İşe Besmele ile başlamak

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
besmele besmelenin fazilrti, her işin başında besmele, besmelenin faydaları besmeleyle başlamak herzaman besmele

Her işe Besmele ile başlamalıdır.

Hatta Cibril (Aleyhisselam) Rasulullaha vahiy getirince ilk olarak Bismillahirrahmanirrahim derdi.(1)

Rasulullah (SallALLAHu Aleyhi ve Sellem) buyurdu. Her hayırlı işe Besmele ile başlanmaz ise o işten hayır gelmez.(2)

Herhangi bir yazar kalemi eline alırken Bismillah dedimi ALLAHın (Celle Celalühu) adının yardımı ile yazıyorum, sofraya oturan kişi Bismillah dedimi ALLAH (Celle Celalühu) isminin yardımı ile yiyorum demektir. Bunun gibi herhangi bir işin başlangıcında Besmele okunduğu zaman o işe uygun olan fiili de ifade etmiş olur.

Mevlid-i Şerif’i yazan Süleyman Çelebi başlarken ALLAH (Celle Celalühu) adın zikredelim evvela, vacip oldur cümle iş de her Kula, ALLAH (Celle Celalühu) adın her kim ol evvel ana, her işi asan ider ALLAH (Celle Celalühü) ona.

Kitabına hem ALLAH (Celle Celalühu) İsmi Şerif’i ile başlamış hem de bunun ehemmiyetini ifade etmiştir.

Her işte evvela ALLAH’ın (Celle Celalühu) ismi ile başlamak vacip oldu diyor. Efendi kardeşlerim bunu iyi anlamak lazım, çok iyi idrak etmek lazım. Kainatın Halikı hayat nizamı olan Hz. Kuran-ı indirirken ilk emir olarak Oku buyurmuş, ilmi teşvik etmiş amma nasıl okursan oku değil. Yaratan Rabb’i nin adıyla oku! buyurmuştur. Besmele’nin olmadığı, ALLAHın (Celle Celalühu) anılmadığı bir ilimden kesinlikle fayda görmek mümkün değildir. Hadis-i Şerif’te ifade buyurulduğu üzere, o işten hayır gelmez. Besmelesiz bir eğitim sistemiyle yetişen bir talebeden ne vatana, ne millete fayda değil; zarar gelir. Bu terör, cinayetler, soygunlar, rüşvetler... Kendi askerine silah çekmeler nasıl bir eğitimin ürünüdür.

Kurban Bayramı’nda helal paran ile aldığın Kurban, Hz. ALLAHın (Celle Celalühu) emri olduğu halde Besmele çekmeden kesersen o mübarek hayvanı mundar edersin değil mi? Diğer işleride böyle düşün ve iyi anla...

Tabi ki her işde Besmele derken, hayırlı olan her işde. Yoksa haram iş yaparken Besmele çekilmez, haramdır.

Bir adam kumara Besmele ile başlarsa Besmele çekip zina etse, içki içse, sakal kesse Nauzübillah İmanın tehlikeye sokar. Sen Mevla (Cele Celalühu) ile dalgamı geçiyorsun. ALLAHın (Celle Celalühu) adının yardımı ile bu haramı işliyorum. Demektir ki,

Rabbim şuursuzca ve gafilce söz söylemekten ve amel etmekten cümlemizi muha- faza buyursun.

Sadece Kuran-ı Kerim’e başlarken değil tüm hayırlı işlerin başında Besmele mutlaka zikrolunmalı.

1) Darekund 1 / 305 N, 13

(2) Ali-el Muttaki Kenzul - Ummal 1 / 555 N. 2491

A.Ates

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Bismillâhirrahmânirrahîm

Selâmün aleyküm ;

Başlayacağımız çoğu işe besmele ile başlarız peki anlamını , faziletini biliyor muyuz ?
"Bismillâhirrahmânirrahîm" her hayrın başıdır.
Esirgeyen ve Bağışlayan Allah'ın adıyla başlamak anlamına gelir.Kısaltılmış şekli "Bismillah"dır.
Besmelede Allah’ın 3 ismi geçmektedir. Allah, Rahman ve Rahim
Rahman , rızık veren , doyuran , acıyan
Rahim , esirgeyen , merhamet eden , bağışlayan demektir.

Ebû Hüreyre’den (r.a) rivayet edilen bir hadiste Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: Besmele ile başlamayan her iş bereketsizdir, devam etmez, köksüzdür.

Besmele , şeytanın şerrinden emin kılar bizleri.
Besmele , manevi temizliği getirir.
Besmele , mahremiyet perdesidir.

Az da olsa sizleri aydınlatmışsam ne mutlu bana

Üst Alt