ilk defa cuma namazı için yardım

haydarali41

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
ilk defa cuma namazı kılacağım yarın ama nasıl kılacağımı bilmiyorum. ezan okununca camiye gidecem sonra orada ne yapacam. ilk sünneti tek başıma mı kılacağım yoksa cemaatle mi? farz kılınırken dua okuyacakmıyım daha çok bu sorulara. yani evden çıktım camiye gittim gidince orada ne yapacağım detaylı anlatırsanız çok mutlu olurum

Gönül sızım...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Ezan okunmadan 10-15 dk önce camiye git, herkes gibi sende bir yere otur, vaaz dinle. Ezan okunduktan sonra kaamet getirirlir. Herkesle beraber kalkar, niyet ettim bugünkü cuma namazının ilk sünnetini kılmaya der 4 rekat tek başına kılarsın. Sonra imam hutbeye çıkar, sende herkes gibi sessizce hutbeyi dinlersin. Hutbe bitince kamet getirirlir, ayağa kalkar cemaatle beraber cumanın farzına niyet edersin 2 rekat bu farz cemaatle kılınır ve imam kıldırır. Farzı kılarken sen sadece imamla beraber Allahu Ekber diyerek tekbir alırsın ve sadece ilk rekatta subhaneke'yi okursun. Ondan sonra birşey okunmaz imam kıldırır zaten, yanlız ruku ve secdelerdeki tesbihleri içinden okursun. Farzdan sonra 4 rekat yine tekbaşına cumanın son sünnetini kılarsın... Daha sonra yine tekbaşına 4 rekat zuhru ahir ardından yine tekbaşına 2 rekat vaktin sünneti diyerek namazını kılarsın...

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Konuyu biraz daha derine anlatayım ki,başka bilmeyen okuyanlarımız faydalansın.

Şimdi önce kaç rekattır onu bilmeli.

Cuma namazı(ben hanefi mezhebindenim)

4 ilk sünnet,2 farz,4 son sünnet olaraktan 10 rekattır.

Üzerine ek olarak,4 rekaz zuhru ahir yani yetişilemeyen 4 rekatlık öğlen farzı kılınır son olarak da 2 rekat vaktin son sünneti kılınır.Yani 16 rekat sonunda,tesbihata geçilir.

Ezandan sonra,4 rekat ilk sünnet kılınır.
(Bu aralar hastalık ve ilaçlarımdan dolayı dalgınım,hatam var ise düzeltiniz yahut konu altına uyarınız)

4 rekat ilk sünnet

Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya" denilir.

1.rekat Sübhaneke,euzü besmele,fatiha,bir sure
2.rekat Besmele,fatiha,bir sure
2.Rekat sonunta oturulur,Ettahiyatü okunur.
3. rekat Besmele,fatiha bir sure
4.rekat Besmele,fatiha bir sure
4.rekat sonunda oturulur Ettahiyatü,salli-barik duaları,rabbena duaları okunur ve selam verilir.

Sonrasında "Allahumme entesselamu ve minkesselam, tebarekte ya zel celali vel ikram." denir ve sünnet tamam olur.

Hutbeden sonra yani imam mimbere çıkıp hutbeyi tamamladıktan sonra,kamet edilir yani önceden belirlenmiş bir kişi ezan okur.Farza geçilir

2 rekat farzı

Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama"

Burada tamamen imama uyarsınız.İlk rekatta subhaneke okunabiliyor.

İmamdan önce eğilip,imandan önce kalkmayın!
İki rekat farz Namaz bittikten sonra,selamı imam ile birlikte vereceksiniz,unutmayın.

Genelde,6 rekatı kılan kaçar :D (tabi resmi kurumlarda çalışıyor da olabilrler ya da dersleri de olabilir mizahi kısmı)

Geçelim 4 rekat son sünnete

Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya".

Bu 4 rekati kendiniz kılacaksınız,yazdığım ilk sünneti gibi kılacaksınız.

Bitti,etti 10 rekat

Vaktiniz varsa yani acele işiniz yoksa;

4 rekat zuhru ahir yani kılamadığınız son öğle namazının kazası,sonrasında da 2 rekat vaktin son sünneti kılınır.

