Imam nikahı! Lütfen cevap atın

gfb

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
10 Mayıs 2011
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Meraba. Biz 20 yaşında birer genciz. Ve geleceğe yönelik gerçekten ciddi birşeyler düşünüyoruz. Bu konuda kız arkadaşımın babasına bir ilişki içinde olduğumuzu-flört- söyledik. Ve daha sonra babasıyla oturup konuştuk. Ne kadar ciddi düşündüğümüzü anlattım hiçbirşey saklamadan olduğu gibi ve babası hayır böyle birşey olamaz dedi. Biz ailelerden habersiz sözlendik. Kendi aramızda yaptığımız şeylerin günah sayılmaması için ve evliliğe bir adım daha atmak için Dini Nikah yapmayı istiyoruz. Bu konuda yardımcı olur musunuz? Veli olarak kim gerekiyor ya da kız tarafının ailesinden birisinin olması şart mı? Bu caiz mi ? Sorumun cevabını lütfen mailime de gönderin.. mail vermek yasaktır lütfen birdaha mailinizi yazmayın.
 

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,012
Tepkime puanı
419
Öncelikle anne-baba rızası olmadan yapılacak evliliklerde sorun olacağını unutmayın. Yasalara göre öncelikle resmi nikah yaparak daha sonra Dini nikahı yapmalısınız. Dini nilkahı uygulayacak kişi kimse sorularınıza ayrıntılı olarak cevap verecektir.
 

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
24
Aileden gizli dini nikah yapılabilir mi?

Şahitler huzurunda dini nikah yapmak caizdir. Ancak resmi nikah olmadan dini nikah yapılmasını uygun görmüyoruz. Özellikle kadının dini ve dünyevi hukukunun korunması açısından dini nikahın yanında resmi nikahın da yapılmasını gerekli buluyoruz.

Nitekim Osmanlı Aile Hukuku kararnamesinde de mahalle kadısına kayıt yaptırılmayan nikahların geçersiz sayılacağı ifade edilmiş ve resmi nikah üzerinde ısrarla durulmuştur.

Yalnız kalınca günah işlemiş olmamak için dini nikahı tercih ediyorlar. Halbuki daha sonra telafisi çok zor durumlarda kalabiliyorlar.

Bir kadın ve erkek aileden habersiz şahitler huzurunda nikahlansalar karı koca sayılacaklarından erkek boşamadan kadın başkasıyla evlenemez. Bu açıdan çok tehlikelidir. Nitekim bize bu konuda onlarca soru geliyor. "Ben bir erkekle dini nikah kıydırmıştım. O beni boşamıyor ne yapayım" " Ben dini nikahtan boşanmadan başkasıyla evlendim. Zina sayılır mı" gibi tüyler ürperten pek çok problemle karşılaşıyoruz. Bu açıdan her ne kadar gizli olarak şahitler huzurunda nikahlanmak caiz ise de sonunda telafisi imkansız olaylar olabiliyor. Bu nedenle resmi nikah olmadan dini nikah yapılmasını asla doğru bulmuyoruz.Selam ve dua ile...

 
Üst Alt