imani meselelerde vesveseden insan dinden çıkarmi

mehmet21

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
selamünaleyküm düşünceyle dinden çıkılırmı din feda edilirmi benim içimde korkular düşüyor dinden çıkmakla ilgili
hy..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ve aleyküm Selam..yok kardesim bunlar sadece Vesvese..
Vesvesenin en çok gözüktüğü yerlerden biri; Allah’ın varlığı meleklerin varlığı ahiretin varlığı Kur’anın hak kitap Hz. Muhammed (S.a.v)in de hak peygamber olması gibi iman ile ilgili meselelerde gelen vesvesedir.

Bu vesveseye yakalanmış kimselerden şu sözleri işitmişsinizdir: “Namaz kılarken aklıma hep ya Allah yoksa o zaman kıldığın namaz boşuna gidiyor sözü geliyor. Bu sesi susturmak için uğraşıyorum ama ben susturmaya çalıştıkça ses büyüyor bu sesle uğraşmaktan namazın hangi rekatında olduğumu bile unutuyorum…”

İşte bu vesvese sahipleri devamlı şu tip sözleri içlerinden işitirler;

“ya Allah yoksa… ya ahiret yoksa… ya Kur’an Allah’ın kitabı değilse…Ya Hz. Muhammed peygamber değilse… Hatta peygamberlik diye bir şey yoksa…. Melekleri hiç görmedim ya melekler de yoksa…

Bunlar gibi bitmeyen vesveseler susturulamayan sesler…
Bu sesleri susturamayan biçare adam bazen çareyi Allah’ın huzurundan kaçmakta ve ibadetten uzaklaşmakta arar ve zarara düşer.

Bu vesveseye yakalanan kişi hayal etme ile akıl etmeyi birbirine karıştırmaktadır.
Yani hayale gelen bir vesvese ve şüpheyi akla girmiş zannederek inancına ve itikadına zarar geldiğini zanneder. Hayalinde şekillendirdiği bu şüpheyi imana zarar veren aklının tasdik ettiği ve doğruladığı bir şüphe kabul eder.

Halbuki bu şüphe ne akıldadır ne aklın tasdik ettiği bir şeydir nede onun imanına ve inancına zarar verebilir. Bu şüphe şeytanın hayale attığı bir vesvesedir.

Neticede şeytanın telkinlerinin bir eseri olan şu zanlardan ürkerek: “Eyvah kalbim bozulmuş inancıma zarar gelmiş ben dinden çıkmışım” der. Ve bu vesveseler genellikle onun iradesi dışında olduğundan ve iradesiyle bu vesveseleri ıslah edemediğinden ümitsizliğe düşer.
Hakikatti ogrenin ki sahtesi Sizi kandirmaya calismasin!!!

Doğruyu öğrenmeden kıt anlayışı ile doğru ve yanlışı bulmaya çalışanlar yanlışın kucağına düşebilirler.

1- İman hakikatleri hakkındaki vesvese ve şüpheler imanımıza ve itikadımıza asla zarar veremez.

2- küfrü gerektiren şeyleri hayal etmek insanı dinden çıkarmaz. Küfür tevehhüm etme yani inkarı farzetme ve vehmetme kişinin imanına zarar vermez. Küfrü zihnen düşünme ve olasılığını ölçmek için tefekkür etme kişiyi kafir yapmaz.
Çünkü hem hayal etme hem vehmetme hem tasvir etme hem de tefekkür etme aklın tasdikinden ve kalbin kabulünden ayrı ve farklı şeylerdir.

3- Bu vesveseler kalbin tasdiki ve aklın kabulü değil bir derece serbest ve söz dinlemeyen hayalin vehmin tasvirin ve tefekkürün meyvesidir.

4- İmkan-ı akli ve imkan-ı zihni kesin bilgiye zarar veremez.

5- Bir delilden meydana gelmeyen ihtimalin hiçbir ehemmiyeti yoktur”

6- Kur’an’ı kerim zikrettiğimiz ayetleriyle imani meselelerde vesvesenin bir günah olmadığını bildirmiştir.

7- Unutmamak gerekir ki; aynadaki yılanın sureti ısırmaz ateşin misali yakmaz ve pis bir şeyin aksi aynayı kirletmez. Öylede hayal ve fikir aynasında küfrün ve şirkin akisleri dalaletin gölgeleri ve küfre benzer çirkin sözlerin hayalleri itikadı bozmaz imanı zarar vermez...ibadeti yok etmez...

Üst Alt