden zinaya düşme korkusu ve evlenmeye gücü yetmeme hallerinde bunun caiz olduğunu söylemiştir (Yusuf el-Kardavî, el-Halâl ve'l-Harâm, el-Mektebetü'l-İslâmî, 1978, s. 166).

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Ne kadar günahtır diyor sormak çok yanlış.Günahın küçüklerinde ısrarcı olmak,en sonunda büyüklerini de getirir.Küçük sayılan bir günah dahi olsa,ısrarla o günaha devam edilmesi ziyanı arttırır.

Sıkıntıya girdiğniz anda,hemen bi duş alın hatta gusul tazeleyin...

Uygun bir eş adayı bulup evlenmeniz dileği ile..!

Birgaripkul

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
bence bu tarz konulardan utanıp tabu haline getirmek yerine bilinçlenmeliyiz aslında.. her insanın bu tarz arzuları oluyordur bence.. ama kendini tatmin, bu arzuları anlık dindiriyor olsa da uzun vade de insanı mastürbasyona alıştırıyor ve daha fazlasını istetiyor.. ben bol bol Allah'ı zikrederek, öyle bir his geldiğinde dua ederek, uzun süredir yapmadığım için şükrederek bunu yapmaktan vazgeçtim. dilerim hayırlı eşler çıkar karşımıza ve hiç bir zaman gerek kalmaz.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Kız ve erkekler ergenlik çağına ulaştıklarında, toplum, onları evlendirecek bir hassasiyetin içerisinde görevini ikmal etmelidir. Cemeatleşme bu gibi hususlarda iyi oluyor. Çünkü, cemeat evliliklerde de müntesiplerine olabildiğince yardım ediyor ve onları evlendiriyor.
Neferler, evlilikten ziyade, zinaya meylediyor, ifade edilene meylediyor. Burada da bir gariplik vardır.
18 yaşını tamamlamış erkeklerin ve kadınların bekar durmalarının pek anlamı yoktur açıkçası. Öğrenci de olsalar evliliğe mani bir hal değildir bu husus.
Cadde, sokak, mahalle, basın, yayın, iş sektörü, televizyon vs. cinselliği olabildiğince tetikliyor.

Üst Alt