• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

İlmihal abdestsiz tutulur mu?

N

Neslitürk

Kayıtsız
Misafir
İlmihal abdestsiz tutulur mu? Selamlar ilmihal kitaplarından birşey bakmak için abdest almak gerekir mi? Veya başka kitaplar olsun, içinde ayet veya hadis bulunan kitapları abdestsiz olarak tutmak, açmak, okumak caiz olur mu? Böyle kitaplara dokunmak için abdest şartı varmıdır, teşekkürler.
 

İLiM DiLeNcİsİ

Rüyalar aleminden
Süper Mod
Katılım
10 Haziran 2011
Mesajlar
710
Tepkime puanı
42
Cevap: İlmihal abdestsiz tutulur mu?
Merhaba kardeşim, takva açısından içinde Ayet bulunan kitapları abdestli olarak okumak daha uygundur. Büyüklerimiz bu konulara oldukça dikkat etmişler ve saygı göstermişlerdir.

İçinde ayetler bulunan, ilmihal veya farklı dini bir kitap okurken, abdestsiz olarak ayetlere el sürmeden okumak caizdir. Bu bütün dini kitaplar için geçerlidir. Mesela; Hadis kitapları, meal, tefsir, ilmihal, her türlü dini kitap v.s. Yani kitaplarda ayetler dokunmadan, gözümüzle okuyabiliriz.

Tabi yukarıda belirttiğim gibi içinde Ayet bulunan kitapları okurken abdestli olmak her zaman için takvaya daha uygundur.

abdestsiz-dini-kitaplara-dokunmak.jpg


Doğru olan tek bir Kur’an kelimesini bile abdestsiz tutmamaktır. Bu nedenledir ki özellikle içinde çok sayıda Ayet-i Kerime bulunan bir kitabı abdestli olarak tutmak gerekir. Ancak o anda kitaptan birşey bakmak, öğrenmek için abdestsiz olarak tutmak gerekirse Ayet olan yerlere dokunmadan bu işimizi görmemiz gerekir.

Fıkıhta hüküm şöyledir. “Kuran ayetlerine el sürülmesi caiz değildir. Fakat diğer kısımlarına el sürülebilir.”4 et-Tahtâvî. Hâşiyetü’Tahtâvî alâ Merâki’l-Felâh. (İstanbul: Temel Neşriyat, 1985), s.66.
 
Üst Alt