İslamda baykuş ötmesi

sealıfe

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Es selamu aleykum verahmeturullahi

Ben fabrikanın lojmanlarında oturuyorum. işyerim 300m. uzaklıkta. Akşamları bazen arkadaşların yanına ziyarete gidiyorum. 16-24 vardiyası işten çıkışımdada, ağaçta bir baykuş var. Sanki beni takip ediyor,ötüp duruyor. İçimden zikir çektiğim zaman susuyor. Evin balkonuna çıkıp dinliyorum ötmüyor. Evden çıkmadan öncede dinliyorum ses yok. Giderken yolda başlıyor ötmeye,..
''bizim köyde kimin evinin yakınında öterse, o evden cenaze çıkacak derler'' inanmıyorum ama, ürpermemekte değilim..
siz ne düşünüyorsunuz? Bilgisi olan var mı?
Allah (c.c.) razı olsun.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ve Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu kardesim..
Baykuşun insanları olumsuz yönde etkileyen üç özelliği vardır: Geceleri dolaşması, son derece sessiz uçması ve insan çığlığını andıran ötüşü,
insanlar her zaman geceden ve karanlıktan korkmuşlardır.
Diğer birçok canlı türüne göre insanların gece görüş yetenekleri sınırlıdır. Gece yaşayan canlılar ve duydukları sesler onlardaki bilinmeyene karşı olan korkuyu daha da arttırır.

Baykuşların kanatlarındaki telekler kadife gibi yumuşacık tüylerle kaplı olduğundan uçarken kartal, atmaca gibi sesler çıkartmazlar.
Canlılar ancak çok yakınlarına geldiğinde onun farkına varırlar. Bu da her an, her yerde ortaya çıkabilecekmiş duygusuyla insanlarda huzursuzluk yaratır.
Allah uğursuz hiçbir varlık yaratmaz ki, baykuş uğursuz olsun

Peygamberimiz sav.şöyle buyurmuştur.
"Baykuş ötmesinde şer (kötülük) yoktur. Herhangi bir şeyde uğursuzluk da yoktur"(41)
Peygamberimiz bir başka hadislerinde de, kuşun uçmasında, ötmesinde uğur ve uğursuzluk aramayı, bunlara dayanarak geleceğe dair hükümler çıkarmayı,
«sihir ve kehanet nev'inden» görerek yasaklamıştır.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Hayat-ül hayvan” kitabında şöyle bildiriliyor:

Süleyman a.s. bütün hayvanlarla konuşurdu. Bu onun mucizelerinden biriydi. Gökte tahtı ile gezerdi.
Bir gün baykuş Süleyman a.s.’a selam verdi. Süleyman a.s. selamını alıp sordu:

—Niçin buğday yemezsin?
—Âdem a.s. onun yüzünden cennetten çıktığı için.

— Niçin su içmezsin?
—Nuh a.s.’ın kavmi suda boğulduğu için.

—Niçin hep harabelerde bulunursun?
—Harabeler Allah’ü teala’nın mirasıdır…

—Niçin evlerde ötersin?
—İnsanları ikaz için. Önlerinde şiddetli tehlikeler varken nasıl gafletle uyurlar. Böylesine yazıklar olsun!

—Gündüzleri niçin çıkmazsın?
—İnsanlar bana zarar verebilirler.

—Öterken ne dersin?
—Tesbih okur bir de “Ey gafiller! Çıkacağınız uzun sefer için azık hazırlayın!” derim.

RABBimizin yarattığı her bir canlı da, her bir varlıkta O'nun c.c. eseri var. O'nun c.c. izi var. Ve biz acizlere ibret vardir.....

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
bayku%C5%9F.jpg

İslam'da şanssızlık veya uğursuzluk diye bir şey YOKTUR..
Uğur veya uğursuzluk gibi halk arasında yaygın olan inançlar aslında batıl inançların da kapısını aralıyor.
Peygamberimiz'in 'Baykuş ötmesinde şer (kötülük) yoktur. Herhangi bir şeyde uğursuzluk da yoktur.' hadisini hatırlatıyor.

