İmam Rabbaniden tasavvuf hakkında bilgiler

ozkn

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Değerli Hocalarım,

Yanılıyorsam beni düzeltin... İmam Rabbani tasavvuf hakkında bilgi veriyor talebesine. Ama talebesi de artık ilmi yutmuş hazmetmiş.. 5 vakit namazında kazası olmayan, teheccüd namazını 12 rekat kılmış ve daha yok mu diyen kişidir. Ver 5 bin La ilahe illallah zikrini okur bitirir. 5000 daha üstüne koy bana mısın demesez.. Bu adam tasavvufla ilgilensin tabi ki sorun yok. Ama Teheccüd şöyle dursun 5 vakit farzlar içinde binlerce kaza farz borçlarım varken tasavvuf benim ne haddime...

Cübbeli Hocadan sohbetinde duydum: Melekler gecenin sonlarına dopru nida edermiş Ey ... Müminler kalkın şu vakit girdi! Sonra yine nida ederler Ey .... Müminler kalkın şu vakit gidi! En sonunda yine nida ederler Ey Gafil Müminler kalkın artık sabah namazı vakti girdi! Benim gibi sabah namazına bile kalkamayan Müminler için acaba nasıl nida ederler !!!

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Benim gibi sabah namazına bile kalkamayan Müminler için acaba nasıl nida ederler !!!
Sanırım; ''siz rahatınızı bozmayın biz sizin yerinizi çoktaaaan hazırladık'' diye nida ederler herhaldeislikcalan

ozkn

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Sanırım; ''siz rahatınızı bozmayın biz sizin yerinizi çoktaaaan hazırladık'' diye nida ederler herhaldeislikcalan

Bilemediniz...onların fıtratında Müminleri cehenneme sevk edecek söz olamaz! olsa olsa af isterler, istiğfar ederler. Asla "yerinizi çooktan hazırladık" demezler, diyemezler yaratılışlarına ters. Çünkü Ehli Sünnete göre günahın affedilmeyecek mi, kul cenehheneme kesin girecek mi yalnızca Allahu Teala bilir. Allah bilir melekler bizim adımıza öyle nida edermişiz gibi ''siz rahatınızı bozmayın biz sizin yerinizi çoktaaaan hazırladık'' böyle bir söz çıkarttın "Allah seni affetsin" diyorlardır ::komik..

Bu videoyu gönderiyorum ama link video oynatıcıya dönüşür mü bilmiyorum...

https://www.facebook.com/photo.php?v=187202684667173&set=vb.153536378007170&type=3&theater

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Bilemediniz...onların fıtratında Müminleri cehenneme sevk edecek söz olamaz! olsa olsa af isterler, istiğfar ederler. Asla "yerinizi çooktan hazırladık" demezler, diyemezler yaratılışlarına ters. Çünkü Ehli Sünnete göre günahın affedilmeyecek mi, kul cenehheneme kesin girecek mi yalnızca Allahu Teala bilir. Allah bilir melekler bizim adımıza öyle nida edermişiz gibi ''siz rahatınızı bozmayın biz sizin yerinizi çoktaaaan hazırladık'' böyle bir söz çıkarttın "Allah seni affetsin" diyorlardır ::komik..
:tüüh:,bilemedim zaten bilemediğim için bıçak kesmiyor ama muhtemelen ozkn üşenip sabah namazına kalkmadığı için Allah affetsin diyorlardır:tamam:.

Evet burada bu platformda islami bilgiler paylaşıcaz yeni yetişen kardeşlerimize bilgiler dağıtacağız ama araya arada sırada espiride katmamız gerekirdayi;.:

Allah c.c sadece beni değil cümlemizi affetsin inş.duaa..

Edit/Yönetim: Bu konu nun selahattin kardeşimizin başlattığı https://www.islamiforumlar.net/tasavvuf/33008-tasavvufla-ilgili-meseleler.html konusuyla ilgisi olmadığından tarafımdan bölünmüştür. Bilgilerinize...
Not: ozkn kardeşimiz isterse başlığı değiştirebiliriz...

ozkn

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
muhtemelen ozkn üşenip sabah namazına kalkmadığı için Allah affetsin diyorlardır:tamam:.

