İnsanlar Neden Hayal Kurarlar?

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
İnsanlar Neden Hayal Kurarlar? Nedir? Hakkında Bilgi Neden Hayal Kurarız Hiç Merak Ettiniz mi? Hayat Biz insanlar için oldukça zor ve güçlü. Hayatta bir şeye ihtiyaç duyuyor ve bir çok şeye ulaşmak istiyoruz. İşte Burada hayallerimiz araya giriyor. Bütün insanların hayal kurduğu bir gerçektir. Üstelik bu hayellerin sınırı dahi yoktur.
Bir Arkadaş ortamına oturduğunuzda arkadaşlarınız size gerçekleştirmek istediği hayallerini anlatmaya başlar. Ancak siz arkadaşınızın bu hayal alemindeki haline üzülürsünüz. Çünkü arkadaşınız size göre gerçekleşmeyecek umutsuz hayaller kurmaktadır.
Dünyamız kurulduğundan bu yana hayallerin gerçekleşmesine imkan sağlayan bir formül halen bulunmuş değil. Ancak öldükten sonra cennette bütün isteklerimizin gerçekleşeceği tüm dinler tarafından bildirilmiştir.
Genel olarak bu soruya cevap verecek olursak
  • “insanlar Gerkleştirmek istediklerini gerçekleştiremedikleri için hayal kurarlar”
  • “Psikolojik olarak rahatladığımız için Hayal Kurarız”
  • “Ücretsiz olduğu için Hayal Kurarız”
  • İçersinde Bulunduğumuz Ruhsal durumdan biraz olsun rahatlamak için hayal kurarız
  • İsteklerimize ulaşamadığımızda Hayal kurarız.
Hayallerimizin Sınırı yoktur.

Uhibbu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Evet kardeşim :)

Allah razı olsun paylaşımın içink

Öyle bir gücü vardır ki hayalin o dakikalar içerisinde kişi kendini mutlu hisseder..Bazen elde edilemeyen şeyler insanı yıpratıp üzerken bunlara dair kurulan hayaller umut kavramını güçlü kılar ve bu da kişide azmetme dürtüsünü hareket ettirir.

Hayal etmek bedenin keyifli yolculuğudur..:)

vaveyla

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Kimi zaman hayal kurmak insanı mutlu eder. Hayatın içindeki boşlukları doldurmana yardımcı olacak umudu verir sana. Ama kimi zaman da mutsuzluğu yaşamanıza neden olur. Öyle bir an gelir ki;hayal ettiklerinizin gerçekleşmeyeceğini anlarsınız. Size kalan hayalkırıklığı eşliğinde içinizin acımasıdır.

Hayaller İnsanı mutlu etmekten ziyade cesaretlendiren, umut veren şeylerdir. Harekete geçmek için bir uyarandır hayaller.. Sonunun kötü biteceğini hesaba katmadığınız sürece de hayal kırıklıkları kaçınılmazdır.

Hayal kurmak sorunlara karşı ve mutluluğa yardımcı olarak çok faydalı olabilir. İnsan hayal kurup olayları kafasında yorumladıgı takdirde daha once aklına gelmeyen bir çok çözumü farkedebiliyor ,ayrıca insanların hayalleri olmasa acaba dunya şimdiki halinde olabilirmiydi, tabiki hayır. Bizden oncekiler eger hayal kurmasalar şu anda pc nin başında ne bu yazıları yazıp okuyabiliyor ,nede gece karanlıgında ışıl ışıl bir ortamda oturup tv seyrediyor kitap okuyor olabilirdik.

Ne mutluki bize hayallerimiz var .

