İmam-ı Gazali'den''Hata ve İsyanlar'a'' dair nasihatler

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
1,182
Selamün aleyküm forum ailem;Büyük İslam alimi İmam-ı Gazalinin ''Bidayet-ül Hidaye (Hidayetin Başlangıcı)'' eserinde ''Hatalar ve isyanlar'' başlıklı notlarını sizlerle paylaşmak istedim.
HATA VE İSYANLAR
Dini emirlerin 2 kısım olduğunu bil.Biri yasaklar,diğeri taat.Bu ikisinin en zoru yasakları bırakabilmektir.İbadet taat işine herkesin gücü yetebilir.Yasaklar arasında zor olanı ise şehevi arzulardır.Bu arzulara karşı durmaya ancak sıddık zümresinin gücü yetebilir.Bundandır ki efendimiz sav bir hadisi şerifinde şöyle buyurur;''Muhacir kötülükten kaçandır,mücahid kötü arzuya karşı cihad açandır.''
Halini düşün ve bil.Allah'a karşı isyan etmekte olduğun duygular onun sana verdiği nimetlerdir,tevdi ettiği emanetlerdir.
Bu halde verdiği nimetler ile ona isyan etmektesin.Bu nimete küfranın son haddidir.Uhdene verilen emanete ettiğin hiyanetin son kertesidir.Azgınlığın aşılmaz derecesidir,bundan ötesi olamaz.
Bütün azan ,uzuvların emrine verilen tebeandır.Düşün bak nasıl kullanıyorsun?Hangi yana sevkediyorsun?Bunların başında adeta bir çobansın.Her çoban sürüsünden sorumludur.
''Hepiniz çobansınız sürünüzden sorumlusunuz.'' Şunu bilmelisin ki yarın kıyamet olduğunda burada kötüye kullandığın cümle duygular aleyhinde şahitlik edecektir.Onların konuşması açık ve fasih olacak.Halkın önünde rezil olacaksın.Burada sakladığın ayıpların orada meydana çıkacak.Bu durumu şu ayet İle ifade etmiştir yaradan;''O günde ki aleyhlerinde kendi dilleri kendi ayakları onların neler yapageldiklerine şahitlik edecektir.''NUR\24
YASİN \65 ayetinde de şöyle bildiriyor;''Bu gün ağızlarınızın üstüne mühür basarız.Ne irtikab ediyorlarsa bize elleri söyler,ayaklarıda şahitlik eder.''
Zavallı bütün bedenini isyana dalmaktan koru;bilhassa 7 azanı:gözünü ,kulağını,dilini,mideni,edep yerini,elini,ayağını...Cehenneminde 7 kapısı vardır.Bu duyguları koruduğun takdirde cehennem kapılarını kapamış olursun.Cehennem bu duygularla hata işleyenler için hazırlanmıştır.
Allah cc tarafından sana emanet edilen 7 azadan her birine has vazife vardır sana gerekende onları yerinde kullanmaktır.
Selametle kalın dostlar.kgüll..,
 

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Mesajlar
1,599
selamun aleyküm ablacım Allah razı olsun hatırlatman için elimizden geldiğince 7 organımızı hatalardan günahlardan korumaya çalışıyoruz....Allah yardımcımız olsun sağolasın.....
 

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
1,182
Aleyküm es selam kardeşim; Rabbül alemin senden de sonsuz razı olsun güzel hasletlerini daim ,şerli olanlarını def eylesin ,dünya ahirette af ve afiyeti ,mağfireti ile muamele eylesin cümlemize inşallah.Hayırla selametle kal.
 
Üst Alt