4 rekat zuhru ahir

"Niyet ettim Allah rızası için vaktinde yetişip de kılamadığım son öğle namazının farzına"

1.rekat [ Sübhaneke,euzü besmele,fatiha,bir sure
2.rekat Besmele,fatiha,bir sure
2.Rekat sonunta oturulur,Ettahiyatü okunur.
3. rekat Besmele,SADECE FATİHA
4.rekat Besmele, SADECE FATİHA

4.rekat sonunda oturulur Ettahiyatü,salli-barik duaları,rabbena duaları okunur ve selam verilir.

Bilmeyen arkadaşlar; farz namazları kılarken(öğlenin farzı,ikindi farzı,akşam ve yatsı farzı)

3-4 rekatlık FARZ namaz bölümünde,3. ve 4. rekatlarda Sadece fatiha okursunuz,arkasına sure okumazsınız.Bildiğim kadarı ile,okunmasının mahsuru yok ama,imamlar farzları kıldırırken son 2 rekatta daha hızlı ruku'ya eğiliyoruz yani sadece fatiha okuyorlar.

Geldik vaktin son sünnetine...

2 rekatlık bir sünnettir.

Niyet ettim Allah rızası için Vaktin sünnetine

1.rekat Sübhaneke,euzü besmele,fatiha,bir sure
2.rekat besmele,fatiha,bir sure
Oturuş yapılır.Selam verilir.Sonrasında imam beklenir.

İmam selamı verdikten sonra,tesbihata geçilir.Burada da mevcut cemaate uyun.

33 SübhanAllah 33 Elhamdülillah 33 Allahuekber denilir.

DAha sonra dua edilir...

Daha sonra,ALLAH kabul etsin denilerek imamla ve tokakaşmak için bekleyen cemaatle tokalaşılır.

Not: Değerli okuyanlar...

Malumunuz bir insanım ve hata yapabilirim.Kafanıza takılan yerleri internetten rahatlıkla bulabilirsiniz,reslimli videolu anlatımlar mevcuttur.Hata yaptım ise,ALLAH C.C affetsin.Bundan 10 sene öncesine kadar yani 12-13 yaşlarında bende ne okunur ne okunmaz nasıl kılınır bilmez hata yapmaktan korkardım.O yüzden detaylıca anlattım.Hatam var ise,konu altına belirtiniz.

Hata yapmaktan korkmayın.Orası cami,siz de hatasız varlıklar değilsiniz.Kimse sizi kınamaz,ayıplamaz,gülmez.Öyle yapan olursa,kötülüğü kendisine etmiş olur.Ama namazı da dosdoğru kılalım :)
Selametle...

zfrgnc

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
çok günahımız var :(

ALLAH bizi affedermi :(

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
çok günahımız var :(

ALLAH bizi affedermi :(

Sizce bu soruya kesin bir cevap vermem mümkün mü?

Ama kesin olarak söyleyecek bir şey varsa;

ALLAH'ın merhametinden ümit kesilmez...

Affedilmek için,af dilemek lazım.

Eğer ki ALLAH'tan başka ilah olmadığına,Hz.Muhammed(s.a.v) resulu olduğuna inanıyorsanız af kapısı tövbe kapısı her zaman açıktır...

Bir kıssa ile,sorunuza cevap bulabirsiniz...

"Rasûlullah -sallallhu aleyhi ve sellem-'e esirler getirildi. Aralarında çocuğunu arayan bir de kadın vardı.Esirler arasında bulduğu bir çocuğu bulunca onu hemen kapıp bağrına bastı ve onu doyasıya emzirmeye başladı.

Bunun üzerine Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- bize şöyle buyurdu:

- Ne dersiniz, bu kadın, bu çocuğunu ateşe atar mı?

- Biz: Hayır, Allah'a yemîn olsun ki, bu kadın ateşe çocuğunu atmamaya gücü yetiyor bir halde iken, onu ateşe atmaz! dedik.

Bunun üzerine Rasûlullah -sallallhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu:

- Allah'a yemin olsun ki, Allah Teâlâ'nın mü'min kullarına olan merhameti, bu kadının çocuğuna olan merhametinden daha büyüktür." (Buhârî; hadis no: 5653. Müslim; hadis no: 6912)

Üst Alt