AkinYzclr

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Hayal kurmak insana guc verir aslinda..
Hayalinizi kurdugumuz sey her ne ise bize ona ulasabilmek icin guc verir..
Mesela ben..
İyi bir tiyatro oyuncusu olmayi ve Oscar odulu almayi hayal ediyordum..
İdolum Sener Sen' di..
Odamda yaklasik 17 yildir dev bir posteri bulunuyor..
Her sabah kalktigimda kendisine "bir gun orda olacagim" diyerek kendimi guclendiriyordum..
Hayal kurdum.. Yillarca.. Her gece 1-2 saat basimi yastiga koyup hayaller kurdum..
Bir sabah uyandim ve kendi kendime dedim ki..
"Neden?"
Neden sadece hayal ediyorum?
Elime bir kagit kalem aldim ve ne olur, nasil olur, ne yapmaliyim, artilarim, eksilerim..
Her seyi not ettim..
Cok calistim..
Birden bire oylesine guclenmistim ki..
Turkiye' nin bu alanda en iyisi sayilabilecek ozel bir uni.' sine yetenek sinavlarinda birincilikle girerek %100 burs kazandim..
Okulumu bolum birinciligi ile bitirdim..
Kadir Has Universitesi / Guzel Sanatlar Fakultesi / Oyunculuk Bolumu
Mujdat Gezen, Ferhan Sensoy, Sumer Tilmac, Zerrin Tekindor gibi isimlerle aybi sahneyi paylastim..
Yaklasik 30 ilimizde binlerce insanimizin, halkimizin, kardesimizin karsisinda sahneye ciktim..
Hayal kurarak.. Hayal ile kendime bu gucu kazandirdim ve hepsini gerceklestirdim!
ALLAH' a binlerce kez sukurler olsun..
Sevgili kardeslerim basaramayacagimiz hic bir sey yok..
Yeter ki inanin..
Calisin..
Sebat edin..
ALLAH calisanin, kalbi temiz olanin her zaman yanindadir..
Nacizane kendi yasadiklarimi ve dusuncelerimi paylastim..
Sevgiler kardeslerim

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
"Rüyanızın gerçekleşmesini istiyorsanız, öncelikle uykudan uyanmanız gerekir. "

Psikolojik olarak ;Hayal kurmak, bir savunma mekanizmasıdır. İnsanlar elde edemedikleri ya da sahip olamadıkları şeyi hayal kurarak elde etmeye çalışıp rahatlamak isterler

Hayal kurmak güzeldir,insanı rahatlatır.
Yeterki; gerçek ile hayaller arasındaki kavramı, ölçüyü karıştırmayın..ve sadece Hayallerinin esiri olmayin..

Birşeyleri başarmak istiyorsak onu gerçekten istemeliyiz bunun içinde hayal kurmak gerek.
Rabbim nasip etmeyeceği şeylerin hayalini kurdurmaz inşallah..
bence Allah'tan her şeyin,hayırlısını istemek ,hayal etmek en doğrusu...

O'na güvenip, O'na dayandıktan sonra Rabbim takdir etmiş ise başaramayacağımız hiç birşey yoktur…
Kızım kendini bildi bileli hep Doktor olmayi istedi..Hayal etti durdu!!aynen Sizin gibi başaramayacağım hiç birşey yoktur dedi sinirlerini harap etti
ve Tip fakultesini hiç bir şekilde giremedi..vermezse mabud neylesin sultan mahmut misali..

Biz ve O elimizden geleni yaptik özel dersler, dershanelere gitti olmadi da olmadi.. ve anladi ki..Allah cc. istemedikce biz istiyemeyiz acziyetti ile farkli bir imkan ve kapi caldi..
ve Rabbim bu sefer nasip etti ve Tip fakültesine girebildi..Kissadan hisse...

Hasret

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
İnsanlar neden hayal kurar, hayal kurmak hayatın bir parçası. Hayal olmasaydı buluşlar,icatlar,gelişmeler olmazdı. Hayal kurmanın sınırı yok. Karşımızdaki insanın ne hayaller kurduğunu bilseydik belki de çok şaşırırdık. İnsan yaşadıkça, yaşlandıkça hayalleri de değişiyor. Kendime bakıyorumda, geçen senelerde kurduğum hayallerim bana çok anlamsız, hatta komik geliyor. Öyle ulaşılmayacak hayaller değildi. Şimdi o hayallerim iyi ki olmamış, gerçekleşmemiş diyorum. İnsanları daha iyi tanıdıkça, hayatı yaşadıkça, hayaller de değişecek. Bazen sürüklendiğim bunalımlar yüzünden hayal bile kuramıyorum,hy.. bence hayal kurmak neşeli, mutlu, sorunsuz zamanlarda oluyor. Yinede hayal kurmak herkese lazım... Bol ama gerçeğe daha yakın hayeller hepinize.