Evet burada bu platformda islami bilgiler paylaşıcaz yeni yetişen kardeşlerimize bilgiler dağıtacağız ama araya arada sırada espiride katmamız gerekirdayi;.:

Bu işin mantığı şudur: sabah namazı vakti çattığı halde kalkıp hazırlanmamışsan nidadan bile nasibin yoktur. Diğer türlüsü şaka da olsa meleklere yaratılışlarına aykırı bir itham söz konusu olduğu için sakıncalıydı, o sözün farkında değilsiniz ama kimin günahı affedilir veya affedilmez melekler de bilmediği için haşa cehennemde yerinizi hazırladık gibi bir nida söz konusu olamaz!

Allahu Teala kulumu affetmeyeceğime benim yerime kim karar verdi, dediği an iş bitmiş olur!!! Ömür boyu oruç tutmayan Mümin kulunu affedebilir... diğer yandan tüm farz oruçlarını tutmuş kulunun hiç bir orucunu kabul etmeyebilir hatta riyadan dolayı da cezalandırabilir. Nice namazlar var ki kılanların yüzlerine ahirette buruşturulup vurulacak. Maun suresi bunlara örnektir.

Beni de beynamaz sanmayın başlarda namaz kılmıyorum dediğim için. Yakın geçmişe kadar 5 vakti camide cemaatle kılmaya giderdim, sabah bile... Ne zaman kendi kendime yatsıyı evde kılmaya başladım (ahmaklığımın zirvesi), namaz kılmak ağır gelmeye başlamış üzerime... şimdiki aklımla yeni yeni farkediyorum hatamı. Ne güzel git cemaatle kılsaydın da namazdan üşenir hale gelmeseydin diyorum kendime. Şimdi de en yakın cami bize yakın bir köyde ve 45 dk da bir otobüs geçiyor, bulunduğumuz yer yeni yerleşim yeri... babama arabanı ver günde 5 kere namaza gideceğim diyecem ya da 45 dk da bir gelen otobüse göre vaktini ayıracağım hele ki akşam ring seferleri bitiyor yatsıda kmlerce yürü köpek dolu zifiri karanlık içinde. Belki yakın olsam yine camiye giderek bir daha marşa basardım, caminin feyziyle içim genişer namazı huşuyla kılmaya başlardım.

Evde tek başına kılmak o kadar büyük mücadele ki!!! Şeytanın maskarası oluyorsun anlatamam... ya biraz geç kılayım ne de olsa vakit daha var diyorsun, amannnn kısa zammı surelerle kıl işte diye kolaya kaçıyorsun.. Nerdeyse üzerindeki pijama ile şu namazını kılıver geri yatıver diye zorsuna zorsuna namaz kılıyorsun bir bakmışsın ki hiçç ihlas kalmamış içinde sonra huşu ihlas sıfır olmuş 2 dk da 4 rekat bitmiş rüzgar gibi kılmışsın namazı. Bazen 13 rekat yatsıyı ne ara kıldım acaba farzı kıldımadan atladım mı diye vesveseye düşerdim, millet tek rekatta şaşırır ben 4 rekatı kılmadım mı diye şaşırırdım. Eee ihlas kalmayınca ne kıldığını da unutursun öyle...

Ah camiye gidenlerin yerinde olsam hiç cemaati terketmezdim. Bir o hatam oldu işte. Ben nezaman ki terkettim camiyi, evdeki kıldığım namazda tembelliğe kaçtım. En azından camiye gidiyorum diye güzel kıyafetler giyiyordum Allahu Teala'nın karşısına tertipli ve düzenli çıkıyordum. Evde kılayım dedikten sonra iş gide gide eşofmanla kılmaya kadar gitti, insan içine çıkılmayacak kıyafetlerle Allahın huzuruna çıkıyordum...

Evde namaz kılan kadınların azmine bu yüzden hayret ediyorum!!!

Not: "İmam Rabbaniden tasavvuf hakkında bilgi" başlığı çok ağır kaçtı sanki... Mektubatı çok ağırdır... Hele buraya yazıp tartmak çok zor olur, başlığın altını doldurmak daha zor olur. Hele ki ben sadece bir bukle İmam Rabbani ismine değinip geçtim... gerisi kişisel diyadog. Bu başlığı okuyup da bir umutla sayfaya girenlere haksızlık olur ya :)))

Üst Alt