İslamda arkadaşlığın önemi

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,015
Tepkime puanı
423
İslamda arkadaşlığın önemi, Kiminle arkadaşlık ettiğinize dikkat edin!
“Yazık bana! N’olaydı filan kişiyi dost edinmeseydim! And olsun ki Kur’ân bana ulaşmışken, o kişi beni Kur’ân’dan ve Peygamberden saptırdı. Şeytan, insanı işte böyle yapayalnız ve yardımcısız halde ortada bırakır.”1

Bu âyetler Cehennemlik bir adamın serzenişlerini anlatıyor. Demek arkadaş, insanın hayatında o kadar önemli bir yer tutuyor ki, onun sadece dünya hayatının helâkine değil, ahiret hayatının da berbat olmasına sebep olabiliyor.

İnsanın dünyada bulunuş misyonu, Allah’ın emir ve yasaklarına riayet ederek ebedî saadete kavuşmaktır. İnsanı bu yoldan alıkoyan her şey, insanın felâketini hazırlar. Malı, mülkü, arkadaşı, sahip olduğu her şey eğer bu istikamette yürümesine yardımcı olacaksa iyidir, güzeldir, faydalıdır. Aksi halde kötüdür, çirkindir, zararlıdır.

Kur’ân, Peygamber her şeyi apaçık anlatmış bize. İyiyi, kötüyü, faydalıyı bir bir anlatmış. Gerçek saadetin ona uymakta olduğu açık.

Hakikat bu iken kişi kendisini Allah’tan, dinden, imandan, İslâmdan uzaklaştıran arkadaşlarla hâlâ birlikteliğini sürdürebiliyorsa sonunun âyette anlatıldığı gibi felâket olacağını düşünmeli değil mi?

Allah Resûlü (asm) iyi arkadaşı misk satıcısına, kötü arkadaşı da demirciye benzetir. “Misk satandan ya bir miktar misk alırsın, ya da onun güzel kokusunu hisseder koklarsın. Demircinin körüğünden sıçrayan kıvılcımla ise ya vücudunu, ya elbiseni yakarsın, ya da pis kokusu üzerine siner, hissedersin”2 buyurur.
ba70b283b86ed5e220ace7fa.jpg

Ne güzel anlatmış Allah Resûlü (asm) iyi ve kötü arkadaşı. Mikrop gibi olan arkadaşlar insana kötülük aşılar, her iki hayatlarını zindana çevirirler. Hz. Ömer (ra) “Sakın kötüyle arkadaşlık etme. Zira onun huyları sana da geçer. Sen de onun gibi olursun” der.

Güller, lâleler, bütün güzel çiçekler bir gün gelir solar, sönerler. Ama Allah’ı hatırlatan; iyiliğe, güzelliğe sevk eden; imanının kuvvetlenmesi, dinî hayatının güçlenmesi için destek elini uzatan arkadaşlar hiç ölmez solmaz. Dünya da, ahiret de Cennete döner.

Ne mutlu böylesine güzel arkadaşlar edinebilenlere!

Dipnotlar: 1- Furkan Sûresi: 28-29; 2- Buhârî, Büyu: 38; Müslim, Birr: 146
 
Üst Alt