HicranN

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
“Ücretsiz olduğu için Hayal Kurarız” işte bu güzeldi :=)araştırmalara göre beynimizde günde ortalama 10 bin hücre ölüyormuş eger insan çok düşünür beynini çok yorarsa ölen hücreler katlanıyormuş. Eğerki bunu insanlar bilseydi emin olun hayal kurarak beyinlerini hiç yormazdı.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
hayal.jpg

Hayal gücü............
başka alemlerin sarhoşluğuna götüren, ama fazla daldığınızda içinden çıkamayacağınız imgesel boyut..
insanların gerçek hayatta yapamadıklarının gözlerini kapayınca görmek isteme durumu..

Mucitler keşiflerini hayal ederek yaparlar... En güzel romanlar, hayal gücü zengin olan yazarlara ait olanlardır. Hayal gücü, sanatçının da dehanın da olmazsa olmazıdır.

Hayal, hayal olarak kalıyorsa, kurduğunuz hayal, size bir fayda sağlamıyor demektir. Zamanla da düş olmaktan çıkar, kuruntuya takıntıya, dönüşebilir..

Hayat realite üzerine kuruludur. Hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz sürece de hayata olan motivasyonunuzu korumuş olursunuz.
Hayal kurmak kötü bir şey değildir, fazla uçmadığınız, gerçeklerden kopmadığınız sürece tabii ki...

Bazı kelimeler hiç de hoş olmayan çağrışımlara sahiptir. Hayal gücü de böyle bir kelimedir. Eskiden eli kalem tutan, duyarlı fikirler üreten, şiir yazıp beste yapabilen birinin hayal gücüne sahip olması zaten beklenirdi. Ama günümüzde bu kelime "Aman canım! Hayal gücünün bir oyunudur'" diye geçiştirmektedirler...

tozduman

Moderatör
Moderatör
Hayal kurmak !
Nasip ve kısmet!
Hayirlisi!
Hangisi size daha dolu geliyor nasip ve kısmet , hayırlısı değil mi?
Zor zamanlarimda hayal kurarim ama kirikliginida yaşarım.
Herşey kötüye giderken hayallerime saklanirim Dünyamı değiştirmeye çalışırım.
Hayirlisi dediğimde kelimelerim ve hareketlerim manali olur hayrima olur.
Selametle

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Parasız ve meteleksiz bir insanın hayata direnmesi biraz zordur. Hayatını idame ettirir ama sıkıntılar içersindedir, zorlanır vs.
O da zenginliği hayal edecek, gözlerinin önüne zenginliği, serveti, çuvallar dolusu paraları getirecek biraz olsun ferahlayacak... Di mi? :) :)
İşte hayal kurmamızın esbab-ı mucizesi..!
:):)

Humanist

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Hayaller gerçekleştirilmek üzere yola çıkılmadıkça insanı demorilize eder. Zaman geçtikçe ki hızlı geçer, elden edilmek istenen uzaklaştıkça hayalciliğin sonu bunalımdır.
İstemek çalışmak neden sonuç ilişkileri kurmak.Yapılan araştırmalardan sonuç çıkarmak gerekir lakin herkez hayaline ulaşamaz. Günümüzde anlamamız gereken husus.
insanlar genelde mal mülk için hayal kurar lakin Allah insana,
Armağanı Para, pul,mal, mülk bazen sağlık bazen iyi bir anne, baba veya çocuk olarak da verebilir.
Gönül gözünün açılması herseyi sevmek bence en büyük hediyedir.
Allaha emanet olun hepiniz.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
İşin şakası bir yana da, hayal belki de bizim dini argümanda "tefekkür"ün karşılığı olsa gerek! Yani bir müslüman iyiyi nasıl hakim kılıyorsa, iyi olan şeyleri, güzel olan şeyleri, olması gereken şeyleri düşünecek, hayal edecek, tefekkür edecek,
Belki de Kur'an merkezli, belki de İslam merkezli daha iyiye, daha güzele ve olması gerekene yol alacak,
Günahlardan, haramlardan, kötülüklerden kendini arındıracaktır...
Hem bedenini ve hem de kalbini İslam eksenli mutlu kılacaktır. Olması gereken de budur...
Hayal edelim, düşünelim... Mazimizi, yaşantımızı, hayatımızı vahiy'le irtibatlandıralım.. vs...
Sanırım daha da hayırlı olacaktır hakkımızda...

Üst Alt