Günümüzde birçok batıl inanç, geleneklerimize yerleşti.
İnsanlar batıl inançlara göre davranışlarını değiştiriyor, hayatına şekil veriyorlar..
Ömrün kısalacağı düşüncesiyle gece tırnak kesmiyor, uğursuzluk getireceği düşüncesiyle merdiven altından geçmiyor.
Camilerin şadırvanlarına para atıp dilek tutuyor, baykuşun ev hanesine ölüm getireceği, kara kedinin kötü bir güne işaret ettiğine inanıyorlar..

hatalara düşmemek için dinin temel esaslarının öğrenmek her Müslüman'ın temel vazifesidir..
Araştırmadan, kulaktan dolma sözlerle hareket ediliyor..
"Türbe, mezar, tekke vb. yerlerde mumlar yakılıyor. Bu, eski cahiliye çağında 'ateşe tapınmak'tan kalma âdetlerden biridir.
Oysaki İslâm'da mum yakma diye bir şey yoktur.
Diğer bir başka inanış da bazı hayvan ve günlerin uğur veya uğursuzluk getireceği düşüncesi.
Dinde şanssızlık veya uğursuzluk diye bir şey yoktur.

Her şey kaderî bir program çerçevesinde gerçekleşmektedir. Peygamber Efendimiz (sas) 'Baykuş ötmesinde şer (kötülük) yoktur.
Herhangi bir şeyde uğursuzluk da yoktur.' buyuruyor.
Bir kimsenin başına gelebilecek en büyük bela ve musibet, dini hayatına gelen musibettir. Bugün İslam topluluklarını tehdit eden en önemli
tehlikelerden biri de BATIL ve hurafelerdir...

Peygamberimiz sav. müminleri öğrenmeye teşvik ederken şunları söylüyor:
"Ya âlim (bilen) ol, ya öğrenen ol ya da dinleyen ol. Dördüncüsü olma, o zaman helak olursun."

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Baykuş ötmesi hakkında inanışlar, baykuş herhangi birşeyin habercisi midir? gece baykuş sesi duymak korkulacak birşey mi?

Büyük bir kesim baykuş ötmesinin uğursuzluk veya kötü haber olduğuna inanıyor ancak bunların aslı-esası yok. Yani bu inanıi herhangi bir sağlam bilgiye dayanmıyor. Muhtemelen baykuş ötmesinin kötü bilinmesi bir uydurmanın yayılması sonucu günümüze kadar gelmiş olabilir. İnanışı destekleyen hiçbir delil olmaması yanında aksine bu tür inanışların hurafe olduğuna dair deliller vardır.

"Baykuş ötmesinde şer (kötülük) yoktur. Herhangi bir şeyde uğursuzluk da yoktur"(41)

Peygamberimiz bir başka hadislerinde de, kuşun uçmasında, ötmesinde uğur ve uğursuzluk aramayı, bunlara dayanarak geleceğe dair hükümler çıkarmayı, «sihir ve kehanet nev'inden» görerek yasaklamıştır.

Hayvanlar herhangi bir zamanda herhangi bir sebeple öter veya ulur. Bunu kötüye yorumlamak inancı zaafa uğratır.

İnsanın ölmesi hayvanın ulumasına değil, Allah'ın takdirine bağlıdır. Biz, her canlının vâdesi gelince öleceğine inanırız. Ama insan nerede, nasıl, kaç yaşında ve hangi şekilde ölecek onu bilemeyiz. Çünkü Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

"Aranızda ölümü takdir eden (keyfiyetini, zamanını, mekanını ve ömrün müddetini tayin eden) biziz. Ve biz önüne geçilebileceklerden değiliz"(42).

Allah'ın emri ve takdiri değişmez bir yasa olduğuna göre kimse kuş ötmesinden, köpek ulumasından korkmasın.

(41) Sahih-i Müslim ve Tercemesi, c. 7, s. 87.

(42) Vakıa Suresi, Âyet: 60.

Üst Alt